Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyk sztuki apeluje: Ratujmy Łazienki Rzeczne nad Wartą! [ZDJĘCIA]

Adriana Rozwadowska
Dzisiejsze Łazienki nie przypominają w niczym tych sprzed stu lat.
Dzisiejsze Łazienki nie przypominają w niczym tych sprzed stu lat. Paweł Miecznik
Coraz częściej dyskutuje się o powrocie Poznania nad Wartę. Niedawno powstało holenderskie studium zagospodarowania rzeki, a miasto planuje budowę mariny na Chwaliszewie. W rozmowach pomija się jednak niezwykle piękne, a zupełnie zapomniane miejsce - dawne Łazienki Rzeczne. - Niech ktoś wreszcie podejmie ten temat. To ostatni moment, żeby uratować budynek przed całkowitą dewastacją - apeluje historyk sztuki Janusz Pazder.

Zaprojektowane w 1925 roku przez Jerzego Tuszowskiego Łazienki były miejscem, w którym poznaniacy i poznanianki spędzali każdy ciepły weekend. Obiekt składał się z basenów, plaż i głównego budynku, w którym mieściła się szatnia dla dwustu osób, restauracja i stacja pogotowia ratunkowego. Plażę podzielono na trzy części: dla pań, dla panów i rodzin z dziećmi.

Dzisiejsze Łazienki nie przypominają jednak w niczym tych sprzed stu lat. W jednej części budynku mieści się Poznański Klub Motorowodny LOK, w drugiej - biuro ochrony Sezam.

PRZECZYTAJ TEŻ:
ŁAZIENKI - KIEDYŚ PEREŁKA, TERAZ CORAZ BARDZIEJ NISZCZEJĄ

- Dworek został częściowo ocieplony, częściowo nie. To co się z nim dzieje przywodzi na myśl smutną historię basenu przy Niestachowskiej, pięknego obiektu projektu Mariana Spychalskiego. Liczę, że łazienek nie spotka ten sam los - mówi Janusz Pazder. - To oczywiste, że nikt już basenów nie wykopie, a w Warcie nie będziemy się kąpać. Jednak jeśli chcemy naprawdę przywrócić rzekę miastu, nie możemy ograniczyć się do bulwarów.

Podobnego zdania jest Juliusz Stabrowski, prezes PKM LOK. "Wodniacy" marzą, aby budynek znów zaczął pełnić funkcję rekreacyjno-sportową. I dziwią się, dlaczego przystań ma powstać w centrum miasta, a o Łazienkach wszyscy zapomnieli.

- Na własną rękę pomalowaliśmy swoją część, naprawiliśmy dach. Nie mamy żadnej pomocy ze strony miasta, wręcz przeciwnie - dzierżawa jest bardzo wysoka - mówi J. Stabrowski.

ZOBACZ TEŻ:
WYZWOLENIE POZNANIA - ZOBACZ JAK ODBUDOWYWANO ZNISZCZONE MIASTO PORÓWNANIE ZDJĘĆ

O przyszłości budynku niewiele wiadomo. Ani radni osiedla Wilda, ani radni miejscy nie przypominają sobie rozmów na ten temat. Większość z nich ledwo kojarzy Łazienki, bądź myli je z pobliskim Domem Kultury. - Jakiś czas temu AWF chciała inwestować na tym terenie, jednak sprawa ucichła - przypomina sobie radny Jakub Jędrzejewski.

- Zdecydowanie Łazienki to nie miejsce na siedzibę firmy ochroniarskiej. Myślę, że szansą będzie powstanie Wartostrady i kładki dla pieszych przez rzekę. Jeśli poznaniacy zaczną zauważać budynek. Może wtedy temat wypłynie - uważa przewodniczący komisji rewitalizacji RM, Mariusz Wiśniewski.
Na Wartostradę na tym odcinku przyjedzie nam jednak poczekać kilka lat.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski