HiT krytykowany przez Komitet Nauk Politycznych PAN. Dlaczego? "Ministerstwo chce wprowadzić coś, co można nazwać projektem politycznym"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Dr hab. Magdalena Musiał-Karg tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd.
Dr hab. Magdalena Musiał-Karg tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd. Archwium prywatne dr hab. Magdaleny Musiał-Karg
Udostępnij:
Komitet Nauk Politycznych PAN (KNP PAN) wyraził stanowczy sprzeciw wobec planu wprowadzenia do szkół nowego przedmiotu HiT. - Z projektu podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość można wyczytać, że będzie on przedstawiał zagadnienia wybiórczo i jednostronnie według wzorca, który spodoba się rządzącym - mówi dr hab. Magdalena Musiał-Karg z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która jednocześnie jest członkinią komitetu PAN.

Nowy przedmiot w szkołach. Historia i teraźniejszość

"Wprowadzenie nowego przedmiotu historia i teraźniejszość z projektem podstawy programowej ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, całkowicie zniszczy spójność systemu kształcenia i znacznie ograniczy dostęp zdecydowanej większości uczniów do edukacji obywatelskiej"

- napisał KNP PAN w stanowisku w sprawie wprowadzenia do szkół przedmiotu HiT 13 stycznia 2022 r.

W skład komitetu PAN wchodzi 4 naukowców z UAM: prof. Tadeusz Wallas, który jest jednocześnie przewodniczącym komitetu, prof. Andrzej Stelmach, dr hab. Magdalena Musiał-Karg oraz dr Krzysztof Duda.

Czytaj więcej:

HiT a edukacja obywatelska

- Edukacja obywatelska jest ogromnie ważna w kształceniu nie tylko młodych ludzi, ale i społeczeństwa w ogóle

- podkreśla dr hab. Magdalena Musiał-Karg, bo jak tłumaczy, daje ona wiedzę na temat tego, co się dzieje w państwie, UE oraz na świecie. Jest to kompleksowy zbiór wiedzy z różnych dziedzin: historii, nauk politycznych, socjologii, psychologii, prawa, itd.

Dzięki niej młodzież potrafi zrozumieć to, co się dzieje wokół nich, na lokalnym podwórku, jak i globalnym.

- Mówiąc w skrócie, buduje ona świadomych obywateli. Natomiast nowy przedmiot, który proponuje MEiN, będzie wprowadzony jej kosztem

- mówi politolożka.

HiT ma zastąpić docelowo wiedzę i społeczeństwo (WOS). Pozostawienie nauczania WOS-u na poziomie rozszerzonym, według PAN nie rozwiązuje problemu, ponieważ obecnie w tych zajęciach uczestnicy ok. 5 proc wszystkich uczniów z danego rocznika, a likwidacja zajęć na podstawowym poziomie doprowadzi do obniżenia liczby chętnych do nauki tego przedmiotu.

Czytaj też:

HiT "projektem politycznym"

W składzie grupy ekspertów powołanych do opracowania podstawy programowej z HiT nie było żadnego przedstawiciela nauk społecznych (politologa, prawnika, socjologa), co jak podkreśla PAN, zapewniłoby kompetentne przygotowanie treści związanej z edukacją obywatelską.

- Z projektu podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość można wyczytać, że będzie on przedstawiał zagadnienia wybiórczo i jednostronnie według wzorca, który spodoba się rządzącym

- mówi dr hab. Musiał-Karg.

Sprawdź też:

Tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd. Natomiast większość historyków nie jest przygotowana do tego, żeby uczyć w kontekście obywatelskim.

- Dlatego, moim zdaniem, zamiast nowoczesnego oraz neutralnego politycznie i ideologicznie przedmiotu, ministerstwo chce wprowadzić coś, co można nazwać projektem politycznym. W konsekwencji będziemy kształcić młodego człowieka treściami, które są mocno uwarunkowane politycznie i ideologicznie

- zaznacza na koniec naukowczyni.

Zobacz też:

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Czytaj też:

Zobacz też: Poznań: Rozbiórka budynku WSK na osiedlu Unii Lubelskiej, Rataje - film z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie