18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro: Pierwsze poznańskie dzieci urodzą się prawdopodobnie w maju

Anna Łoś
Refundacja in vitro pozwala spełnić marzenia o ciąży - mówi prof. Leszek Pawelczyk
Refundacja in vitro pozwala spełnić marzenia o ciąży - mówi prof. Leszek Pawelczyk 123rf
Cud narodzin dla par, które nie mogły dotąd zajść w ciążę. Najprawdopodobniej w maju przyjdą na świat pierwsze dzieci poczęte za pomocą finansowanej z budżetu państwa procedury in vitro w poznańskiej klinice przy ulicy Polnej. Sukcesem zakończyło się tutaj do tej pory 41 procent cykli zapłodnienia pozaustrojowego.

Rządowy program finansowania procedury in vitro rozpoczął się 1 lipca. Od tamtej pory w Poznaniu zarejestrowało się 580 par chętnych do poddania się temu zabiegowi, a zakwalifikowało już około 350. Resort przeznaczył kwotę, która wystarczy w tym roku na przeprowadzenie 210 cykli. Prof. Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu w szpitalu przy Polnej wnioskuje do ministerstwa zdrowia o zwiększenie limitu.

- Wiadomo, że ministerstwo zachowało 20 procent rezerwy finansowej. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że przyznają nam dodatkowe pieniądze. Mamy dużo pacjentek, rejestracja przebiega szybko, a wyliczając tzw. współczynnik dostępności do procedur IVF (in vitro fertilisation - dop. red.) w ramach programu, Wielkopolska znajduje się na przedostatnim miejscu spośród wszystkich województw w Polsce - wyjaśnia prof. Leszek Pawelczyk.

Profesor wystąpił o pieniądze na dodatkowe 100 cykli. Liczba zakwalifikowanych i zarejestrowanych par zwiększa się z dnia na dzień.

- Liczymy na to, że będą dodatkowe środki. Będziemy się cieszyć z każdego przyznanego cyklu - dodaje prof. Leszek Pawelczyk.
Ministerstwo zdrowia zapewnia, że pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia, ale w tym roku nie zdążą skorzystać ze świadczeń, będą leczeni w przyszłym roku. Realizatorzy programu, czyli poszczególne kliniki, prowadzą listy osób oczekujących i mają obowiązek przestrzegać kolejności zgłoszeń.

- Pacjentki poddawane są procedurze w takiej kolejności, w jakiej się u nas pojawiają. Do zabiegu trzeba się też odpowiednio przygotować - dodaje prof. Pawelczyk.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przy ulicy Polnej jest jedynym w Wielkopolsce, gdzie realizuje się rządowy program. Dostał z budżetu państwa 3,3 mln zł na przeprowadzenie trzyletniego projektu.

Pierwszym warunkiem przystąpienia do programu jest rozpoznanie niepłodności przez lekarza oraz udokumentowanie podjętego, lecz nieskutecznego leczenia niepłodności, trwającego przynajmniej rok, drugim - wiek kobiety - w dniu zgłoszenia nie może mieć ukończonego 40. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski