Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Dni Twierdzy Poznań: Zobacz, jakie tajemnice kryją poznańskie forty!

Anna Jarmuż
Na przedpolu Śluzy Katedralnej rozbije się obóz wojskowy. Zobaczymy m.in. inscenizacje z okresu wybuchu I wojny światowej
Na przedpolu Śluzy Katedralnej rozbije się obóz wojskowy. Zobaczymy m.in. inscenizacje z okresu wybuchu I wojny światowej Paweł Miecznik
Poznańscy miłośnicy fortów, bunkrów, schronów i muzeów nawiązujących do tematyki fortecznej znów będą mieli swoje święto. W najbliższy weekend (2-3 sierpnia) w stolicy Wielkopolski odbędą się II Dni Twierdzy Poznań.

Impreza zostanie zorganizowana już po raz drugi. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, wspólnie z partnerami akcji, zdecydowała się ją powtórzyć. Powód? Pilotażowa edycja Dni Twierdzy Poznań cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział około osiem tysięcy osób. Zainteresowanych ucieszy na pewno fakt, że tym razem zobaczyć można będzie jeszcze więcej.

- Postanowiliśmy rozszerzyć formułę akcji, dlatego obok fortyfikacji XIX-wiecznych pokażemy też te z okresu średniowiecza - mówi Joanna Gonia-Kołodziejczyk, koordynatorka akcji z PLOT.

W weekend zwiedzić można będzie aż 11 obiektów z różnych epok: forty III, IVa, Va i VII, muzea na Cytadeli, Makietę Dawnego Poznania, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Śluzę Katedralną, schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Parku Wilsona oraz schron piechoty przy ulicy Babimojskiej (który dopiero niedawno został udostępniony dla zwiedzających).

W każdym z punktów przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. spacery z przewodnikami, warsztaty dla dzieci czy inscenizacje historyczne. Zorganizowany zostanie też Forteczny Spływ Kajakowy, przejażdżka tramwajem wodnym oraz zwiedzanie reduty Przyczółka Mostowego usytuowanej na terenie Elektrociepłowni Poznań-Garbary.

Uczestników Dni Twierdzy Poznań między fortami wozić będzie specjalnie uruchomiona Forteczna Linia Autobusowa. Kursować będzie ona w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 10 do 18, co 45 minuty (trasa rozpoczynać się będzie na rondzie Śródka, a kończyć przy Forcie III w Nowym Zoo). Bilet jednodniowy kosztuje 6 złotych, ulgowy 3 złote, a rodzinny 15 złotych.

Szczegółowy program:
www.dnitwierdzypoznan.pl/;

Twierdza Poznań to zbiór fortyfikacji, zbudowanych na terenie miasta w XIX i na początku XX wieku. To jeden z największych tego typu systemów w Europie.
Stolica Wielkopolski już tysiąc lat temu należała do najlepiej ufortyfikowanych miejsc w tej części Europy. Do XIII wieku poznański gród stanowił ważne ogniwo w polskim systemie obronnym. Później jego rola nieco zmalała. W XV i XVI wieku nikt miastu nie zagrażał. Rozkwitł handel i rzemiosło. Budowę fortyfikacji zaniedbano. Miasta nie oszczędziły też liczne wojny, które zaczęły się w połowie XVII w. Zmiana nastąpiła, gdy Poznań w wyniku II rozbioru stał się częścią Prus. Poznań stał się jedyną potencjalną twierdzą, która mogła uchronić Berlin w razie konfliktu z Rosją. Miasto zamieniło się w fortecę. Umocnienia rozbudowywano do końca XIX w.
(Informacje: www.poznan.travel)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski