Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Insekty w mieszkaniu. Jak się ich pozbyć? Sprawdź domowe sposoby!

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
Robaki w domu to zmora dla wielu z nas. Ciepło, wilgoć oraz  stały dostęp do pokarmu i wody to dla nich idealne warunki do życia oraz rozmnażania.
Robaki w domu to zmora dla wielu z nas. Ciepło, wilgoć oraz stały dostęp do pokarmu i wody to dla nich idealne warunki do życia oraz rozmnażania.
Robaki w domu to zmora dla wielu z nas. Insekty często poszukują schronienia w naszych mieszkaniach. Ciepło, wilgoć oraz stały dostęp do pokarmu i wody to dla nich idealne warunki do życia oraz rozmnażania. Jakie insekty najczęściej spotykamy w naszych mieszkaniach? Sprawdź, jak pozbyć się uciążliwych robaków.

Dlaczego insekty żyją w naszych domach?
Dużo robaków żyje w mieszkaniach, które nie są w najlepszym stanie. Stare blokowiska i kamienice oraz panujący w nich brud to idealne warunki do życia i rozmnażania dla insektów. Niestety mogą pojawić się one również w nowym, czystym mieszkaniu. Ciemne zakamarki ciepłej kuchni pełnej jedzenia czy wilgoć panująca w łazience również przyciąga nieproszonych gości.

Jakie insekty najczęściej występują w naszych mieszkaniach?
Rybnik cukrowy- bezskrzydłe owady, o długości ciała liczącej od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Posiadają srebrzyste łuskowate pancerzyki oraz długie czułki. Najczęściej gromadzą się w łazience oraz kuchni. Rybniki żywią się namokniętym papierem toaletowym, tapetami, książkami oraz resztkami po posiłkach. Nie trzeba się ich bać, są nie groźne, lecz doprowadzają do niemałych zniszczeń w domu.

Mole- można spotkać dwa rodzaje moli – ubraniowe i spożywcze. Mają około centymetra długości oraz są w kolorze błyszcząco beżowym. Zamieszkują obszary, które mają bezpośredni dostęp do jedzenia np. Szuflady czy szafy z ubraniami. Żywią się materiałami pochodzenia zwierzęcego, ale także jedwabiem czy lnem. Mogą zająć także szafki w kuchni. Ich larwy lęgną się w mące oraz ryżu. Mole mogą doszczętnie zniszczyć naszą garderobę, oraz zainfekować żywność.

Pluskwa domowa- płaski owad o jajowatym kształcie oraz czerwonobrunatnym kolorze. Na stopach posiada haczyki, dzięki którym może wspinać się po pionowych płaszczyznach. Uwielbia różnego rodzaju szczeliny. W pomieszczeniu, gdzie przebywa w dużej ilości, czuć charakterystyczny ciężki zapach. Można przynieść je do domu w starych meblach oraz używanych ubraniach. Należy na niego uważać. Żywi się on ludzką krwią.

Prusaki- bardzo często mylone z karaluchami- insekt o długości od 1 do 2 cm. Pokryty jest grubym pancerzem o żółtobrązowym lub brunatnym kolorze, a na głowie ma długie czułki. Spotkamy go w ciepłych, wilgotnych miejscach. Żeruje głównie nocą. Bardzo wyniszcza środowisko, w którym przebywa, swoimi odchodami. Dodatkowo przenosi wiele chorób.

Pchły- charakteryzują się brązowym, spłaszczonym ciałem. Są wielkości kilku milimetrów. Skaczą wysoko i szybko, przez co są trudne do wychwycenia. Występują w ciemnych miejscach - pod meblami i w dywanach. Żywią się krwią zwierząt oraz ludzi. Przenoszą zarazki oraz wywołują alergiczne zapalenia skóry.

Mrówki faraonki-małe mrówki o żółtawym zabarwieniu. Występują wszędzie. Ważne aby było sucho, ciepło i blisko pokarmu. Dostają się do domu przez różnego rodzaju szczeliny oraz otwarte okna. Jedzą wszystko, ale idealnym miejscem dla nich jest nasza kuchnia. Należy na nie bardzo uważać, ponieważ gryzą. Bardzo trudno je wytępić.

Osy- owady te osiągają długość do 3 cm. Ich żółty pancerz pokryty jest czarnymi pasami. Posiadają ostre wcięcie w ciele. Występują wszędzie, chociaż najczęściej w kuchni. Wabi je do niej słodki zapach owoców, soków oraz słodyczy. Jeden osobnik jest całkowicie niegroźny. Należy jednak uważać, aby nie ugryzł. W przeciwieństwie do pszczół, może ranić swoją ofiarę kilkukrotnie. Ich jad jest bardzo niebezpieczny dla osób uczulonych.

Domowe sposoby na pozbycie się insektów
Aby pozbyć się niechcianych lokatorów przede wszystkim musimy zadbać o porządek. Obowiązkowe jest wycieranie kurzy, odkurzanie raz w tygodniu oraz regularne wynoszenie śmieci. Pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania, aby nie zbierała się wilgoć.

Insekty często przechodzą do naszych mieszkań przez szczeliny w podłodze, ścianach czy oknach. Dlatego warto je uszczelnić. Owady wtedy na pewno nie przedostaną się do naszych domów.

Zanim sięgniemy po chemiczne środki, spróbujmy tych naturalnych. Za pomocą kawałka tektury posmarowanego miodem, możemy zwabić rybnika. Insekty, które uwielbiają słodycz przykleją się do niego. Zapach świeżej bazylii oraz mięty odstraszy z naszego domostwa mrówki. Mole nienawidzą zaś zapachu lawendy oraz naftaliny. Pchły uciekają gdy wyczują cytrynę oraz olejek z eukaliptusa. Niestety ,,domowe’’ sposoby nie zawsze przynoszą pożądane skutki. Dlatego gdy nie radzimy sobie z insektami, należy niezwłocznie zadzwonić po specjalistę.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski