Szwajcaria od lat przoduje w rankingach innowacyjności. Polski rząd ogłosił, że zwiększenie innowacyjności kraju jest dla niego priorytetowe. Celem Polish-Swiss Innovation Day jest rozwijanie platformy dialogu na temat innowacyjności pomiędzy Szwajcarią a Polską, podkreślając tym samym rolę sektora prywatnego w dynamicznym rozwoju gospodarczym Polski. Konferencja ma być także okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz sprzyjać networkingowi, który być może zaowocuje w przyszłości realną współpracą.


- To, że Szwajcaria może się szczycić mianem najbardziej innowacyjnego państwa na świecie jest nie tylko wynikiem jednego elementu całej układanki. Do tego należy wiele składników: edukacja, system gospodarczy, polityczny, kultura w przedsiębiorstwie- to powoduje, że szwajcarskie przedsiębiorstwa są innowacyjne i zaszczepienie tej kultury jest fundamentalnie ważne dla sukcesu innowacji w przedsiębiorstwie- tłumaczył w rozmowie z AIP Marek Szymański, Prezes Polsko- Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Innowacje to bardzo złożone zagadnienie. Nie można go rozpatrywać jako jednego przełomowego momentu w działalności przedsiębiorstwa czy funkcjonowaniu państwa. Zdaniem ekspertta o stworzenie kultury innowacyjności trzeba mówić, żeby dojść do konkretnych innowacji. - Jest wieloskładnikowym obrazem i zaczyna się od stabilnych warunków politycznych, społecznych czy gospodarczych, przewidywalnej polityki fiskalnej i monetarnej. Odpowiedniej edukacji, od inwestycje w odpowiednie kierunki rozwoju nauki i szkolnictwa uniwersyteckiego, ale również, a może i przede wszystkim szkolnictwa zawodowego- tłumaczy Szymański.

Polskę i Szwajcarię od lat łączy ścisła wymiana gospodarcza, także na poziomie rozwiązań i idei. Między innymi to ma się przyczynić do tego, aby polska gospodarka byłą bardziej nowoczesną.- Praktyki Szwajcarii w obszarze innowacji są dla nas inspiracją. Mam nadzieję, że rezultaty projektów dotychczas realizowanych w ramach funduszu szwajcarskiego pozwolą w najbliższych latach wspólnie rozpocząć polskim przedsiębiorcom i wynalazcom wiele zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć – mówiła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Jej zdaniem efekty prac będą dla nas bardzo cenne, ponieważ przyczynią się do szybkiej realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma na celu wzmocnienie potencjału naszej gospodarki w najbliższych latach.

- Najlepiej kiedy ludzie coś chcą, a nie są do czegoś zmuszani. Musimy intensywnie pracować nad tym, żeby pokazać przedsiębiorcom, że jeśli chcą się rozwijać, zdobywać przewagę i być konkurencyjne na skalę globalną, to potrzebują nowej wiedzy. Musimy pokazać jak organizować spotkania praktyków z naukowcami. Dzięki takiej kooperacji pomysły i badania prowadzone przez polskich naukowców przełożą się na konkretne usługi i produkty, które podniosą konkurencyjność naszej gospodarki. W dobrze rozwiniętych krajach nauka jest finansowana nie tylko ze środków publicznych, ale jest także finansowana ze środków prywatnych, bo to się obu stronom opłaca. Jednak nie jesteśmy w stanie zrobić tego w sposób administracyjny czy nakazowy- mówi dla AIP Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW.

Jak Tłumaczy Marek Szymański, celem stworzenia Polish- Swiss Innovation Day było powstanie platformy na której moglibyśmy wymieniać się informacjami, pomysłami na temat innowacji. Pokazanie szwajcarskich doświadczeń przedstawicielom polskiego przemysłu, polskiego rządu, a także mówienie o tym, jak szwajcarskie firmy stworzyły kulturę innowacyjności i osiągnęły ogromny sukces.

Z kolei Tadeusz Kościński w rozmowie z AIP wyjaśniał, że wbrew pozorom Polacy są bardzo otwarci na innowacyjność- Bardzo dobrze widać to w dziedzinie bankowości, gdzie rynek bardzo szybko poszedł do przodu dzięki innowacyjności. Polacy bardzo szybko zaakceptowali karty płatnicze. Polacy są w światowej czołówce, jeżeli chodzi o płatności przy użyciu kart zbliżeniowych- mówi Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.