Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HiT krytykowany przez Komitet Nauk Politycznych PAN. Dlaczego? "Ministerstwo chce wprowadzić coś, co można nazwać projektem politycznym"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Dr hab. Magdalena Musiał-Karg tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd.
Dr hab. Magdalena Musiał-Karg tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd. Archwium prywatne dr hab. Magdaleny Musiał-Karg
Komitet Nauk Politycznych PAN (KNP PAN) wyraził stanowczy sprzeciw wobec planu wprowadzenia do szkół nowego przedmiotu HiT. - Z projektu podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość można wyczytać, że będzie on przedstawiał zagadnienia wybiórczo i jednostronnie według wzorca, który spodoba się rządzącym - mówi dr hab. Magdalena Musiał-Karg z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która jednocześnie jest członkinią komitetu PAN.

Nowy przedmiot w szkołach. Historia i teraźniejszość

"Wprowadzenie nowego przedmiotu historia i teraźniejszość z projektem podstawy programowej ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, całkowicie zniszczy spójność systemu kształcenia i znacznie ograniczy dostęp zdecydowanej większości uczniów do edukacji obywatelskiej"

- napisał KNP PAN w stanowisku w sprawie wprowadzenia do szkół przedmiotu HiT 13 stycznia 2022 r.

W skład komitetu PAN wchodzi 4 naukowców z UAM: prof. Tadeusz Wallas, który jest jednocześnie przewodniczącym komitetu, prof. Andrzej Stelmach, dr hab. Magdalena Musiał-Karg oraz dr Krzysztof Duda.

Czytaj więcej:

HiT a edukacja obywatelska

- Edukacja obywatelska jest ogromnie ważna w kształceniu nie tylko młodych ludzi, ale i społeczeństwa w ogóle

- podkreśla dr hab. Magdalena Musiał-Karg, bo jak tłumaczy, daje ona wiedzę na temat tego, co się dzieje w państwie, UE oraz na świecie. Jest to kompleksowy zbiór wiedzy z różnych dziedzin: historii, nauk politycznych, socjologii, psychologii, prawa, itd.

Dzięki niej młodzież potrafi zrozumieć to, co się dzieje wokół nich, na lokalnym podwórku, jak i globalnym.

- Mówiąc w skrócie, buduje ona świadomych obywateli. Natomiast nowy przedmiot, który proponuje MEiN, będzie wprowadzony jej kosztem

- mówi politolożka.

HiT ma zastąpić docelowo wiedzę i społeczeństwo (WOS). Pozostawienie nauczania WOS-u na poziomie rozszerzonym, według PAN nie rozwiązuje problemu, ponieważ obecnie w tych zajęciach uczestnicy ok. 5 proc wszystkich uczniów z danego rocznika, a likwidacja zajęć na podstawowym poziomie doprowadzi do obniżenia liczby chętnych do nauki tego przedmiotu.

Czytaj też:

HiT "projektem politycznym"

W składzie grupy ekspertów powołanych do opracowania podstawy programowej z HiT nie było żadnego przedstawiciela nauk społecznych (politologa, prawnika, socjologa), co jak podkreśla PAN, zapewniłoby kompetentne przygotowanie treści związanej z edukacją obywatelską.

- Z projektu podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość można wyczytać, że będzie on przedstawiał zagadnienia wybiórczo i jednostronnie według wzorca, który spodoba się rządzącym

- mówi dr hab. Musiał-Karg.

Sprawdź też:

Tłumaczy, że jeżeli chcemy kształtować obywateli w systemie edukacji obywatelskiej, to musimy pamiętać, że wiąże się on nie tylko z historią i z interpretacją wydarzeń, ale również z politologią, socjologią, prawem, psychologią, edukacją europejską itd. Natomiast większość historyków nie jest przygotowana do tego, żeby uczyć w kontekście obywatelskim.

- Dlatego, moim zdaniem, zamiast nowoczesnego oraz neutralnego politycznie i ideologicznie przedmiotu, ministerstwo chce wprowadzić coś, co można nazwać projektem politycznym. W konsekwencji będziemy kształcić młodego człowieka treściami, które są mocno uwarunkowane politycznie i ideologicznie

- zaznacza na koniec naukowczyni.

Zobacz też:

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Czytaj też:

Zobacz też: Poznań: Rozbiórka budynku WSK na osiedlu Unii Lubelskiej, Rataje - film z drona

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski