Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inea kontra SM Winogrady. Wojna o internet uderzy w abonentów [FOTO]

Joanna Labuda
Od lipca Inea przestanie świadczyć usługi telekomunikacyjne na Winogradach. Dostęp do nich utraci 4 tys. abonentów
Od lipca Inea przestanie świadczyć usługi telekomunikacyjne na Winogradach. Dostęp do nich utraci 4 tys. abonentów Paweł Miecznik
Klienci firmy Inea o tym, że spółka nie będzie mogła dłużej dostarczać usług telekomunikacyjnych, dowiedzieli się z pisma Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady, która nie zgodziła się na przedłużenie umów z operatorem. Oznacza to, że mieszkańcy pięciu osiedli (Kosmonautów, Pod Lipami, Przyjaźni, Wichrowe Wzgórze, Zwycięstwa) z dnia na dzień będą musieli wybrać nowego dostawcę.

Inea poinformowała abonentów, że PSM Winogrady wprowadza ich w błąd, bo zakończenie współpracy nie jest przesądzone. Zwróciła się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o administracyjne przedłużenie umowy. Choć konsultacje skończyły się 2 czerwca, to decyzja nadal nie zapadła, a mieszkańcy nie wiedzą, co robić.

Inea kontra SM Winogrady. 4 tysiące abonentów na Winogradach ostatniego dnia czerwca zostanie pozbawionych dostępu do internetu oraz telefonu

- Wysłaliśmy do naszych abonentów informację o projekcie decyzji prezesa UKE przedłużającej umowy pomiędzy Inea a PSM Winogrady o dwa lata. Obecnie czekamy na decyzję UKE. Nie- mówienie mieszkańcom o takiej opcji może wprowadzać ich w błąd - przekonuje rzecznik Inei Kinga Podraza-Myszkowska.

Innego zdania jest kierownik Winogradzkiej Telewizji Kablowej Paweł Suchorski, który takie działania uważa za niedorzeczne.
- Nasze stanowisko jest niezmienne od 2010 r. Umowy z Ineą wygasają 30 czerwca i nie chcemy ich przedłużyć. Nie mamy wolnych zasobów, a na kanałach, z których korzystała Inea, uruchomimy programy telewizyjne w wersji analogowej i cyfrowej. Jeśli UKE wyda decyzję pozytywną, będziemy protestować - mówi Paweł Suchorski.

Obie strony czekają teraz na decyzję, ale stanowisko WTvK jest jasne. Inea nie będzie już dostarczać usług telekomunikacyjnych na Winogradach, a abonenci zostaną tymczasowo bez internetu i telefonu.

- Prezes UKE nie może nam zabronić włączenia programów na naszych częstotliwościach. Od 1 lipca, jak mówi prawo, Inea nie będzie dłużej dostarczać usług za pomocą naszej sieci - twierdzi Paweł Suchorski - Na to, żeby poinformować swoich klientów, że umowa wygasa z końcem czerwca, Inea miała cztery lata - podkreśla nasz rozmówca.

Jakie możliwości zostały przedstawione mieszkańcom? Żadne, bo pomimo że jest połowa miesiąca, decyzji nadal nie ma. Jeśli nie zapadnie ona do końca czerwca, umowa między PSM Winogrady a Inea wygaśnie.

Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski" - mieszkańcy nie muszą się denerwować zawieszeniem umów. Będą mogli je rozwiązać i skorzystać z usług wybranego operatora, który obsługuje Winogrady (WTvK, Netia oraz Orange Polska).

Spór między firmami trwa cztery lata. Wcześniej PSM Winogrady oskarżała Inea m.in. o to, że spółka nie płaci spółdzielni za prąd i zaniża należne prowizje. Inea natomiast twierdzi, że nie dostała możliwości wybudowania własnej sieci, choć gwarantowało jej to porozumienie z 2010 roku. Zdaniem przedstawicieli spółki takie próby podejmowano już 4 lata temu.
Zaprzecza temu PSM Winogrady, twierdząc, że faktyczny wniosek o wybudowanie sieci wpłynął dopiero w lutym bieżącego roku.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski