Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro: Na Polnej szansa na więcej zabiegów - są dodatkowe pieniądze!

Krystian Lurka
Szpital przy Polnej dostał dodatkowe pieniądze na zabiegi in vitro.
Szpital przy Polnej dostał dodatkowe pieniądze na zabiegi in vitro. Lucyna Nenow / Polskapresse
30 rodziców więcej będzie mogło postarać się o dzieci metodą in vitro w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu. Tak zdecydowało ministerstwo zdrowia. Szpital, w którym realizuje się rządowy program, podpisał kilka dni temu aneks do umowy.

- Dostaliśmy dodatkowe pieniądze, które możemy przeznaczyć na realizację programu sztucznego zapłodnienia - mówi prof. Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu w szpitalu przy Polnej i dodaje: - To bardzo dobra wiadomość. Wcześniej mieliśmy pieniądze na tylko 190 cykli, a zainteresowanie pacjentów jest ogrom-ne - mówi L. Pawelczyk.
Mimo że klinika wystąpiła o pieniądze na dodatkowe 100 cykli, jej władze są i tak zadowolone z przyznanej kwoty. Jak twierdzą, każda dodatkowa złotówka przeznaczona na ten cel to sukces.

Czytaj także:

In vitro: Pierwsze poznańskie dzieci urodzą się prawdopodobnie w maju

- Już zarejestrowano ponad 730 par. A prawie 440 zakwalifikowano do rozpoczęcia leczenia - komentuje L. Pawelczyk.
Jak mówi profesor, najprawdopodobniej w maju przyszłego roku przyjdą na świat pierwsze dzieci poczęte za pomocą finansowanej z budżetu państwa procedury in vitro w poznańskiej klinice przy ulicy Polnej.

Obecnie w szpitalu zawieszono kwalifikowanie rodziców do programu. Jak wyjaśnia L. Pawelczyk, spowodowane jest to tym, że z końcem roku placówka musi policzyć, ile do tej pory wydała. Dodaje jednak, że niewykorzystane pieniądze nie zostaną zmarnowane.

Rządowy program in vitro: W Poznaniu na razie zakwalifikowało się 25 par

- Przejdą one na kolejny rok. Według szacunków tylko w pierwszym półroczu przyszłego roku program obejmie ponad 240 par - mówi profesor Leszek Pawelczyk.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przyulicy Polnej jest jedynym w Wielkopolsce, gdzie realizuje się rządowy program. Placówka otrzymała z budżetu państwa 3,3 mln zł na przeprowadzenie trzyletniego projektu.

Współpraca: Anna Łoś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski