Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imię róży i pudełko zapałek

Dariusz Łabędzki www.karykatury.com.pl
Karykatura Umberto Eco.
Karykatura Umberto Eco.
Wspaniale pachną rozkwitnięte róże, a wakacyjny czas sprzyja nie tylko ich artystycznej kontemplacji, ale i dobrej lekturze. Poza tym, w wielu starych zamczyskach, pałacach i kościołach są jeszcze ukryte cenne precjoza albo obrazy, księgi czy pisma.

Wszystko to nasunęło mi myśl by bohaterem dzisiejszej rubryki był Umberto Eco, autor m.in. słynnej, sensacyjnej w zasadzie powieści "Imię róży" (1980), której akcja rozgrywa się w 1327r. w opactwie benedyktynów w północnych Włoszech. Średniowiecze to chyba najbardziej zabobonny okres w historii ludzkości. Wszyscy wierzyli i bali się złych mocy, duchów, czarownic. Utożsamiali naturalne zjawiska fizyczne z działalnością diabła. Wiąże się to z niewiedzą ówczesnych ludzi. W książce "Imię róży" również się z tym spotykamy. Autor wyraźnie oddzielił fakty i wydarzenia historyczne umiejętnie splatając je z fikcją literacką. Dzięki temu akcja nabiera tempa i czytelnik od początku z zafascynowaniem pogrąża się w mroczny świat średniowiecza.

Nie jest to jednak klasyczna powieść kryminalna. Z książki tej możemy korzystać niemal jak z encyklopedii średniowiecza, dowiadując się, jakie poglądy mieli ludzie żyjący w tamtym okresie, jak działała święta inkwizycja, no i wreszcie dowiadujemy się, że skarbem może być też prawda o … uśmiechu. To miłe stwierdzenie w kontekście przesłania mej rubryki - uśmiech jest potrzebny, aby zdrowo żyć, niekiedy zmusza do refleksji, czasem łatwiej pozwala znosić uciążliwości losu i jest wartością samą w sobie.

Umberto Eko jest filozofem i pisarzem, krytykiem literackim, znawcą sztuki. Jest profesorem na uniwersytetach we Florencji i Bolonii. Zajmuje się semiotyką, procesami komunikacji i estetyką. Rozsławiła go twórczość beletrystyczna, ale jest też autorem felietonów pierwotnie publikowanych w mediolańskim tygodniku "L'Espresso", a następnie wydanym w zbiorach "Zapiski na pudełku od zapałek".

Dzisiejszy rysunek pochodzi ze zbioru, jaki zamówił u mnie kilka lat temu "Newsweek" pisząc o najważniejszych pisarzach współczesnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski