Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny produkt przyszłości poznańskich naukowców doceniony! W konkursie "Polski Produkt Przyszłości" zdobył główną nagrodę

MRT
Inteligentny stetoskop firmy StethoMe "Polskim Produktem Przyszłości".
Inteligentny stetoskop firmy StethoMe "Polskim Produktem Przyszłości". Łukasz Woźny
Inteligentny stetoskop zaprojektowany przez poznańskich naukowców może stać się prawdziwą rewolucją w leczeniu pacjentów. Produkt doceniła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Stetoskop firmy StethoMe został uznany za "Polski Produkt Przyszłości", zdobywając tym samym główną nagrodę - 100 tysięcy złotych. Doceniono także działalność Fundacji UAM.

Wygląda niepozornie, a może zmienić jakość leczenia w Polsce i na świecie. Inteligentny stetoskop zaprojektowany przez poznańskich naukowców z firmy StethoMe wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Stosować go mogą nie tylko lekarze, a także sami pacjenci. Stetoskop umożliwia wykonanie samodzielnego badanie w domu.

Zobacz: Pomysł na wagę złota. Wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorców z Wielkopolski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Inteligentny stetoskop poznańskich naukowców

StethoMe to elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem, pozbawiony liry (górny element przewodu, kończący się słuchawkami). Stetoskop działa w połączeniu z aplikacją mobilną, dzięki czemu pacjent może sam szybko przeprowadzić badanie osłuchowe płuc i serca a wyniki przesłać lekarzowi. Dzieło poznańskich naukowców z z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: dr Honoraty Hafke-Dys i prof. Jędrzeja Kocińskiego, we współpracy z firmą zajmującą się tworzeniem oprogramowania otrzymało główną nagrodę w konkursie PARP i NCBR pod hasłem „Polski Produkt Przyszłości”.

– Inteligentny stetoskop, proteza ucha czy nowoczesne urządzenie edukacyjne dla dzieci to tylko niektóre produkty, w ostatnich latach rozwijające się również dzięki środkom w ramach oferty NCBR. Aż 8 laureatów konkursu to beneficjenci centrum, których wsparliśmy już także w projektach innych niż właśnie nagrodzone. Kolejne przykłady znajdziemy zresztą w całej historii konkursu. To wyraźny sygnał, że stawiamy na właściwe rozwiązania już na etapie badań przemysłowych i prac rozwojowych. Na co dzień pamiętamy, że każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie za sobą ryzyko ale i obietnicę technologii, produktu lub usługi przynoszących korzyści całemu społeczeństwu – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Firma StethoMe otrzymała nagrodę główną w postaci 100 tysięcy złotych.

Fundacja UAM dostała wyróżnienie

W konkursie wyróżniono także Fundację UAM w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”.

Czytaj: Raport PwC wskazuje, że poznaniacy chcą decydować o swoim mieście. "Najpotężniejszą stroną Poznania są ludzie"

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i działający w jej strukturze organizacyjnej Poznański Park Naukowo-Technologiczny to instytucja nastawiona na twórcze łączenie nauki z gospodarką poprzez m.in. rozwój nowych technologii, specjalistycznych usług badawczych, transfer technologii oraz inicjatywy wspierające innowacyjność regionu.

W 22-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski