Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inny festiwal integruje w Poznaniu i regionie

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Wśród wydarzeń towarzyszących Innemu festiwalowi znalazły się m. in. warsztaty języka migowego
Wśród wydarzeń towarzyszących Innemu festiwalowi znalazły się m. in. warsztaty języka migowego Materiały organizatora
Czy niepełnosprawność zawsze musi równać się nieszczęściu? Jakie potrzeby mają ludzie nią dotknięci? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poszukać w trakcie Innego festiwalu, który właśnie rozpoczyna się w Poznaniu, a w kolejnych dniach zawita do innych wielkopolskich miast. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Inny festiwal jest promowany jako jesienna odmiana festiwalu Inwazja barbarzyńców, który odbywał się w Poznaniu wiosną.

- Podobnie jak Inwazja barbarzyńców, festiwal podejmuje tematykę inności. Tym razem przyglądać się będziemy sytuacji ludzi niepełnosprawnych. Naszą ideą jest ich integracja z osobami sprawnymi - mówi Elżbieta Pabich z Fundacji Barak Kultury, organizującej wydarzenie.

W celu zapewnienia komfortowego uczestnictwa obu grupom, większość wydarzeń została dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Seanse filmowe opatrzono audiodeskrypcją i napisami, a spektakle teatralne tłumaczone są na język migowy. W przypadku pozostałych atrakcji festiwalu, organizator zadbał o to, by odbywały się one w miejscach pozbawionych barier dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jak podkreśla E. Pabich, ich znalezienie na terenie Poznania nie było wcale proste.

Wydarzeniem inaugurującym festiwal będzie wtorkowy seans filmu "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.

- Staraliśmy się wybrać film istotny pod względem merytorycznym, a zarazem będący na czasie. Mamy nadzieję, że przyciągnie jak największą ilość różnorodnych widzów - tłumaczy Pabich.

Obraz opowiadający o Mateuszu z porażeniem mózgowym został nagrodzony przez publiczność w Montrealu. Film zostanie wyświetlony w Kinie Muza już dziś (wtorek, 12 listopada) o godzinie 17.

Również dziś w Ośrodku Teatralnym Maski (al. Niepodległości 26), widzowie obejrzą spektakl "Ćma" zainspirowany biografią Kazimiery Iłłakowiczówny.

W ramach Innego festiwalu nie zabraknie dyskusji. W środę na specjalnym panelu "Nie-pełna-sprawność?" w Strefie Kultywator spotkają się psychoterapeuci, pedagodzy i kulturoznawcy, którzy porozmawiają o realnych potrzebach ludzi z ograniczoną sprawnością. Po spotkaniu, w tym samym miejscu odbędzie się wykład interaktywny "Geniusz głuchego Beethovena", podczas którego Krzysztof Moraczewski i Justyna Maculewicz zastanowią się nad wpływem dysfunkcji słuchu na twórczość słynnego kompozytora.

Inny festiwal potrwa do 16 listopada. W części wydarzeń udział będą mogli wziąć również mieszkańcy Gniezna, Międzychodu i Czarnkowa. Szczegółowy program znaleźć można na stronie

www.barakkultury.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski