Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Liceum Ogólnokształcące im.Karola Marcinkowskiego - "Marcinek" - świętuje 99-lecie [ZDJĘCIA]

Magdalena Baranowska-Szczepańska
99. urodziny świętuje w poniedziałek w Teatrze Wielkim - I Liceum Ogólnokształcące im.Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
99. urodziny świętuje w poniedziałek w Teatrze Wielkim - I Liceum Ogólnokształcące im.Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Grzegorz Dembiński
99. urodziny świętuje w poniedziałek w Teatrze Wielkim - I Liceum Ogólnokształcące im.Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Popularny „Marcinek” koncertem, w którym występują chóry wraz z solistami (wśród których są utalentowani muzycznie abolwenci tej szkoły), zainaugurował rok obchodów stulecia placówki.

– Wychowankowie tej szkoły pozostawili trwałe ślady w nauce, kulturze, polityce i wielu innych dziedzinach – mówi Gerard Sowiński, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

Wśród tysięcy absolwentów I LO nie brak znanych ludzi.

Maturę w charakterystycznych murach z czerwonej cegły (przy ulicy Bukowskiej 16) zdawali m.in. kompozytor Stefan Stuligrosz, historyk Lech Trzeciakowski, biznesmen Wojciech Kruk, poeta Stanisław Barańczak, tenisista Wojciech Fibak, reżyser filmowy Filip Bajon i aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

Szkoła od lat jest jedną z najlepszych w Wielkopolsce. Dwujęzyczne klasy (z językiem francuskim) wypuszczają co roku laureatów licznych olimpiad przedmiotowych, nie tylko językowych. Placówką, która jest kuźnią przyszłych medyków i prawników, od lat kieruje dyrektor Alina Chojnacka.

Na widowni Teatru Wielkiego zasiedli więc absolwenci, ale również emerytowani nauczyciele i przyjaciele "Marcinka". Wielkimi brawami oklaskiwali śpiewaków pod dyrekcją A.Grochowalskiego, A. Marciniaka oraz Doroty Wojnowskiej. Dyrygentka ponad 25-lat temu założyła w tej szkole mieszany chór "Marcinek Singers", który później zmienił nazwę na Canticum Novum i zdobywał liczne laury na wielu festiwalach w kraju i poza krajem. Działa w szkole do dziś. Ale po latach pierwsze roczniki najstarszej części chóru zapragnęły znów stanąć na scenie. I tak od ubiegłego roku grupa lekarek, naukowców, artystek, kobiet biznesu i nauczycielek tworzy formację "Di Nuovo". Podczas koncertu zaśpiewały wzruszająco!

Prace nad przygotowanie obchodów 100-lecia już trwają.Centralne uroczystości odbędą się za rok - w sobotę - 18 maja 2019 roku o godz. 12 w auli UAM. Marzeniem członków stowarzyszenia jest ufundowanie drzwi 100-lecia (z budynku wprost na boisko szkolne) z okolicznościowym witrażem.Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć ten cel. Darowizny można wpłacać na konto 100-lecia Marcinka 39 1090 1362 0000 0001 3389 8086.

Członkowie Stowarzyszenia spotykają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 18 w gmachu budynku oraz w każdą drugą środę miesiąca w Hotelu Kolegiackim na placu Kolegiackim (o godz. 18).

***
Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz wideo:

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Gdzie są najlepsze burgery i pizza w Poznaniu?

Mapa inwestycji 2018

Robaki, które mieszkają w twoim domu

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski