Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II tura wyborów prezydenckich 2020: Sprawdź, jak poprawnie oddać głos. Jakie są zasady bezpieczeństwa i kto zagłosuje poza kolejką

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
W II turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej obowiązywać będzie szczególny reżim bezpieczeństwa z powodu pandemii koronawirusa.
W II turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej obowiązywać będzie szczególny reżim bezpieczeństwa z powodu pandemii koronawirusa. Grzegorz Dembiński
W niedzielę, 12 lipca Polacy będą głosować w II turze wyborów prezydenckich. W związku z pandemią koronawirusa i stanem epidemii w Polsce obowiązywać będzie podwyższony reżim sanitarny - podobny do tego z pierwszej tury głosowania. Zaszła jedna zmiana - poza kolejką będą głosowali m.in. seniorzy, rodzice z małymi dziećmi czy kobiety w ciąży. Sprawdź, jak oddać ważny głos, znaleźć swój lokal wyborczy i jakich zasad przestrzegać.

Wiele przedwyborczych badań wskazywało, że frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich - w niedzielę, 12 lipca może być rekordowa. Warto więc wiedzieć, co czeka wyborców w lokalach do głosowania - jakich zasad należy przestrzegać, jak oddać ważny głos, kto może zagłosować poza kolejnością, na co zwrócić uwagę na karcie do głosowania. Podpowiadamy też, jak znaleźć właściwy lokal wyborczy.

Wszystkie informacje o wyborach znajdziesz w serwisie:

Kto głosuje w wyborach poza kolejką?

W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych zachowane są szczególne środki ostrożności. By jak najlepiej chronić najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem - Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie regulujące, kto może 12 lipca oddać głos poza kolejnością.

Sprawdź też:

Do głosowania bez kolejki uprawnione są osoby w wieku powyżej 60. roku życia, czyli te znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Poza tym, aby zniwelować ewentualne niedogodności (przed lokalami wyborczymi mogą się tworzyć kolejki, o czym za chwilę) - do szybszego głosowania bez czekania uprawnione są też:

  • kobiety w ciąży;
  • rodzice z dzieckiem do 3. roku życia;
  • osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie;
  • osoby, które z powodu stanu zdrowia nie mogą się samodzielnie poruszać;
  • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wybory 2020: Jaki reżim sanitarny w lokalach wyborczych?

Zgodnie z tym, co było widoczne już w pierwszej turze wyborów, także w czasie głosowania w niedzielę - przed lokalami wyborczymi mogą się tworzyć kolejki chcących oddać głos wyborców. Ważne, by wiedzieć, jak w tym momencie się zachować i jakie wymogi bezpieczeństwa stosować.

Przede wszystkim należy zachowywać odstęp co najmniej dwóch metrów. Choć na dworze nie ma takiego wymogu - dobrze mieć zasłonięte usta i nos.

Już w lokalu wyborczym panują ograniczenia, co do liczby przebywających w nim jednocześnie osób. Zwykle są w nim osoby akurat oddające głos oraz te przygotowujące się do tego i stojące przy stanowiskach członków komisji wyborczej. Pracę lokalu zwykle koordynuje na bieżąco co najmniej jeden z członków komisji.

Przed wejściem do lokalu wyborczego należy odkazić ręce (preparat będzie dostępny w środku) i obowiązkowo mieć zasłonięte usta i nos. Radzi się również, by mieć ze sobą własny długopis i rękawiczki jednorazowe. Po podejściu do stanowiska komisji wyborczej podajemy swój dokument tożsamości, a członek komisji może nas poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy, żeby zweryfikować naszą tożsamość. Kartę do głosowania otrzymujemy po złożeniu podpisu potwierdzającego jej odbiór.

Sprawdź też:

II tura wyborów: Jak głosować?

Po otrzymaniu karty do głosowania udajemy się do wyznaczonego miejsca, by oddać głos. Żeby był on ważny należy w kratce obok nazwiska wybranego kandydata postawić znak "X". Co istotne - linie muszą się przecinać w obrębie kratki.

Bezwzględnie należy zwrócić uwagę, czy u dołu karty w wyznaczonym miejscu widnieją dwie wymagane pieczęcie. Jeśli ich nie ma, bądź jest tylko jedna - należy zwrócić na to uwagę komisji, bo tak wrzucona do urny karta - najpewniej będzie uznana za głos nieważny.

Wybory prezydenckie: Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Jeśli przed pierwszą turą wyborów dopisywaliśmy do spisu wyborców w innej gminie - będziemy do niej przypisani także w czasie drugiej tury i to tam należy oddać głos. Oczywiście, podobnie osoby dopisujące się do spisu tylko na drugą turę - oddają głos w wybranej przez siebie gminie.

Drugą możliwością głosowania w miejscu innym, niż zwyczajowo było pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentem wyborca może udać się do każdej, wybranej komisji wyborczej i oddać w niej głos. Na miejscu zostanie dopisany do spisu wyborców. Zaświadczenie zostawiamy u członków komisji. Jeśli ktoś pobierał je już przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - otrzymał jednocześnie dwa zaświadczenia do wykorzystania na I i II turę.

Wybory prezydenckie: Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Najczęściej lokale wyborcze są organizowane w tych samych miejscach, co przy okazji poprzednich wyborów, więc głosujący nie powinni mieć problemu z odnalezieniem właściwego. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego, gdzie powinniśmy pójść zagłosować, możemy skorzystać m.in. z wyszukiwarki udostępnianej przez PKW. Wpisujemy w pole wyszukiwania województwo, powiat, miasto czy dzielnicę i wyświetla się spis lokali wraz z ich zasięgiem terytorialnym.

Kolejnym sposobem jest wysłanie SMS-a ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata za połączenie naliczana jest według cennika operatora nadawcy).

Zwykle pomoc w odnalezieniu lokalu oferują także miejscowości, w których oddajemy głos. I tak np. w Poznaniu, żeby odnaleźć właściwy lokal wyborczy można skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44. Poinformują oni także, czy lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020: Gdzie głosować w Poznaniu? Sprawdź do której komisji wyborczej się zgłosić

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski