Grupa Inea ma nowego właściciela. Największy operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce został przejęty przez Fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). Klienci Inei mogą spać jednak spokojnie i bez obaw o jakiekolwiek zmiany.

Inea została założona w 1992 roku przez Janusza Kosińskiego, który jest obecnym prezesem zarządu spółki. Przez kolejne lata zbudowała sobie pozycję największego operatora telekomunikacyjnego w Wielkopolsce. Obecnie Inea dociera do 500 tys. gospodarstw domowych, a tylko w tym roku powinna osiągnąć przychód na poziomie ponad 340 mln zł.

W 2013 roku mniejszościowym udziałowcem spółki została grupa Warburg Pincus, która następnie przejęła nad nią kontrolę. W ciągu kolejnych lat Inea zbudowała 4500 km światłowodowej sieci szkieletowej (Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej).

– Dzięki wszystkim tym działaniom, mieszkańcy Wielkopolski mogą obecnie korzystać z najlepszej i najnowocześniejszej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce – nie ma wątpliwości Karolina Pawlik, rzecznik prasowy Inea.

ZOBACZ TAKŻE: Volkswagen Poznań: Pracownicy dostaną tysiąc zł podwyżki oraz premie

Teraz grupa została przejęta przez Fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5, który jest zarządzany przez grupę Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).

– MIRA wesprze INEA w dalszym rozwoju. Mowa tu m.in. o olbrzymiej inwestycji, jaką jest rozbudowa infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014 – 2020. Operator zamierza rozszerzyć swoją działalność także poza Wielkopolskę. Transakcja z INEA jest trzecią inwestycją MIRA w Polsce, po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz bazie paliw TanQuid w Radzionkowie – mówi Karolina Pawlik.

Z kolei Janusz Kosiński, prezes Inei dodaje: – To kolejny wielki dzień w historii Inei. Po inwestycji Warburg Pincus, która pozwoliła spółce ponad dwukrotnie zwiększyć swoje przychody, stoimy przed szansą kolejnego podwojenia naszych wyników. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIRA będzie równie zgodne i efektywne, jak dotychczasowa współpraca z Warburg Pincus.

Zadowolenia z dokonanej transakcji nie ukrywa Leigh Harrison, szef europejskiego oddziału MIRA. – Jako jeden z największych operatorów sieci światłowodowych i sieci kablowych w Polsce Inea z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej ekspansji spółki poza dotychczasowy obszar jej działania. Cieszymy się też, że będziemy mogli wspierać dalszy rozwój Inei – mówi Leigh Harrison.

Powodzenia nowym właścicielom życzy za to Adarsh Sarma, dyrektor zarządzający Warburg Pincus. – Jesteśmy dumni z transformacji jaką Inea przeszła w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa, w szczególności z rozbudowy infrastruktury NGA. Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do dalszego rozwoju. Życzymy Januszowi oraz całemu zespołowi INEA dalszych sukcesów – opowiada Adarsh Sarma.

I dodaje: – Jako większościowy udziałowiec czujemy szczególną dumę, że mieliśmy szansę wspierać rozwój operatora oferującego najlepsze usługi oraz zapewniającego najnowocześniejszą infrastrukturę w Polsce.

Zmiany właścicielskie w Inei nie oznaczają jednak żadnych problemów dla dotychczasowych klientów grupy. – Dla nich nie zajdą żadne zmiany. Zapewniam, że nasi klienci mogą spać spokojnie, gdyż nic się nie zmieni, jeśli chodzi o naszą dotychczasową współpracę z nimi – mówi Karolina Pawlik.

Platinum Plus: Nowa regularna linia autokarowa dla biznesu