Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowi krwiodawcy ratują życie. Jak można im podziękować?

Marta Żbikowska
Honorowi krwiodawcy ratują życie. Jak można im podziękować?
Honorowi krwiodawcy ratują życie. Jak można im podziękować? Andrzej Banas
Ulgowe bilety na basen, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, wejściówki do teatru? Na co może liczyć zasłużony krwiodawca w Poznaniu? Od maja zasłużeni honorowi krwiodawcy w Kole mogą korzystać z ulgowych biletów na Pływalnię Miejską. Pomysł spodobał się poznańskim radnym, którzy chcieliby takie rozwiązanie wprowadzić także w naszym mieście.

- Będę starała się rozmawiać na ten temat z szefami klubów radnych - zapowiada Urszula Mańkowska, radna PO. - Chciałabym, żebyśmy w Radzie Miasta porozumieli się ponad podziałami i spróbowali wprowadzić ulgi dla krwiodawców nie tylko na basenach, ale może też w innych miejskich instytucjach. Na początku musimy zorientować się, jakie mamy możliwości. Uważam, że należy doceniać takie inicjatywy i przynajmniej w ten sposób podziękować krwiodawcom.

Pomysł zachęcania do oddawania krwi podoba się pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ale zalecają oni zachowanie ostrożności.

- Oddawanie krwi powinno pozostać honorowe. Nie może być tak, że zachęty, czy profity stwarzają ryzyko zmniejszonej uczciwości podczas wywiadu lekarskiego - zauważa Michał Sokołowski z RCKiK w Poznaniu. - Ponadto, nie można stwarzać sytuacji, w której ktoś oddaje krew, żeby uzyskać zniżkę na basen. To nie może być głównym motywem podejmowania takiej decyzji.

Sytuacja upominków dla krwiodawców, gadżetów, zniżek i innych zachęt jest trudna.

- Z jednej strony jesteśmy bardzo wdzięczni krwiodawcom i chcielibyśmy im podziękować, a z drugiej nie możemy przekroczyć granicy bezpieczeństwa krwi - mówi Michał Sokołowski.

Dlatego nie wystarczy jednorazowe lub sporadyczne oddanie krwi, aby uzyskać profity.

- Z ulgowych biletów mogą korzystać zasłużeni honorowi dawcy krwi, czyli ci, którzy oddali jej co najmniej 12 litrów - mówi Marta Zakrocka, kierowniczka Miejskiej Pływalni w Kole. - Nie mieliśmy trudności, aby wprowadzić takie rozwiązanie. Decyzję podjął burmistrz, który wydał specjalne zarządzenie. Wcześniej grupa krwiodawców złożyła wniosek przedstawiając taką propozycję.

Obecnie w Poznaniu zasłużeni krwiodawcy mogą korzystać z biletów specjalnych w komunikacji miejskiej. Kobieta, aby nabyć bilet miesięczny za 1 zł, musi w sumie oddać 15 litrów krwi, a mężczyzna 18. Aby osiągnąć taki wynik krew trzeba regularnie oddawać wiele lat.

Dzień Krwiodawcy
W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. 14 czerwca to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku dostał Nagrodę Nobla.

W Poznaniu krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44. W poniedziałki, wtorki i piątki centrum czynne jest od godz. 7 do 15, w środy i czwartki od 7 do 18, a w soboty od 7 do 13. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, każdy, kto do najbliższej soboty odda krew przy ul. Marcelińskiej i odpowie na pięć prostych pytań, weźmie udział w losowaniu nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski