III liga: Polonia Środa Wielkopolska jako jedyna drużyna w Wielkopolsce wygrała na inaugurację rundy wiosennej

Maksymilian Dyśko
Polonia Sroda Wielkopolska umacnia się w czołówce i traci 4 punkty do lidera i walczy o awans do eWinner 2. ligi. Czesław Kościelski
Po trzech miesiącach przerwy trzecia liga wznowiła rozgrywki, przystępując do rundy rewanżowej. Najlepiej wśród wielkopolskich drużyn zaprezentowała się Polonia Środa Wielkopolska, która pewnie wygrała ze Świtem Skolwin 5:0, pokazując, że jest zespołem, który będzie walczył o awans do drugiej ligi. Nieco gorzej zaprezentowała się Unia Swarzędz oraz Pogoń Nowe Skalmierzyce, które musiały podzielić się punktami w meczach wyjazdowych. Jedyną drużyną, która musiała uznać wyższość rywala jest Jarota Jarocin. Podopieczni Piotra Grabarka przegrali wysoko z rezerwami Pogoni Szczecin 0:4.

Udany rewanż i walka o najwyższe cele

Podopieczni Marcina Duchały i Pawła Juszczyka pewnie ograli Świt Skolwin i znakomicie rozpoczęli rundę rewanżową. Wielkopolanie zmusili gości do gry na ich warunkach, dominując i kontrolując spotkanie.

- Chcieliśmy dobrze wejść w sezon i zrewanżować się za mecz z poprzedniej rundy, w którym przegraliśmy bardzo wysoko. Pokazaliśmy wszystkim, że tamten mecz to był wypadek przy pracy. Chwała całej drużynie, za to ile serca i zdrowia zostawiła na boisku. Od pierwszej do ostatniej minuty było widać ten charakter, nie odpuszczaliśmy, walczyliśmy o każdy centymetr boiska, robiliśmy wszystko, aby nie stracić gola, a w ofensywie pokazaliśmy świetną pracę. Myślę, że w następnym spotkaniu również stać nas na kolejne trzy punkty

– powiedział Marcin Duchała.

Jak podkreśla trener Polonii kluczem do zwycięstwa była mentalność i podejście do każdego meczu w jednakowy sposób, nie wybiegając daleko w przyszłość. Warto zaznaczyć, iż okres przygotowawczy niebiesko-biało-czerwonych był bardzo intensywny. Zawodnicy Polonii trenowali sześć dni w tygodniu.

- Jedynym dniem wolnym była niedziela. Trenowaliśmy trzy razy w tygodniu na sztucznej nawierzchni, dwa na hali. Z każdym kolejnym dniem będziemy jeszcze lepszą drużyną, pokazując, iż ta praca nie poszła na marne i będzie przynosić dobre rezultaty

– zakończył trener Polonii.

Warto dodać, iż na listę strzelców w tym spotkaniu wpisał się nowy nabytek – Antoni Prałat, który zakończył strzelaninę, pokonując golkipera Świtu w 77 minucie. Kapitalnym trafieniem popisał się Bartosz Bartkowiak. 22-letni pomocnik strzelił w tym meczu dwie bramki i tym samym został liderem klasyfikacji strzelców III ligi z dwunastoma trafieniami w obecnym sezonie. Poniżej można zobaczyć skrót tego spotkania.

W następnej kolejce podopieczni Marcina Duchały i Pawła Juszczyka zmierzą się na wyjeździe z Unią Solec Kujawski. Mecz zostanie rozegrany 12 marca o godzinie 12.00.

Cenne punkty na wyjeździe

Reszta wielkopolskich zespołów na inaugurację rundy wiosennej rozgrywała swoje mecze na wyjeździe. Unia Swarzędz wywiozła cenny punkt z Gdyni, doprowadzając do wyrównania w końcówce spotkania. Autorem dwóch trafień dla ekipy Tomasza Bekasa był Michał Miller. Od początku rywalizacji to Unici kontrolowali przebieg meczu, kreując sobie sytuacje do zdobycia bramki. W 28. minucie Kacper Szymankiewicz podał do Michała Millera, a ten w sytuacji sam na sam nie pomylił się i wyprowadził drużynę na prowadzenie. Pięć minut później Mateusz Maluśki miał szansę na zdobycie drugiego gola dla „Dumy Swarzędza”, ale jego uderzenie przeszło minimalnie obok bramki.

Po przerwie gospodarze byli bardziej zmotywowani i spychając gości do defensywy. W efekcie w 50. minucie Marcel Sluga strzelił gola wyrównującego. Gdynianie wyszli na prowadzenie w 65. minucie, a autorem bramki został Jan Klimek. Unici nie poddali się i kontynuowali ataki. W 87. minucie Witold Walkowiak dośrodkował piłkę w pole karne, a Michał Miller skierował ją głową do bramki. W ostatnich minutach meczu żadna z drużyn nie zdołała zdobyć kolejnego gola, a mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Podopieczni Tomasza Bekasa w następnej kolejce podejmą KP Starogard Gdański, który na inaugurację rundy rewanżowej zremisował bezbramkowo z Pogonią Nowe Skalmierzyce. Mecz odbędzie się 11 marca o godzinie 13.