– Imieniny ulicy Święty Marcin przez lata urosły do rangi najważniejszego święta miejskiego, święta wszystkich poznaniaków, co jest niezwykle istotne w czasach dużej polaryzacji społeczeństwa – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, organizatora wydarzenia. Dodaje też, że dzięki niemu mieszkańcy uczą się także wspólnego myślenia o potrzebach innych. – Zwłaszcza tych słabszych, o którym pomagał Święty Marcin – zaznacza.
Z kolei wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zwraca uwagę, że to najpogodniejsze i najweselsze święto w mieście.
– I z pewnością, dzięki rogalom, najsłodsze – podkreśla.
Imieniny Ulicy Święty Marcin 2018: Koncert Lao Che. Zobacz z...
Tegoroczne obchody imienin jednej z głównych ulic miasta rozpoczną się w niedzielę, 11 listopada już o godz. 10.30. W namiocie na parkingu przed Zamkiem odbędą się otwarte warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi tworzyć będą wielkoformatowy rysunek.
Pół godziny później wystartuje kiermasz rogala (al. Niepodległości, od ul. Święty Marcin do ul. Fedry i ul. Święty Marcin, od ul. Kościuszki do al. Niepodległości), podczas którego pojawi się 100 wystawców oferujących nie tylko słodki przysmak, ale również wyroby rękodzieła.
W tym samym czasie (godz. 12) w Sali Wielkiej CK Zamek ruszy pokaz filmów o dawnym Poznaniu. Będzie je można zobaczyć do godz. 20. Również od godz. 12 w Sali Wystaw dla mieszkańców otwarta zostanie wystawa „Wolność to dopiero początek”.
Jednym z najważniejszych punktów imienin ulicy będzie tradycyjnie Korowód Świętego Marcina. Wyruszy on o godz. 13.30 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, z ulicy Bukowskiej. Następnie parada przejdzie ul. Roosevelta, wejdzie w ul. Święty Marcin, by ostatecznie dotrzeć na pl. Adama Mickiewicza. Szczegóły trasy znajdziesz w poniższej galerii:
Imieniny Ulicy Święty Marcin 2018: Nowa trasa korowodu, w kt...
Tym razem korowód ma być złożony z 400 uczestników. Oczywiście najważniejszą będzie postać Świętego Marcina, ale obok niego pojawią się rzymscy legioniści, artyści uliczni, animatorzy. W tym roku reprezentowane będą też trzy poznańskie dzielnice - pojawi się grupa ze Starego Miasta, Jeżyc oraz Łazarza.
Ta pierwsza prowadzona jest przez Fundację Jak Malowana zaprezentuje poznaniakom gigantyczny szal oraz setkę nakryć głów stworzonych podczas rodzinnych warsztatów. Grupa z Łazarza pokaże scenografię platformy nawiązującej do historii i architektury dzielnicy. Z kolei grupa jeżycka zaprezentuje elementy, nad którymi pracowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego.
– Staraliśmy się w tym roku powiększyć grono współpracowników o społeczników, dlatego zaprosiliśmy do współtworzenia imienin kilkanaście fundacji i stowarzyszeń – informuje Andrzej Maszewski z CK Zamek.
Tuż po zakończeniu przemarszu na scenie na pl. Mickiewicza prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże klucze do miasta Świętemu Marcinowi. W tym samym miejscu zaplanowano trzy koncerty. O godz. 14.15 jako pierwszy wystąpi zespół Koło Jana, następnie zaprezentuje się grupa Bubliczki. Gwiazdą wieczoru będzie łączące w swojej muzyce elementy rocka, hip-hopu czy jazzu Lao Che. Ich występ zaplanowano na godz. 20.
Zwieńczeniem imienin będzie pokaz laserowy, który rozpocznie się ok. godz. 21.30.
Aktualizacja z 11 listopada 2018 r.:
Zobacz zdjęcia korowodu z 2018 r.:
Imieniny Ulicy Święty Marcin 2018: Barwny korowód przeszedł ...
Zobacz, jak wyglądały Imieniny Ulicy Święty Marcin w latach 2009-2014:
POLECAMY:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?