Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Edison Enei zmienił właściciela

Monika Kaczyńska

Należący do Enei Hotel Edison mieszczący się w Baranowie w piątek zmienił właściciela. Kupiła go spółka P1 z Poznania. Związkowcy uważają, że transakcja była niekorzystna i Enea na tym straci.
- Hotel sprzedano poniżej jego wartości księgowej - twierdzi Piotr Adamski, przewodniczący Solidarności w Enei. - Co więcej, w hotelu tym odbywały się szkolenia. Rok w rok spółki Enei zostawiały tam około miliona złotych. Teraz te pieniądze, które mogły zostać w firmie, będą trafiały do kieszeni prywatnego właściciela. Tylko dzięki naszym rachunkom w ciągu paru lat ta inwestycja spółce się zwróci.

Na ten temat zarząd Enei nie chce się wypowiadać.
- Wartość kontraktu, jak i szczegóły finansowe funkcjonowania spółki są objęte tajemnicą handlową i nie informujemy o nich - twierdzi Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei.
Zdaniem Piotra Adamskiego pikanterii sprawie dodaje fakt, że prawdopodobnie umowa o sprzedaży hotelu Edison, zawarta 18 grudnia jest jedną z ostatnich decyzji obecnego zarządu. Konkurs na nowe władze Enei został już ogłoszony. Do 10 stycznia mają zakończyć się rozmowy z kandydatami.

- Fakt, że kadencja zarządu się kończy, nie ma związku ze sprawą - informuje Mateusz Pilarczyk. - Decyzja o sprzedaży hotelu Edison zapadła już kilka lat temu. Dopiero ostatnie poszukiwania inwestora, które rozpoczęły się 21 lipca tego roku, doprowadziły do podpisaniem umowy sprzedaży spółki.

Dopiero siódma próba sprzedaży się powiodła. Proces był transparentny - twierdzi zarząd
 

Jak podkreśla - wcześniej Enea ogłaszała na sprzedaż hotelu Edison sześć przetargów. Chętnych na liczący 59 pokojów hotel, wybudowany w drugiej połowie lat 90. nie było.
- Hotel Edison był wystawiony na sprzedaż od kilku lat. Pomimo dobrej lokalizacji zakończenie procesu sprzedaży nie było łatwe, gdyż obiekt wymaga znacznych nakładów - wyjaśnia Pilarczyk. - Sukcesem zakończył się dopiero siódmy proces sprzedaży tego obiektu. Uzyskana ostatecznie cena odzwierciedla rynkową wartość tej spółki.

Związkowcy stoją na stanowisku, że fakt intensywnego korzystania z hotelu przez spółki grupy Enea jest argumentem za zatrzymaniem hotelu. Opinia zarządu w tej materii jest przeciwna.
- Skupiamy się na działalności podstawowej i konsekwentnie ograniczamy zaangażowanie w przedsięwzięcia niezwiązane z zadaniami koncernu paliwowo-energetycznego. Podjęta kilka lat temu decyzja o wyłączeniu Edisona z Grupy jest naturalną konsekwencją tego podejścia - podkreśla Pilarczyk.

Enea zresztą nie jest tu wyjątkiem. Firmy pozbywają się także hoteli i ośrodków wypoczynkowych położonych w miejscowościach wypoczynkowych, które potencjalnie mogą być znacznie bardziej zyskowne. I tak Grupa Azoty sprzedała hotel w Kędzierzynie Koźlu i ośrodek wypoczynkowy w Ustce, PKP wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy w Międzyzdrojach.

Czy fakt, że Enea korzysta z usług hotelu Edison, to jak chcą związki dodatkowy bonus dla nowego właściciela? Tu trudno o jednoznaczną odpowiedź, zwłaszcza że szczegóły kontraktu są objęte tajemnicą.
- Inwestor deklaruje kontynuowanie dotychczasowego profilu działalności. Jako duża Grupa energetyczna korzystamy z tego typu usług i będziemy nadal korzystać. Ich dostawców wybieramy na zasadach rynkowych - informuje Mateusz Pilarczyk.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski