I Wielkopolska Konferencja Sportowa w Szamotułach, czyli debata o środkach, promocji i sponsoringu w wielkopolskim sporcie

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
W hali Wacław w Szamotułach odbyła się w środę pierwsza edycja Wielkopolskiej Konferencji Sportowej
W hali Wacław w Szamotułach odbyła się w środę pierwsza edycja Wielkopolskiej Konferencji Sportowej Radosław Patroniak
W hali Wacław w Szamotułach w środę odbyła się I Wielkopolska Konferencja Sportowa. Naukowcy, samorządowcy, organizatorzy imprez i społecznicy debatowali o kondycji sportu w naszym regionie.

Debata została zorganizowana z inicjatywy wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego i działaczy Baszty Szamotuły. W konferencji wzięło udział ponad 400 osób z różnych środowisk i z różnych miejsc Wielkopolski.

– W Wielkopolsce mamy coraz lepszą infrastrukturę sportową. W wielu miejscach są już nowoczesne hale czy boiska, z których można korzystać przez cały rok. Ale same obiekty nie wystarczą. Potrzeba współpracy i działań na wielu płaszczyznach, żeby znaleźć skuteczny sposób na to, aby zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej – mówił wojewoda wielkopolski.
Jego zdaniem konferencja to okazja do tego, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji imprez i wykorzystania rozwiniętej bazy sportowej.

- Skuteczne i odpowiadające potrzebom mieszkańców organizowanie sportu to duże wyzwanie dla działaczy i samorządów. Wierzę, że konferencja stanie się forum wymiany dobrych praktyk, dzięki którym sport stanie się jeszcze bardziej powszechny, a utalentowani młodzi Wielkopolanie zyskają szansę na profesjonalne rozwijanie kariery sportowej – dodał wojewoda Michał Zieliński.

Pierwszym prelegentem, zapowiedzianym przez prowadzącego debatę Krzysztofa Ratajczaka z Radia Poznań, był Remigiusz Ludwig, radca w Departamencie Infrastruktury w ministerstwie sportu i turystyki.

Mówił on o sposobach pozyskiwania środków ministerialnych na budowę lub modernizację obiektów sportowych. Podkreślił także, że Wielkopolska jest regionem, który dba o infrastrukturę sportową i może się pochwalić dużym nasyceniem stadionów, boisk, hal, lodowisk czy pływalni.

W jego przemówieniu była mowa również o specjalnych projektach i możliwości pozyskiwania dzięki nim dodatkowych środków na rozwój klubów i pozostałych organizacji.

–Bez dofinansowania, bez projektu „Sportowa Polska” nasz ośrodek w Baborówku na pewno nie mógłby się rozwijać z takim impetem jak w ostatnich latach, kiedy stał się wiodącym ośrodkiem jeździeckim w Polsce, a może nawet w Europie – przyznał Henryk Święcicki, właściciel KJ Baborówko.

Według niego pozyskiwanie dodatkowych funduszy wymaga mozolnej i systematycznej pracy. – Pozyskiwanie środków zewnętrznych wiąże się z cierpliwością i profesjonalizmem. Najpierw bowiem trzeba szukać dodatkowych funduszy w związkach i innych instytucjach, a potem z należytą wiedzą i narzędziami przystąpić do wypełniania wniosków. Jeśli ktoś będzie chciał to zrobić na skróty i po amatorsku, to zginie w formalnościach. Nasz największy projekt został dofinansowany kwotą 3 mln zł. Dzięki temu mogliśmy zorganizować zawody na najwyższym poziomie w WKKW, w skokach przez przeszkody i w powożeniu zaprzęgami –dodał Święcicki.

Poza Remigiuszem Ludwigiem prelegentami podczas konferencji byli też znani naukowcy z poznańskich uczelni, a mianowicie dr Krzysztof Duda z UAM i profesor Zygmunt Waśkowski z UEP. W panelach dyskusyjnych między przemówieniami wystąpili z kolei Krzysztof Piasek, przewodniczący Komisji Sportu Wiejskiego przy PKOl praz wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS i Jarosław Janowski, prezes AZSAWF Poznań.

Oprócz kwestii infrastrukturalnych poruszano zagadnienie z zakresu promocji i sponsoringu sportu.

Nie zabrakło też akcentów sportowych, bo uczestnicy mogli podziwiać występy mażoretek „Miraż” z Wronek, szermierzy Warty Poznań i zapaśników Sobieskiego Poznań. Ci ostatni przybyli pod kierownictwem prezesa Antoniego Obryckiego i brązowego medalisty igrzysk w Tokio, Tadeusza Michalika.

– Cieszę się, że w naszym klubie grono moich następców jest bardzo liczne. Jak bardzo, to przekonałem się na niedawnych MP, przegrywając z moim młodszym sparingpartnerem, Gerardem Kurniczakiem. Nie robię jednak z tego tragedii, bo porażki też są wpisane w życie sportowca – słusznie zauważył Michalik.

Budowa Centrum Frame Running w Złotowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie