Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hokej na trawie: Mija 90 lat od pierwszego meczu reprezentacji. Biało-czerwoni zagrali wówczas z Czechosłowacją w Poznaniu

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Reprezentacja Polski hokeistów na trawie przed pierwszym, historycznym spotkaniem z Czechosłowacją
Reprezentacja Polski hokeistów na trawie przed pierwszym, historycznym spotkaniem z Czechosłowacją Fot. Archiwum Antoniego Karwackiego
Hokej na trawie to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, bardzo mocno związanych z Poznaniem. To właśnie w stolicy Wielkopolski utworzono Polski Związek Hokeja na Trawie, a było to 31 października 1926 roku w budynku przy ul. Masztalarskiej. Pierwszym prezesem związku został porucznik Marian Grodzki, lekarz wojskowy i sportowy, absolwent wydziału lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego.

W 1927 roku rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Polski. Mistrzem kraju zostali hokeiści Klubu Hokeistów Siemianowice Śląskie. Kolejne miejsca zajęły: 2. Klub Łyżwiarski Poznań, 3. Poznańskie Towarzystwo Hokejowe, 4. KS Grom Chojnice, 5. Klub Hokeistów Lubawa, 6. GKS Venetia Ostrów Wielkopolski. W marcu 1927 roku PZHT został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. Jednocześnie od samego początku istnienia, kierownictwo związku zabiegało o zorganizowanie spotkania międzypaństwowego. Trwało to dwa lata i wreszcie udało się w niedzielę 23 czerwca 1929 roku. Właśnie mija 90 rocznica tego wydarzenia.

W stolicy Wielkopolski w 1929 roku odbywała się Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa), która była dużym wydarzeniem politycznym i gospodarczym, podsumowującym 10 lat niepodległości Polski. W programie licznych imprez towarzyszących znalazł się również sport. A w nim przewidziano m.in. pierwszy, historyczny międzypaństwowy mecz hokeja na trawie. Rywalem biało-czerwonych był drużyna Czechosłowacji.

Czytaj też: Grunwald Poznań mistrzem Polski w hokeju na trawie

Kierownictwo związku w składzie: Marian Grodzki, Wiktor Otlewski i Stanisław Fedorczyk (nowy prezes PZHT od marca 1929 roku, major WP), wystawiło na ten pojedynek zawodników czterech klubów: KS Siemianowice Śląskie, KŁ Poznań, Lechia Poznań i Venetia Ostrów Wlkp. W tym historycznym spotkaniu na Arenie PeWuKi zagrali: bramkarze: Felicjan Czekała, Czesław Wiesner (był rezerwowym) oraz zawodnicy z pola – Aleksander Brodniewicz, Otton Błoch, Franciszek Jarczyk, Wilhelm Koehler, Bolesław Karaśkiewicz, Roman Ksiuszczyk, Sobiesław Paczkowski, Paweł Soboszczyk, Edward Sojka i Franciszek Spychała.

Mający już międzynarodowe doświadczenie Czechosłowacy pokonali biało-czerwonych 4:0 (1:0). Pojedynkowi na arenie Pe-Wu-Ki towarzyszył padający deszcz, a w wielu miejscach boiska było sporo nierówności. Rywale byli lepsi i wygrali zasłużenie, choć Polakom nie brakowało ambicji.

Jeszcze w tym samym 1929 roku, Polacy zagrali 27 października w Budapeszcie z Węgrami, przegrywając 0:6 (0:4). To były niestety jedyne pojedynki, jakie polscy hokeiści rozegrali przed wybuchem drugiej wojny światowej. Do rewanżu z Czechosłowacją doszło dopiero 19 czerwca 1948 roku w Pradze, gdzie Polacy przegrali 1:2 (1:1). Dopiero w piątym i szóstym meczu międzypaństwowym w 1950 roku z NRD (2:1) i Czechosłowacją (2:1), polscy hokeiści na trawie zanotowali zwycięstwa. A już w 1952 roku ekipa biało-czerwonych wystąpiła w pierwszych igrzyskach olimpijskich w Helsinkach. Ale reprezentacyjny początek popularnych w Wielkopolsce laskarzy nastąpił 90 lat temu w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski