Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imieniny ulicy Święty Marcin [PROGRAM 2015]

Wojciech Kuźlan
Imieniny ulicy Święty Marcin
Imieniny ulicy Święty Marcin Grzegorz Dembiński
Już po raz 21. Święty Marcin odbierze z rąk prezydenta Poznania klucze do miasta. W tym roku skala imprezy będzie większa niż dotychczas - jak zapewniają organizatorzy.

Imieniny Ulicy połączone z obchodami Dnia Niepodległości to tradycyjny punkt w kalendarzu miejskich imprez. Co roku 11 listopada, tysiące Poznaniaków i Wielkopolan bawi się w radosnej atmosferze na centralnej ulicy miasta.

- Poznański fenomen to powód do dumy i przejaw lokalnego patriotyzmu. Możemy się pochwalić w całej Polsce przykładem budowania regionalnej tożsamości i tego jak może wyglądać Dzień Niepodległości – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Głównym punktem atrakcji jest zwyczajowy korowód Świętomarciński, w którym udział weźmie około 400 uczestników. W tym aktorzy, muzycy, trzy orkiestry, historyczne pojazdy, obiekty artystyczne, oraz grupy kuglarzy i szczudlarzy. Nad koordynacją czuwać będzie twórca większości obiektów i kostiumów Piotr Tetlak – lider Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006.

W przemarszu udział wezmą także pasjonaci i rekonstruktorzy działający w stowarzyszeniach historycznych. Wśród nich pojawią się m. in.: Powstańcy Wielkopolscy, a także ułani w strojach XV Pułku Ułanów Wielkopolskich. Specyficzną i lokalną atmosferę uroczystości, podkreśli obecność w przemarszu 10 pań z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, ubranych w tradycyjne stroje Bamberek.

Najważniejszym uczestnikiem korowodu będzie sam Święty Marcin, jadący na koniu w towarzystwie 35 legionistów rzymskich. Po raz pierwszy w historii, poły płaszcza Św. Marcina będą nieść, ubrani w mundury uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu. O godzinie 14:30 na scenie przed Zamkiem, tradycyjnie już, prezydent Poznania, wręczy patronowi ulicy klucze do miasta.

Nieodłącznym elementem imprezy jest Kiermasz Świętomarciński, oraz regionalne przysmaki.

- W tym roku kiermasz będzie większy i bogatszy w ofertę. Chcemy w ten sposób również pokazać, że ulica Święty Marcin ma ogromny potencjał i mogłaby przyjąć trwale inny charakter, przyjmując formę deptaku, czy też centrum życia towarzyskiego z akcentem na propagowanie lokalnych tradycji i obyczajów – komentuje Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez z CK Zamek.

Dla uczestników święta przygotowano także różne działania animacyjne w postaci warsztatów, gier i zabaw dla całych rodzin, czy Swingującej potańcówki. Jednym z ciekawszych punktów obchodów, będzie prezentacja reportaży poświęconych ulicy Św. Marcin, powstałych podczas warsztatów prowadzonych przez reportera Marcina Kąckiego. Odczyt prac odbędzie się w kawiarni „Kociak” o godzinie 18.

Podczas święta nie zabraknie występów muzycznych. W Sali Wielkiej w Zamku odbędzie się koncert muzyki patriotycznej, a na głównej scenie zagra Pierwsza Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Gwiazdą wieczoru będzie Lech Janerka, jedna z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej muzyki rockowej. Koncert Lecha Janerki z Zespołem rozpocznie się o 19:30 na scenie pod Zamkiem. Imprezę uświetni pokaz sztucznych ogni o godzinie 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski