Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowi Obywatele Miasta Poznania: Za wyjątkowe zasługi dla miasta i Polski [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Profesor Hanna Maria Kóčka-Krenz jest znaną archeolożką. Studia ukończyła na UAM. Z tą uczelnią związała swoją karierę naukową. Zajmuje się problematyka europejskiego średniowiecza, szczególnie kwestią złotnictwa strefy bałtyckiej oraz początkami średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Przez wiele lat prowadziła badania nad średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 roku badania na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, gdzie zespół pod jej kierownictwem odkrył rezydencję pierwszy Piastów z drugiej połowy X wieku oraz palatium Mieszka I.
Profesor Hanna Maria Kóčka-Krenz jest znaną archeolożką. Studia ukończyła na UAM. Z tą uczelnią związała swoją karierę naukową. Zajmuje się problematyka europejskiego średniowiecza, szczególnie kwestią złotnictwa strefy bałtyckiej oraz początkami średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Przez wiele lat prowadziła badania nad średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 roku badania na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, gdzie zespół pod jej kierownictwem odkrył rezydencję pierwszy Piastów z drugiej połowy X wieku oraz palatium Mieszka I. Waldemar Wylegalski
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został Ignacy Jan Paderewski. Rada Miejska Poznania podjęła decyzję w tej sprawie 21 stycznia 1920 rok. Poznań docenił przede wszystkim działania Paderewskiego na rzecz odzyskania niepodległości i wpływ, jaki wywarł na wybuch zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W ten sposób poznaniacy podziękowali Paderewskiemu za lata pracy dla ojczyzny. W centrum Poznania jest ulica jego imienia, a w ścianę budynku "Bazaru" wmurowano tablicę pamiątkową jemu poświęconą. Jest on również patronem poznańskiej Akademii Muzycznej.

ZOBACZ TAKŻE: Pracownik myjni samochodowej ukradł porsche i rozbił je na płocie [ZDJĘCIA]

W okresie międzywojennym tytuł ten otrzymali jeszcze Wojciech Trąmpczyński oraz Cyryl Ratajski. W czasie PRL tytułu Honorowy Obywatel Miasta Poznania nie przyznawano. Do tej tradycji powrócono w 1991 roku po odrodzeniu się demokratycznego samorządu. W tym roku delegacja poznańskich samorządowców pojechała do Londynu, aby wręczyć ten tytuł oraz symboliczne klucze do bram miasta Edwardowi Bernardowi hrabiemu Raczyńskiemu na podstawie uchwały podjętej w grudniu 1990 r. Tego samego roku tytuł wręczono jednej z uczestniczek Poznańskiego Czerwca 1956 roku - Helenie Przybyłek-Porębnej.

Zazwyczaj wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania odbywa się na uroczystej sesji, 29 czerwca, w dniu patronów Poznania - świętych Piotra i Pawła.

Kto otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania w ostatnich latach? Sprawdź w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski