III liga: Pogoń Nowe Skalmierzyce budzi się z zimowego snu, wyczekiwane trzy punkty dla Unii, zwycięska passa Polonii trwa w najlepsze

Maksymilian Dyśko
Polonia Środa Wielkopolska odnosi kolejne zwycięstwo i znacznie przybliżyła się do lidera tabeli. Czesław Kościelski
Po 12. kolejce w III lidze Polonia Środa Wielkopolska, traci już tylko 5 punktów do lidera, dzięki wygranej z Unią Janikowo. "Duma Swarzędza" po pięciu spotkaniach bez zwycięstwa, sięgnęła po komplet punktów a Pogoń Nowe Skalmierzyce przełamała kryzys, zwyciężając w starciu z Sokołem Kleczew.

Podopieczni Marcina Duchały oraz Pawła Juszczyka w ramach przygotowań do kolejnego spotkania ligowego zmierzyli się na własnym boisku z zespołem Warty Poznań. Zieloni wystąpili drugim garniturem. Drużyna Dawida Szulczka składała się z juniorów oraz zawodników, którzy w tym sezonie grali mniej w spotkaniach ligowych. Rywalizacja zakończyła się wygraną Warty Poznań (3:0).

W ramach 12. kolejki Polonia podejmowała Unię Janikowo, która zajmuje 16. pozycję w ligowej tabeli. Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia. W 4 minucie Unici wyszli na prowadzenie po strzale Sakai Takato. Goście kontrolowali grę, częściej utrzymywali się przy piłce i stwarzali sobie dogodne sytuacje do strzelenia kolejnej bramki. Do przerwy, Polonia niespodziewanie przegrywała 0:1.

W drugiej części spotkania obraz gry uległ zmianie. Podopieczni Pawła Juszczyka oraz Marcina Duchały wzięli sprawy w swoje ręce i wymierzyli dwa, szybkie ciosy. W 58 minucie do sieci trafił Jakub Giełda, a 4 minuty później kapitalnym uderzeniem popisał się Krystian Pawlak, który wyprowadził zespół na prowadzenie. Zwycięstwo przypieczętował Mikołaj Witkowski w 83 minucie. Polonia Środa Wielkopolska odwróciła losy meczu i ostatecznie pokonała Unię Janikowo 3:1. Tym samym, biało-niebiesko-bordowi kontynuują swoją zwycięską serię.

- Po dwóch zwycięstwach byliśmy zbyt pewni siebie. Rywal wyszedł bardzo zmotywowany i wykorzystał nasze słabości. W przerwie doszło do męskiej rozmowy i chłopacy wyszli na drugą połowę z chęcią odwrócenia losów spotkania i strzelenia kilku bramek

– podsumował mecz trener Polonii, Marcin Duchała

22 października Polonia Środa Wielkopolska uda się do Kartuz, by zmierzyć się z miejscową Cartusią. Mecz zostanie rozegrany o godzinie 15:00.

Unia Swarzędz po pięciu spotkaniach bez zwycięstwa, sięgnęła po upragniony komplet punktów. Podopieczni Tomasza Bekasa stanęli na wysokości zadania i pokonali Unię Solec Kujawski. W pierwszej połowie to gospodarze kontrolowali grę i częściej zagrażali bramce przeciwnika. Szczególnie groźne, były stałe fragmenty gry, po których golkiper „Dumy Swarzędza” popisywał się kapitalnymi interwencjami, ratującymi przed utratą bramki.

Po przerwie obraz gry uległ zmianie. Unia Swarzędz ruszyła do ataku i w 51 minucie po podaniu Mateusza Maluśkiego, Michał Miller strzelił bramkę. Gospodarze ruszyli do ataku i szybko odrobili straty. W 57 minucie Mateusz Kustosz skapitulował po fantastycznym uderzeniu Oleksandra Horvata z 25-metrów. Gospodarze doprowadzili do wyrównania, lecz to zmiany trenera Tomasza Bekasa okazały się kluczowe. Po kilku minutach ponownie duet Mateusza Maluśkiego oraz Michała Millera wyprowadził Unię na prowadzenie. Rezultat do końca rywalizacji nie uległ już zmianie, natomiast to ekipa ze Swarzędza była bliżej strzelenia kolejnej bramki.

22 października o godzinie 13:00 Unia Swarzędz podejmie Sokół Kleczew.

W naszej ocenie najbardziej emocjonującym spotkaniem było starcie derbowe pomiędzy Sokołem Kleczew a Pogonią Nowe Skalmierzyce (2:3). W meczu padło, aż pięć bramek a goście po pięciu porażkach z rzędu odnieśli zwycięstwo.

Pogoń Nowe Skalmierzyce w następny weekend podejmie Vinetę Wolin. Mecz zostanie rozegrany 22 października o godzinie 12.

Wyniki 12. kolejki III ligi:

• Błękitni Stargard - Cartusia Kartuzy 0:2 (Przemysław Żukowski 10, Jakub Poręba 46)
  • Polonia Środa Wielkopolska - Unia Janikowo 3:1 (Jakub Giełda 58, Krystian Pawlak 62, Mikołaj Witkowski 83 - Takatō Sakai 4)
  • Olimpia Grudziądz - Zawisza Bydgoszcz 1:1 (Denis Gojko 43 - Sebastian Rugowski 30)
  • Gedania Gdańsk - Pogoń II Szczecin 1:1 (Michał Gajewski 75 - Oskar Kalenik 13 (k))
  • Stolem Gniewino - KP Starogard Gdański 0:1 (Damian Ciechanowski 15)
  • Świt Skolwin (Szczecin) - Bałtyk Gdynia 2:0 (Fabian Lengiewicz 12 (s), Kacper Wojdak 40)
  • Unia Solec Kujawski- Unia Swarzędz 1:2 (Ołeksandr Horwat 61 - Michał Miller 54, 62)
  • Sokół Kleczew - Pogoń Nowe Skalmierzyce 2:3 (Kacper Janiak 3, Fabian Grzelka 18 - Kacper Majerz 9, Dominik Domagalski 48 (s), Grzegorz Wachowiak 88)
  • Vineta Wolin - Jarota Jarocin 1:2 (Adrian Skorb 90 - Mikołaj Jankowski 45, Marcin Maćkowiak 59)