Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impulsy na wielkim ekranie. „Ale Kino” startuje już niebawem!

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Szwedzki film „Daleko, daleko” to jedna z wielu pełnometrażowych animacji, jakie zobaczymy na festiwalu
Szwedzki film „Daleko, daleko” to jedna z wielu pełnometrażowych animacji, jakie zobaczymy na festiwalu Materiały organizatora
Ponad 110 filmów zobaczą uczestnicy 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”. Filmy oglądać będziemy w Multikinie 51, Nowym Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej od 30 listopada.

Jako pierwszą, młodzi widzowie zobaczą szwedzką pełnometrażową animację „Daleko, daleko”. Jej premierowy seans odbędzie się w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi 51) w niedzielę 30 listopada o godz. 14. Dwie godziny wcześniej, w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbędzie się oficjalna inauguracja 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 250 filmów pełnometrażowych oraz niemal 400 krótkich metraży. Spośród nich ostatecznie zakwalifikowano ponad 110. Większość z nich to premiery.

- W tym roku szczególnie dużo zobaczymy pełnometrażowych filmów animowanych. Cieszy mnie to, że wytwórniom Pixar i Disney rośnie w końcu godna konkurencja - mówi dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

Wiele filmów, które znalazły się w programie „Ale Kina” podejmuje problem komunikacji dzieci i młodzieży ze światem. Jak „X+Y” brytyjskiego dokumentalisty Morgana Matthewsa o matematycznym geniuszu chorym na autyzm, czy „Oddychaj” wyreżyserowanym przez znaną m.in. z „Bękartów wojny” Melanie Laurent.

Wszystkie filmy z sekcji konkursowej powalczą o Złote Koziołki przyznawane przez międzynarodowe jury. Po raz pierwszy w historii festiwalu towarzyszyć im będzie finansowa gratyfikacja reżyserów zwycięskich pełnych i krótkich metraży.
Kolejną nowością tegorocznej edycji „Ale Kina” jest cykl spotkań, dyskusji i warsztatów.

- Od zawsze staraliśmy się mówić o ważnych problemach. Najbardziej aktualnym z nich jest ucieczka młodych do internetu. Chcemy na festiwalu dawać impuls do rozmowy - mówi Moszkowicz. Impulsem, czyli słowem-kluczem tegorocznego festiwalu ma być emigracja, rozumiana właśnie jako ta ucieczka do sieci.

- Zależy nam na odczarowaniu internetu jako czegoś jednoznacznie złego, zburzyć podział na to, co realne i wirtualne - tłumaczy Marta Kosińska z Wydziału Kulturoznawstwa UAM, współtwórczyni panelu „e@migracja”, który obejmie m.in. zajęcia dla dzieci i nauczycieli.

Bilety na festiwal trafią do sprzedaży 14 listopada. Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu na

www.alekino.com

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski