Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa Pracownicza. Dialog to dla nich pacyfikacja pracowników

Marta Danielewicz
Jarosław Urbański
Jarosław Urbański Grzegorz Dembiński
Są w pełni oddani swojej ideologii, o prawa pracownicze walczą pięścią, nie rozmową. Inicjatywa Pracownicza najbardziej radykalny związek, który alergią reaguje na NSZZ Solidarność.

Chociaż są małym związkiem zawodowym słyną z tego, że działają najbardziej radykalnie. Negocjacje przekładają na strajk i nie czują się w obowiązku do prowadzenia dialogu z pracodawcą. Uważają zresztą, że rozmowy prowadzą raczej do pacyfikacji aktywności pracowniczej.

Mają jasno określone postulaty w każdej dziedzinie życia. Zarzuca im się częsty brak przygotowania merytorycznego, wojowniczy charakter i granie na emocjach. Działają w większości branż zawodowych. Od dużych koncernów, po mniejsze firmy, czy instytucje publiczne. Są wsparciem nie tylko dla robotników, ale także pracowników kultury czy oświaty. Bronią praw większości, ale także jednostki. Pojawiają się w zakładach pracy, wtedy kiedy jest konieczność.

Dla pracowników są często ostatnią deską ratunku. Dla pracodawców utrapieniem. W ostatnim czasie OZZ Inicjatywa Pracownicza założyła swoje struktury u największego Wielkopolskiego pracodawcy. W firmie Volkswagen Poznań. Dotychczas monopol na reprezentowanie praw pracowników miała tam NSZZ Solidarność. Cyklicznie organizują protesty w imieniu pracowników Amazona, domagając się coraz większych wynagrodzeń. Jednak członków wciąż mają niewielu.

Początek w Zakładach Cegielskiego
Wywodzący się z Poznania, z ruchów anarchistycznych związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza liczy dziś zaledwie 2 tysiące członków, działa jednak w największych polskich miastach. Pochwalić mogą się już pewnymi sukcesami. Wywalczyli dla pracownic poznańskich żłobków podwyżki, doprowadzili do odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego, zapewnili podwyżki pracownikom L’Oréala. OZZ Inicjatywa Pracownicza została założona przez robotników poznańskich Zakładów Cegielskiego, przy wsparciu członków Federacji Anarchistycznej w 2004 roku. Jednak nim powstał związek, działała grupa środowiskowa, wspierająca wyzyskiwanych pracowników.

To nie cały artykuł - całość przeczytasz w naszym serwisie PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski