Horror na parkiecie w Tychach i druga przegrana w sezonie po dogrywce koszykarzy Enei Basket. Debiut akademiczek w MP w koszykówce 3x3

Koszykarze Enei Basketu Poznań nie drżą przed faworytami I ligi
Koszykarze Enei Basketu Poznań nie drżą przed faworytami I ligi Adam Jastrzębowski/Beata Brociek
Koszykarze Enei Basket Poznań przegrali w sobotę na wyjeździe z wiceliderem I ligi, GKS Tychy po dwóch dogrywkach. To nie pierwsza taka sytuacja w tym sezonie z udziałem beniaminka.

W drugiej kolejce podopieczni Przemysława Szurka ulegli w doliczonym czasie gry HydroTruckowi Radom, czyli liderowi rozgrywek. Można byłoby stwierdzić, że poznaniacy mają patent na drużyny z czołówki, gdyby nie feralne ostatnie minuty obu spotkań.
Do wyłonienia zwycięzcy w Tychach potrzebne były aż dwie dogrywki. Wydawało się, że już pierwsza z nich zakończy się euforią gości, bo w czwartej kwarcie odrobili oni 5-punktową stratę i byli na fali wznoszącej. Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy, a zwłaszcza do byłego gracza Biofarmu Basket Poznań, czyli Piotra Wielocha, który „wykręcił” jeden z najlepszych wyników punktowych w sezonie, gromadząc na swoim koncie aż 34 „oczka”.

W ekipie poznańskiego beniaminka wyróżniło się trio Jakub Andrzejewski, Marcin Tomaszewski i Marcin Dymała. Ten ostatni zakończył mecz z evalem 18, czyli najwyższym wśród zawodników Enei Basket. Przegrana w Tychach niewiele zmieniła w sytuacji poznaniaków w tabeli. Nadal walczą oni o pierwszą ósemkę i na pewno mogą się do niej przybliżyć, jeśli wygrają kolejne spotkanie (w sobotę o godz. 20 zagrają u siebie z wyżej notowanym SKS Starogard Gdański już bez limitu widzów na trybunach).

Z kolei w I lidze ósme zwycięstwo w sezonie odniósł MUKS Poznań, pokonując wyraźnie na własnym parkiecie Widzew Łódź. Postacią pierwszoplanową. Kolejny świetny mecz rozegrała niespełna 17-letnia Aleksandra Burzyńska, zdobywając 20 punktów i trafiając trzy trójki. Dobrze spisały się też pozostałe liderki MUKS, czyli Patrycja Klatt i Nicola Batura.

Już w środę cenną wygraną zaliczyły też zawodniczki Enei AZS II, pokonując na wyjeździe rezerwy Ślęzy Wrocław.
Tak dobrze jak we Wrocławiu Weronice Jareckiej, Karolinie Dżochowskiej, Weronice Piechowiak i Alicji Rogozińskiej nie poszło na pierwszym turnieju o MP w koszykówce 3x3, rozgrywanym w sobotę w Cetniewie. W Lidze Lotto 3x3 poznanianki przegrały bowiem z Polskim Cukrem Lublin 11:19 i Ślęzą Wrocław 13:21.

Turniej wygrała Polonia Warszawa po zwycięstwie w finale z MKS Pruszków 21:17.

W fazie grupowej komplet zwycięstw zanotowały drużyny z Lublina (grupa A) oraz Bydgoszczy (grupa B). Awans do fazy ćwierćfinałowej wywalczyły również koszykarki z Wrocławia, Sosnowca, Polkowic, Warszawy oraz Pruszkowa i Gdyni.
W fazie ćwierćfinałowej najbardziej zacięte było spotkanie pomiędzy MKS Pruszków a Zagłębiem Sosnowiec. Jeszcze większe emocje były w meczach półfinałowych, w których Polonia wygrała 22:16 z VBW Arką Gdynia, a Polonia również do 16 ograła zespół z Lublina.

Oprócz zwyciężczyń, czyli ekipy „Czarnych Koszul” awans do turnieju finałowego MP wywalczyły również Polski Cukier Lublin, MKS Pruszków i VBW Arka Gdynia.

I liga koszykarzy: GKS Tychy – Enea Basket Poznań 102:94 (22:13, 13:21, 24:20, 20:25, dogrywki 9:9, 14:6)
Najwięcej dla GKS: Wieloch 34, Kędel 21, Mąkowski 14.
Enea Basket: Andrzejewski 20, Dymała 19, Tomaszewski 18, Fiszer 10, Fraś 9, Wielechowski 7, Simon 5, Maćkowiak 3, Stankowski 2, Ciechociński 1.
Inne wyniki: AZS Politechnika Opolska – Start II Lublin 128:73, WKK Wrocław – PGE Turów Zgorzelec 72:55, Żak Koszalin – Górnik Wałbrzych 96:94 (po dogrywce), Decka Pelplin – HydroTruck Radom 76:81.
I liga koszykarek (grupa B): MUKS Poznań – Widzew Łódź 91:58 (32:14, 26:18, 18:11, 15:15)
Najwięcej dla MUKS: Burzyńska 20, Klatt 17, Batura 13.
Ślęza II Wrocław – Enea AZS II Poznań 64:68 (11:21, 17:17, 14:15, 22:15)
Najwięcej dla Enei AZS II: Dżochowska 12, Żukowska 12, Jarecka 10.
Inne wyniki: Korona Kraków – Dijo Kąty Wrocławskie 65:71, Basket Aleksandrów Łódzki – Wisła Kraków 36:89.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0