Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Humber dotarł do pancernego muzeum w Poznaniu - czy mieli go nasi ułani z 15 Pułku?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu Humber będzie cennym uzupełnieniem kolekcji pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
W Poznaniu Humber będzie cennym uzupełnieniem kolekcji pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Waldemar Wylegalski
Samochód pancerny Humber AC Mk III, który był na wyposażeniu polskich oddziałów w czasie II wojny światowej, w dodatku egzemplarz, który być może służył żołnierzom 15 Pułku Ułanów Poznańskich – dojechał w czwartek do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Przyleciał z Włoch do Wrocławia, skąd na lawecie przewieziono go do Poznania. To prawdopodobnie jedyny pojazd tego typu w Polsce.

Samochód został odkryty – wraz z drugim egzemplarzem – przez porucznika Andrzeja Kudera z Wojskowej Komendy Transportu Kraków w bazie na Sycylii, w której obowiązki przejmowali nasi żołnierze z kontyngentu Sophia, grupującego głównie specjalistów z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pojazd był zasłonięty złomem na wojskowym składowisku, ale został na podstawie zdjęć zidentyfikowany przez ppłk. Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i red. Adama Sikorskiego z programu „Było, nie minęło. Kronika zwiadowców historii”, jako Humber AC Mk III „Fox” (czyli po prostu - lis).

Zobacz też: Poznań: Niszczyciel czołgów M36 odzyskuje sprawność w Muzeum Broni Pancernej - już jeździ, manewruje i obraca wieżę [ZDJĘCIA]

Te samochody wchodziły od 1941 roku w skład brytyjskich jednostek kawalerii pancernej, od razu też trafiły na front afrykański, gdzie, co ciekawe, po zdobyczne egzemplarze chętnie sięgali Niemcy z Afrika Korps. Polacy również wykorzystywali Humbery, głównie do szkolenia, oddali je później Brytyjczykom, przesiadając się na inne typy samochodów pancernych.

Jeden z dwóch odkrytych na Sycylii samochodów ma słabo widoczne spod późniejszej farby oznaczenie wskazujące, że mógł należeć do 1 szwadronu 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Czy tak faktycznie było, dowiodą badania numerów seryjnych samochodów. Wiadomo, że oba wozy walczyły w Afryce, później od lipca 1943 roku na południu Włoch, być może po trafieniu przez Niemców rdzewiały w polu. Zabrane do składnicy sprzętu wojskowego nie były remontowane i wcielone do powojennej armii włoskiej, a ich los miał dopełnić się dwa lata temu w hucie. Oba są w dość dobrym stanie, jeden – w prawie jezdnym.

W Poznaniu Humber będzie cennym uzupełnieniem kolekcji pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski