"Hiszpanka": filmowcy wrócili do Poznania. Dziś zdjęcia w...

  "Hiszpanka": filmowcy wrócili do Poznania. Dziś zdjęcia w Starym ZOO

  Kamil Babacz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W grudniu filmowcy kręcili sceny w Teatrze Polskim w Poznaniu

  W grudniu filmowcy kręcili sceny w Teatrze Polskim w Poznaniu ©Grzegorz Dembiński

  Po świątecznej przerwie "Hiszpanka" wraca do Poznania. Ekipa filmowa rozpocznie dzisiaj zdjęcia na terenie Starego Zoo. W zoo na Jeżycach zostanie nakręcona scena rozmowy dwóch bohaterów. 9 i 10 stycznia filmowcy nakręcą bitwę o Ławicę.
  W grudniu filmowcy kręcili sceny w Teatrze Polskim w Poznaniu

  W grudniu filmowcy kręcili sceny w Teatrze Polskim w Poznaniu ©Grzegorz Dembiński

  - Doskonale wiadomo, że Powstanie Wielkopolskie nie było najbardziej spektakularnym wydarzeniem, jeśli chodzi o możliwości batalistyczne. Jeżeli realistycznie odtworzylibyśmy bitwę na Ławicy z tymi kilkoma martwymi ludźmi, która trwała niezbyt długo, to wszyscy moglibyśmy poczuć się nieco nieswojo. Trzeba to było w coś ubrać, stworzyć do tego jakiś język, żeby efekt był ciekawy i zajmujący - mówił w grudniu reżyser Łukasz Barczyk na planie filmowym przy Teatrze Polskim.


  Czytaj także:
  Poznań: Na Placu Wolności kręcą klip promocyjny do polsko-macedońskiego filmu [ZDJĘCIA]


  Po zakończeniu pracy w Poznaniu filmowcy przeniosą się do Gdyni i Pragi

  Na razie ekipa filmowa nie chce zdradzać, w jaki sposób uczyni bitwę bardziej widowiskową. Być może za pomocą efektów specjalnych, a może pojawią się jakieś zabytkowe samoloty. Były przecież częścią ogromnego łupu, który dał początek polskiemu lotnictwu.

  - Zostanie wykorzystana przede wszystkim istniejąca zabudowa - podkreśla Karolina Kończal z Instytucji Filmowej Film-Art.

  Przed Sądem Rejonowym przy ulicy Młyńskiej filmowcy znajdą się 13 stycznia. Dzień później przeniosą się na Ostrów Tumski, gdzie będą kręcone kolejne sceny z Jakubem Gierszałem. Wiadomo już, że na potrzeby filmu trzeba będzie… postarzyć katedrę. W 1918 roku świątynia miała niższe wieże. Podczas montażu filmu neogotycka dzisiaj katedra cofnie się o wiek przy pomocy specjalistów od efektów specjalnych, stając się budowlą barokową. Ostrów Tumski zostanie czasowo zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego.

  19 stycznia rozpoczną się zdjęcia na placu Wolności, przed hotelem Bazar

  W sobotę 19 stycznia rozpoczną się chyba najbardziej oczekiwane zdjęcia - na placu Wolności przed hotelem Bazar. Wtedy najtrudniej będzie filmowcom utrzymać w sekrecie największą tajemnicę filmu - kto jest głównym odtwórcą roli Ignacego Paderewskiego.

  - Ignacego Paderewskiego kreuje inny aktor, a ja przejmuję jego rolę jako Paderewskiego, grającego na fortepianie podczas występu w Londynie - mówił w wywiadzie dla "Głosu" ceniony polski pianista Janusz Olejniczak. - Te sceny kręciliśmy we Wrocławiu, który udawał Londyn. Byłem mocno ucharakteryzowany, więc nie wiem, czy niewtajemniczeni mnie rozpoznają.

  A Karolina Kończal dodaje, że w godzinach popołudniowych nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu na odcinku Al. Marcinkowskiego na wysokości hotelu Bazar - przy zachowaniu możliwości skrętu w ul. 27 Grudnia. Będzie to ostatnia scena realizowana w Poznaniu. Następnie ekipa filmowa przeniesie się do Gdyni i Pragi, gdzie nakręci ostatnie zdjęcia do filmu, który ma mieć swoją premierę 27 grudnia tego roku.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo