III liga: Sokół Kleczew pogromcą drużyn z czołówki. Polonia Środa Wielkopolska z ważnym zwycięstwem

Maksymilian Dyśko
Polonia wygrała w derbach Wielkopolski po trafieniu Antoniego Prałata.
Polonia wygrała w derbach Wielkopolski po trafieniu Antoniego Prałata. Czesław Kościelski
Weekend na trzecioligowych boiskach dla wielkopolskich drużyn był udany. W derbach Wielkopolski byliśmy świadkami jednej bramki, po której Polonia Środa Wielkopolska wygrała spotkanie z Jarotą Jarocin (1:0), a Sokół Kleczew odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu, wywożąc w starciu z Gedanią Gdańsk komplet punktów (3:1). Innym zespołem z Wielkopolski, który odniósł zwycięstwo na wyjeździe w ramach 22. kolejki była Pogoń Nowe Skalmierzyce, która wygrała z Cartusią Kartuzy (2:0).

Derby dla Polonii

Polonia Środa Wielkopolska podejmowała Jarotę Jarocin, która znajduje się w strefie spadkowej. Podopieczni Marcina Duchały i Pawła Juszczyka zwyciężyli w tym starciu. Wynik spotkania w 37 minucie ustalił Antoni Prałat, który zimą przeszedł do Polonii na zasadzie wypożyczenia z pierwszoligowej Chojniczanki Chojnice. Warto zaznaczyć, że 19-letni napastnik w sezonie 2021/2022 grał w Jarocie. Jakub Giełda podał do znajdującego się na skrzydle Antoniego Prałata, a ten wbiegł w pole karne i oddał niesygnalizowany strzał, po którym golkiper Jaroty skapitulował.

Po zmianie stron Jarota ruszył do ataku, lecz w dobrej dyspozycji byli defensorzy gospodarzy, a także sam Przemysław Frąckowiak. Wynik spotkania nie uległ już zmianie i Polonia mogła cieszyć się z trzech punktów po trafieniu Antoniego Prałata.

- Wygraliśmy ważny i trudny dla nas mecz. Wiedzieliśmy, że derby rządzą się swoimi prawami i Jarota mimo niskiej pozycji w tabeli nie położy się przed nami. Pamiętam, gdy grałem w Jarocie, że motywowaliśmy się przed derbami z Polonią. Dlatego bardzo cieszę się ze zdobytej bramki, która dała nam dzisiaj trzy punkty. Chcę pomagać zespołowi postawą na boisku i przede wszystkim liczbami, bo po to tutaj jestem wypożyczony na te pół roku. Takie mecze jak ten, też musimy potrafić wygrywać, mimo naszej gorszej dyspozycji. Według mnie Jarota zawiesiła poprzeczke wysoko i uważam, że taką grą mają szanse na utrzymanie, czego oczywiście im mocno życzę

- powiedział strzelec jedynej bramki w tym meczu.

Polonia po zwycięstwie w derbach Wielkopolski znajduje się na 4. miejscu w tabeli i traci do pierwszej Olimpii Grudziądz pięć punktów. Z kolei Jarota plasuje się na 16. pozycji i traci trzy punkty do bezpiecznego mecza, poza strefą spadkową.

- Uważam, że nasza drużyna ma ogromny potencjał na boisku. Nie jesteśmy stawiani jako faworyci do awansu, ale myślę, że to dobrze. Nie mamy przez to niepotrzebnej presji, tak jak inne zespoły z czołówki, lecz na pewno jesteśmy w stanie z nimi rywalizować. Skupiamy się teraz na tym, aby wygrywać z meczu na mecz i konsekwentnie punktować w tabeli. Co to przyniesie? Zobaczymy pod koniec sezonu

- zakończył Antoni Prałat.

W nastepnej kolejce Polonia uda się na wyjazd do Skalmierzyc, by zmierzyć się z Pogonią, natomiast Jarota podejmie lidera ligi - Olimpię Grudziądz.

Sokół Kleczew ma receptę na zespoły z czołówki

W ramach 22. serii gier, Sokół rywalizował na wyjeździe z Gedanią Gdańsk. Podopieczni Łukasza Cichosa, podbudowani ostatnimi zwycięstwami z Olimpią Grudziądz (1:0), Polonią Środa Wielkopolska (3:2) postawili się trzeciej w tabeli Gedanii Gdańsk i wygrali to spotkanie 3:1. Już w 11 minucie goście otworzyli wynik spotkania i strzelcem bramki został Krystian Pawlak, a asystował mu Mateusz Wzięch, który bardzo dokładnie dośrodkował piłkę z prawej strony w pole karne. Gospodarze po szybko straconej bramce ruszyli do ataku i momentalnie odpowiedzieli, strzelając gola. Sokół grał jednak o pełną pulę i tuż przed przerwą drugą bramkę dla gości zdobył Fabian Grzelka. Akcję ponownie rozpoczął Mateusz Wzięch, który przerzucił piłkę do Janiaka, a ten oddał nieprzyjemny strzał, z któym golkiper Gedanii - Jakub Zieliński sobie nie poradził, wypluwając piłkę przed siebie. Do futbolówki dopadł Grzelka i to Sokół schodził z prowadzeniem do przerwy.

Po zmianie stron Sokół dobił rywala i autorem trzeciej bramki został ponownie Krystian Pawlak. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości i tym samym podopieczni trenera Łukasza Cichosa odnotowali trzecią wygraną z rzędu.

Mecz toczył się w trudnych warunkach atmosferycznych przez co boisko było w nie najlepszym stanie, ale podbudowani ostatnimi zwycięstwami z drużynami z czołówki podeszliśmy do tego spotkania bojowo nastawieni. Cieszy asysta przy bramce która otworzyła wynik spotkania i dodała nam wiatru w żagle. Mimo, że przeciwnik zdobył bramkę na 1:1 to konsekwentnie trzymaliśmy się założeń dzięki czemu przed przerwą wyszliśmy na prowadzenie. Trzecia bramka była potwierdzeniem naszej dobrej gry

- powiedział Mateusz Wzięch.

Wyniki 22. kolejki III ligi:

• Polonia Środa Wielkopolska - Jarota Jarocin 1:0 (Antoni Prałat 37)
  • Cartusia Kartuzy - Pogoń Nowe Skalmierzyce 0:2 (Patryk Palat 19, Filip Szewczyk 90)
  • Gedania Gdańsk - Sokół Kleczew 1:3 (Bartosz Zalewski 18 - Krystian Pawlak 11, 55, Fabian Grzelka 40)
  • Unia Janikowo - Unia Swarzędz 0:3 (walkower)
  • Błękitni Stargard - Świt Skolwin 0:2
  • Stolem Gniewino - Unia Solec Kujawski 0:1
  • Olimpia Grudziądz - Vineta Wolin 1:0
  • Zawisza Bydgoszcz - Bałtyk Gdynia 5:1
  • Pogoń II Szczecin - KP Starogard Gdański 2:1