Hospicjum Palium w Poznaniu: Nowa część już otwarta...

  Hospicjum Palium w Poznaniu: Nowa część już otwarta [ZDJĘCIA]

  Krystian Lurka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Hospicjum Palium w Poznaniu: Nowa część już otwarta
  1/37
  przejdź do galerii

  Hospicjum Palium w Poznaniu: Nowa część już otwarta ©Waldemar Wylegalski

  Przestronne pokoje z dużymi oknami. Przy każdym z nich nowoczesna łazienka. Na ścianach ciepłe kolory, aby chorym pobyt tutaj nie kojarzył się z pobytem w szpitalu. Tak wygląda nowa część Hospicjum Palium w Poznaniu. Od czwartku zamieszka w niej trzynastu chorych.
  Inwestycja, która kosztowała ponad 6 milionów złotych nie była zrealizowana, gdyby nie pieniądze z budżetu obywatelskiego.

  W 2012 roku Hospicjum Palium zajęło bezapelacyjne pierwsze miejsce. Zdobyło 7516 głosów, czyli 12,2 proc. Jako jedyne przekroczyło barierę 10 proc. głosów, tym samym otrzymując 1,5 miliona złotych na rozbudowę jedynego w Poznaniu stacjonarnego oddziału opieki paliatywnej.

  Od czwartku w ośrodku będzie mogło przebywać 40 chorych.

  Jak mówi profesor Jacek Łuczak, prezes Hospicjum Palium, to sukces, który nie byłby możliwy bez wsparcia wielu osób. Pomagali poznańscy politycy, osoby przekazujące jeden procent podatku, lokalne media i Ministerstwo Zdrowia, które dało pieniądze na budowę.

  - Szczególne jednak trzeba podkreślić pomoc, którą okazali nam zwykli poznaniacy. Ci oddali głos na nasz projekt w ramach budżetu obywatelskiego - dziękował wczoraj prof. Jacek Łuczak. I dodał, że inwestycja nie mogłaby być zrealizowana bez tych pieniędzy. W sumie rozbudowa kosztowała ponad 6 milionów złotych. Aż 1,5 miliona złotych to pieniądze przekazane właśnie w ramach budżetu obywatelskiego.

  Poznaniacy o tym, że konieczna jest pomoc dla hospicjum, zadecydowali już dwa lata temu. W 2012 roku Hospicjum Palium zajęło bezapelacyjne pierwsze miejsce. Zdobyło 7516 głosów, czyli 12,2 proc. Jako jedyne przekroczyło barierę 10 proc. głosów.
  Dzięki temu w ośrodku może obecnie przebywać 40 chorych.

  Jak zauważył Jan Talaga, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, pod który podlega placówka na osiedlu Rusa, to kropla w morzu potrzeb. Jednak każde dodatkowe miejsce w hospicjum jest na wagę złota.

  - To spowoduje, że kolejki do tego typu placówek na pewno się skrócą - zapewniał Jan Talaga.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HOSPICJUM PALIUM

  EWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  BARDZO SIĘ CIESZĘ ŻE;;;UDAŁO SIĘ PRZEŁAMAĆ SREROTYPY I ROZBUDOWAĆ TĄ ,,TAK BARDZO POTRZEBNĄ PLACÓWKĘ W POZNANIU...ALE ŻEBY TAK SIĘ STAŁO ,,NAJPIERW TRZEBA ZABRAĆ GŁOS W...rozwiń całość

  BARDZO SIĘ CIESZĘ ŻE;;;UDAŁO SIĘ PRZEŁAMAĆ SREROTYPY I ROZBUDOWAĆ TĄ ,,TAK BARDZO POTRZEBNĄ PLACÓWKĘ W POZNANIU...ALE ŻEBY TAK SIĘ STAŁO ,,NAJPIERW TRZEBA ZABRAĆ GŁOS W NASZYM GŁOSIE I POKAZAĆ;;;JAKI JEST SENS BUDOWY TAKIEJ PLACÓWKI..A PO DRUGIE WYTŁUMACZYĆ SZEROKIEMU GREMIUM LUDZI,,,PO CO JEST TA PLACÓWKA TAK BARDZO POTRZEBNA..JA TO ROBIŁAM ,,GDZIE SIĘ DAŁO I TERAZ JESTEM DUMNA Z SIEBIE ŻE;;;MOŻE POMOGŁAM CHOĆ TROSZKĘ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co robił tam ten dziad w czerwonej czapce i z miotłą w ręce?

  axxa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Ile zwyczajowo płaci się takiemu? Z jakich środków jest to płacone?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieodłączny element

  xaax (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Mówisz o tym człowieku który uczył się Pisma, i w powłóczystej szacie siedzi na zaszczytnym pierwszym krześle i wita się pozdrowieniem, którym zwyczajowo nie witają się ludzie w tym kraju, i jest...rozwiń całość

  Mówisz o tym człowieku który uczył się Pisma, i w powłóczystej szacie siedzi na zaszczytnym pierwszym krześle i wita się pozdrowieniem, którym zwyczajowo nie witają się ludzie w tym kraju, i jest nieodłącznym elementem każdej imprezy w tym mieście? Ktoś mi kiedyś mówił, że to o takich ludziach mówił Pan Jezus w Ewangelii:

  "Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem: 1) chodzą oni w powłóczystych szatach, 2) lubią pozdrowienia na rynku, 3) pierwsze krzesła w synagogach i 4) zaszczytne miejsca na ucztach."zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo