18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Have a Dream

Dariusz Łabędzki www.karykatury.com.pl
Karykatura Martina Lutera Kinga.
Karykatura Martina Lutera Kinga.
28 sierpnia 1963 miał miejsce Marsz na Waszyngton - uważany za przełomowe wydarzenie w walce z segregacją rasową w USA. Marsz zakończył się pod Pomnikiem Lincolna, gdzie bohater dzisiejszego rysunku, Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie "I Have a Dream"(Mam marzenie ).

Udział w tej demonstracji wzięli również znani aktorzy: Charlton Heston, Sidney Poitier i Marlon Brando, a także pisarz James Baldwin. Przed zgromadzonym tłumem wystąpili m.in. Joan Baez i Bob Dylan.

Martin Luther King (ur. w 1929) był pastorem baptystycznym i działaczem na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji. W 1955 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Bostońskim. 1 grudnia tegoż roku w stolicy stanu Alabama, Montgomery, powracająca z pracy szwaczka Rosa Parks wbrew prawu, odmówiła przeniesienia się na tylne miejsce w miejskim autobusie. Została aresztowana, ale zdarzenie to zapoczątkowało wybuch masowych protestów i wielomiesięczny bojkot transportu publicznego. Przez rok (1955-1956) King przewodził bojkotowi autobusów miejskich w celu zniesienia segregacji rasowej. Stosował taktykę biernego oporu. Niebawem został aresztowany, ale sąd zwolnił go, delegalizując wkrótce po procesie segregację rasową w autobusach stanowych.

King wyrósł na największego przywódcę murzyńskiego na Południu. Jego wystąpienie w Birmingham w 1963 sprowokowało zaangażowanie się administracji J. F. Kennedy'ego w obronę praw Murzynów. W 1964 King otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Był pacyfistą, przeciwnikiem wojny w Wietnamie. Już w 1961 FBI zaczęło podsłuchiwać Kinga obawiając się, że do ruchów broniących praw człowieka przenikną komuniści. Gdy okazało się, że nic takiego nie ma miejsca wycofano się z tej praktyki. 4 kwietnia 1968 Martin Luther King został zastrzelony w Memfis przez przeciwnika równouprawnienia Afroamerykanów, J. E. Raya, którego skazano na 99 lat więzienia.

Ciekawostka: w roku 2011 biali są mniejszością w stolicy USA, Waszyngtonie, oraz stanach: Kalifornia, Nowy Meksyk, Hawaje i Teksas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski