Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imieniny ulicy Święty Marcin: Koncerty i barwny korowód [PROGRAM]

Błażej Dąbkowski
Imieniny ulicy Święty Marcin: Koncerty i barwny korowód [PROGRAM]
Imieniny ulicy Święty Marcin: Koncerty i barwny korowód [PROGRAM] Grzegorz Dembinski
Około 400 osób weźmie w piątek udział w tradycyjnym korowodzie. W podwórzach będą się odbywały warsztaty dla najmłodszych poznaniaków.

Bez zbędnego patosu, radośnie i pozytywnie - tak można podsumować kolejne obchody imienin ul. Święty Marcin, które tradycyjnie odbędą się 11 listopada. Imprezę, która weszła już na stałe do wielkopolskiego kalendarza, od ponad 20 lat organizuje Centrum Kultury Zamek. Już trudno nawet wyobrazić sobie obchody bez korowodu ze św. Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, któremu prezydent Poznania przekazuje klucz do bram miasta.

Program

  • Kiermasz rogala (godz. 11 -21).
    Wypieki będzie można nabyć od ul. Ratajczaka do ul. Kościuszki i przed CK Zamek.
  • Korowód Św. Marcina (godz. 14-14.30).

Barwny korowód wyruszy z ul. Piekary. W tym roku weźmie w nim udział ok. 400 uczestników i po raz pierwszy zostanie on podzielony na cztery części. Pierwszą z nich organizatorzy nazwali „Radosnym patriotyzmem Wielkopolan”. Będzie ona złożona z 80 dudziarzy i koźlarzy, bamberki, pojawi się także specjalny statek z akrobatami.

Druga sekwencja korowodu to „Patriotyzm obywatelski”. Tu pomaszerują uczniowie poznańskich szkół, społecznicy, Poznański Klub Rodzinny i sportowcy. Tych ostatnich reprezentować będzie drużyna footballu amerykańskiego Patrioci Poznań, która pokaże się w barwach narodowych. Wszystkim towarzyszyć będzie Swarzędzka Orkiestra Dęta.

Trzecią sekwencję „Żywot Świętego Marcina w obrazach” przygotowała Grupa Teatralna Asocjacja 2006 z udziałem młodzieży z poznańskiej Śródki. Zaprezentuje ona historię patrona jednej z głównych poznańskich arterii, począwszy od narodzin w dawnym rzymskim mieście Sabaria, przez służbę wojskową, chrzest, aż po uznanie Marcina świętym. Wśród artystów i młodzieży na koniu poruszać się będzie postać św. Marcina.

Czwartą część korowodu „Patriotyzm w mundurach” stanowić będą grupy rekonstrukcyjne, zamknie go platforma staropolskiej uczty z gęsiną. Tych kilkaset osób przed Zamek dotrze ok. godz. 14.30, gdzie tradycyjnie prezydent przekaże św. Marcinowi klucze do miasta.

  • Działania animatorów kultury (godz. 15-18).
    Po przejściu korowodu na południowej nitce ulicy i w podwórzach rozpoczną się warsztaty artystyczne. Fundacja Jak Malowane zmieni swoje podwórze w otwartą pracownię artystyczną. Wizualną grę z przestrzenią zaproponuje Kolektyw R2D2. Zabawy dla całych rodzin zaproponuje Zofia Małkowicz wraz z zaproszonymi gośćmi. Z kolei Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprosi mieszkańców do tworzenia lampionów oraz ludzików z kasztanów.

    Przez cały dzień w przestrzeni ulicy usłyszymy muzyków oraz najstarszą w Wielkopolsce katarynkę. Nie zabraknie też potańcówki z zespołem Przodki.

  • Koncerty i pokaz sztucznych ogni (godz. 18.15-21).

Na scenie przed CK Zamek wystąpią dwa zespoły. Jako pierwszy zaprezentuje się węgierski Sondorgo, tworzący muzykę bałkańską. Tuż po nim poznaniacy będą mogli usłyszeć międzynarodową, wielojęzykową orkiestrę orkiestr dętych Rebel Babel, skupiającą muzyków z całej Europy. Jednym z nich jest znany polski raper L.U.C. Po dwóch koncertach rozpocznie się pokaz sztucznych ogni, który zakończy imprezę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski