Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igor Mitoraj nie żyje. W Starym Browarze można oglądać jego rzeźby

Marek Zaradniak
We wnętrzu Starego Browaru możemy oglądać m.in. rzeźbę Igora Mitoraja "Blask Księżyca".
We wnętrzu Starego Browaru możemy oglądać m.in. rzeźbę Igora Mitoraja "Blask Księżyca". Maciej Kuszela
W poniedziałek zmarł światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj. Miał 70 lat.

W wieku 70 lat w poniedziałek zmarł Igor Mitoraj, światowej sławy polski rzeźbiarz. Urodził się 26 marca 1944 w Oederon w Niemczech. Od zakończenia II wojny światowej mieszkał w Polsce.Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie ogromny wpływ na niego wywarł Tadeusz Kantor oraz w Paryżu. W 1968 roku artysta postanowił pozostać zagranicą. Swój czas dzielił zresztą między Paryż, a Pietrasanta we Włoszech gdzie od 1983 niedaleko złóż białego marmuru miał swoją pracownię. Pierwsza wystawa jego prac w Paryżu odbyła się w roku 1976
W następnych latach jego dzieła były prezentowane na Biennale w Wenecji, a także we Florencji, w Lozannie i w Krakowie. W sumie na całym świecie odbyło się około 120 jego wystaw.
Od maja tego roku do 15 stycznia przyszłego roku wielką ekspozycję jego prac zatytułowaną "Anioły" można oglądać na Polu Cudów w Pizie. Uświetnia ona 950. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tamtejszej katedry. Oprócz monumentalnych rzeźb z brązu znajdują się tam również pokazane po raz pierwszy prace z gipsu, rysunki oraz pokazywane także po raz pierwszy obrazy z ostatnich lat.
Warto odnotować też , że rzeźba artysty przedstawiająca Maryję oraz Archanioła Gabriela wykonana specjalnie na wystawę "Madonna w sztuce współczesnej" zorganizowaną z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II .trafiła do Muzeum Watykańskich. .
Za wielkie wydarzenie we Włoszech uznano też ogromną wystawę dzieł Mitoraja w Dolinie Świątyń w Agrigento na Sycylii w roku 2011.
W Poznaniu po raz pierwszy prace Igora Mitoraja zobaczyliśmy na przełomie lutego i marca 1994 w Galerii Miejskiej Arsenał na wystawie "Głowy i fragmenty". Pokazano na niej 22 dzieła tego artysty, który był obecny na wernisażu.
Potem od 7 września do 5 października 2003 w gmachu głównym Muzeum Narodowego oraz w plenerze na Starym Rynku oglądać można było wystawę "Urok Gorgony". Jak mówi rzecznik prasowy Muzeum Aleksandra Sobocińska była to pierwsza retrospektywna wystawa prac tego artysty w Polsce. Obejmowała 100 dzieł. Jej współorganizatorami oprócz Muzeum były Fundacja Grażyny i Jana Kulczyków oraz Piotr Voelkel Fundacja Vox Artis. Honorowy patronat nad wystawą objął ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Po zakończeniu prezentacji w Poznaniu wystawa pokazywana była na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Igor Mitoraj bywał też w Poznaniu w Starym Browarze, w którego wnętrzach znajdują się trzy jego rzeźby. Najsłynniejsza to "Blask Księżyca". - Rzeźby Mitoraja, wykonywane w karraryjskim marmurze i w brązie, inspirowane są klasyczną rzeźbą grecką i renesansową, w której artysta dostrzega uniwersalne odniesienia także do kondycji współczesnego człowieka. Głównym tematem jego prac jest ludzkie ciało, jego piękno i kruchość, oraz głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu ulegają wynaturzeniu. Odwołuję się (niekiedy dosłownie, przez tytuły) do mitologii lub historii Grecji i Rzymu, niejako "cytuje" piękno i idealne proporcje rzeźb klasycznych, jednocześnie uzmysławiając odbiorcy ich ludzką naturę i niedoskonałość poprzez umyślne spękania, uszkodzenia posągów, ich fragmentaryczność, a niekiedy nawet - powalenie ich na ziemię - mówi koordynator do spraw PR Starego Browaru Barbara Banat dodając, że w Atrium Starego Browaru znajdują się także dwie inne rzeźby Mitoraja "Tors nad jeziorem" i "Eros skrzydlaty". Odszedł wielki artysta. Jeden z niewielu tych Polaków , dla których smak emigracji nie okazał się gorzki. Wręcz przeciwnie to pobyt na Zachodzie sprawił, że stał się sławny. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski