Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytucje kultury uczą się, jak otwierać się na niepełnosprawnych

Kamil Babacz
Warsztaty dla pracowników instytucji kultury
Warsztaty dla pracowników instytucji kultury Materiały organizatorów
Od poniedziałku pracownicy instytucji kultury uczą się, jak tworzyć wydarzenia przyjazne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu, a także reguł savoir-vivre’u obsługi niepełnosprawnych widzów.

W warsztatach „Kulturalny Poznań bez barier” organizowanych przez poznańską firmę Future Voice System, uczestniczą pracownicy Muzeum Archeologicznego, Teatru Polskiego w Poznaniu, Kina Muza oraz Centrum Kultury Zamek. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsi w obsłudze niewidomego gościa szkolili się pracownicy muzeum. Dwóch prowadzących z Fundacji Kultury bez Barier, w tym jedna osoba niewidoma, uczyli ich, jak niewidomi radzą sobie w przestrzeni i poznają świat. Pracownicy ćwiczyli chodzenie z białą laską i zaznajamiali się z tyflografikami (grafiką wypukłą). Stworzyli też własne opisy do wybranych eksponatów, a także przećwiczyli oprowadzanie niewidomych po muzeum - widzący przewodnik oprowadzał uczestników z opaskami na oczach.

Na koniec warsztatów poznali podstawy języka migowego i zasady savoir-vivre’u obsługi niesłyszących gości. Ćwicząc z wykorzystaniem wózków inwalidzkich sprawdzili też, czy muzeum dostosowane jest do obsługi osób poruszających się na wózku.

- Warsztaty pozwalają lepiej poznać i zrozumieć świat osób z niepełnosprawnością. Atrakcyjne metody dydaktyczne umożliwiły mi łatwe i przyjemne przyswojenie wiedzy, która jest niezbędna do pracy z osobami niepełnosprawnymi – mówi jeden z uczestników warsztatów.

Od środy rozpoczęły się warsztaty w Teatrze Polskim w Poznaniu, natomiast zakończą się w piątek w Kinie Muza.

Druga część projektu odbędzie się w październiku. Będą to trzy wydarzenia kulturalne – film w Kinie Muza, spektakl w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz wystawa w Muzeum Archeologicznym. Wydarzenia będą wyposażone w audiodeskrypcję, napisy, pętlę indukcyjną oraz tłumacza języka migowego. Wszystkie miejsca będą przyjazne dla gości poruszających się na wózkach. Wydarzenia będą miały charakter otwarty również dla pełnosprawnych widzów.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski