Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iglaste i liściaste drzewa do małego ogrodu – jakie drzewa ozdobne wybrać?

Elwira Nadolna
Jeśli nasz ogród nie zajmuje kilku hektarów, wybierzmy do niego drzewa, które rosną powoli lub osiągają niewielkie rozmiary. Jest ich spory wybór.
Jeśli nasz ogród nie zajmuje kilku hektarów, wybierzmy do niego drzewa, które rosną powoli lub osiągają niewielkie rozmiary. Jest ich spory wybór. Katarzyna Laszczak
Mały ogród wymaga starannego wybierania drzew i krzewów. Nie ma w nim miejsca na normalne, wysokie i rozłożyste drzewa dorastające do kilkunastu metrów wysokości. Dotyczy to zarówno gatunków ozdobnych, jak i owocowych.

Dęby, brzozy, magnolie, czy wysokopienne jabłonie i orzechy zdominowałyby mały ogród nie pozostawiając przestrzeni na inne nasadzenia lub zakątki rekreacyjne. W niewielkich ogrodach dobrze sprawdzają się niskie drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowym, część karłowatych gatunków o koronach kulistych lub nieregularnych oraz wolno rosnące iglaki.

Wybierając drzewa do małego ogrodu przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na tempo wzrostu i maksymalną wielkość do jakiej dorasta dany gatunek, a krzewy dobierać tak, by zostały zachowane proporcje między wysokością drzew i krzewów, co ma znaczenie dla harmonijnego wyglądu ogrodu. Warto również pamiętać, że duża część odmian karłowatych wymaga staranniejszej pielęgnacji od drzew wysokich. Jeśli nie planujemy poświęcać ogrodowi znacznej ilości czasu, lepiej wybrać gatunki o dużej wytrzymałości, łatwe w uprawie. W małym ogrodzie ważne jest również to, by rośliny dobrze znosiły cięcie, za pomocą którego często trzeba korygować ich rozmiary.

Drzewa do małego ogrodu łatwe w uprawie

Sosny - część odmian tych drzew doskonale sprawdza się w małym ogrodzie. Sosny są wyjątkowo łatwe w uprawie - nie wymagają żyznej gleby, dobrze znoszą suszę i mróz. Tempo wzrostu sosen można regulować cięciem. W małym ogrodzie świetnie będą się prezentować limby, czy sosny pospolite odmiany Fastigiata o kolumnowym pokroju i niebiesko-zielonych igłach. Po 10 latach odmiany te dorastają do ok. 4 m wysokości i mają metr szerokości. Z karłowatych odmian sosen można polecić sosnę czarną Nana o kulistym pokroju, dorastającą do 3 m, sosnę pospolitą Kluis Pyramid osiągającą po dekadzie zaledwie metr, czy równie niewysoką sosnę drobnokwiatową Japanese White Pine. Do bardzo małych ogródków dobra będzie sosna bośniacka Schmidtii nie dorastająca do metra wysokości (zazwyczaj drzewka mają 70-80 cm wysokości).

Jodła koreańska - jej regularny, stożkowy pokrój oraz intensywnie zielony kolor igieł sprawiają, że jest bardzo dekoracyjna. Jej szyszki mają ładny niebieski lub fioletowy kolor. Jodła koreańska dorasta do 10 m, jednak rośnie tak wolno, że nadaje się do niewielkiego ogrodu - po 10 latach ma ok. 2 m wysokości. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest mrozoodporna.

Przeczytaj również:

Brzozy brodawkowate - większość odmian brzóz brodawkowatych jest łatwa w uprawie i nie wymaga pielęgnacji. Mogą rosnąc w ubogiej ziemi, jednak potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego. W cieniu źle rosną. Brzozy lubią także dość wilgotne otoczenie, dlatego doskonale rosną jako ozdoba brzegu oczka wodnego. W małym ogródku najlepiej sprawdzi się brzoza brodawkowata Youngii o szerokiej, parasolowatej koronie i zwisających efektownie gałęziach. Dorasta do 4 m. W małym ogrodzie miejsce znaleźć może również brzoza brodawkowata Fastigiata, która wprawdzie dorasta nawet do 20 m, jednak ma bardzo zwartą koronę w kształcie walca, której rozpiętość nie przekracza 3 m, dzięki czemu drzewo nie zajmuje dużo miejsca.

Głóg dwuszyjkowy - jedno z najpopularniejszych drzewek do małego ogrodu. Osiąga wysokość ok. 4 m i jest cenione ze względu na walory dekoracyjne - wiosną kwitnie efektownymi białymi, czerwonymi lub różowymi kwiatami, a jesienią zdobi ogród czerwonymi owocami. Głóg ma niewielkie wymagania glebowe, jest wytrzymały na suszę i dobrze znosi mrozy.

Jarząb pospolity - to popularna jarzębina. Drzewa dorastają do 10 m wysokości, a ich korony mają ok. 4 m szerokości, nie zajmują zatem dużo miejsca. Wiosną jarzębiny kwitną na biało,
a jesienią ich ozdobą są ceglastoczerwone owoce zebrane w baldachy, pozostające na drzewie na zimę. Jarzębiny dobrze rosną w każdej glebie i mogą być sadzone na stanowiskach zacienionych. Szczególnie dekoracyjna jest zwisająca odmiana Pendula o efektownie powyginanych w dół konarach.

Wiśnie kuliste - do małych ogrodów szczególnie polecane są kuliste odmiany szczepione. Wysokość drzewka zależy od wysokości pnia, na którym zostało zaszczepione, co umożliwia jej swobodne dobranie. Wiśnie kuliste maja efektowne, owalne, geometryczne korony i dekoracyjne, zielone liście. Wiosną drzewo obsypuje się białymi kwiatami. Wiśnie kuliste są niewymagające pod względem glebowym, dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, suszę i mrozy.

Robinia lepka - stanowi silny, geometryczny akcent ogrodu, ze względu na ciekawe korony o kształcie zbliżonym do kuli. Robinie białe zwykle szczepione są na wysokich pniach, choć można je również szczepić tak, by przypominały formę karłowatą. Robinie lepkie dorastają do 12 m, jednak rosną niezwykle wolno. Rzadko można spotkać robinię wyższą, jak 6 m. Drzewa wiosną kwitną, w zależności od odmiany, białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w efektowne grona i maja soczyście zielone, dekoracyjne liście. Robinia lepka w sierpniu powtarza kwitnienie. Robinie są łatwe w uprawie, odporne na mrozy i zanieczyszczenia powietrza.

Wierzba mandżurska - drzewo o ozdobnych, poskręcanych gałęziach w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym, osiągające do 5 m wysokości. Rośnie wprawdzie dość szybko jednak dobrze znosi cięcie, zatem łatwo można kontrolować jej wzrost. Wierzba mandżurska jest łatwa w uprawie, wymaga jedynie podlewania w czasie długiej suszy. Na zimę drzewko można okryć, gdyż wierzba nie wytrzymuje spadków temperatury poniżej - 15 st. C.

Sumak octowiec - niskopienne drzewo z efektowną koroną o nieregularnym, parasolowatym pokroju, dorastające do 6 m wysokości. Szczególnie efektownie prezentuje się jesienią, gdy liście przybierają pomarańczowo-czerwony kolor. Sumak jest rośliną dwupienną - formy żeńskie rodzą dekoracyjne, purpurowe owoce kształtem nieco przypominające kolby kukurydzy. Sumaki nie wymagają dobrej ziemi, ani szczególnej pielęgnacji, j

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Iglaste i liściaste drzewa do małego ogrodu – jakie drzewa ozdobne wybrać? - e-Ogródek

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski