Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Zamenhofa: Ponad połowa polskich dziennikarek doświadczyła molestowania seksualnego

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Ponad połowa polskich dziennikarek doświadczyła molestowania seksualnego
Ponad połowa polskich dziennikarek doświadczyła molestowania seksualnego Pixabay
59 proc. badanych dziennikarek przynajmniej raz była seksualnie napastowana - wynika z raportu "Off the Record: Molestowanie seksualne dziennikarek w Polsce" przygotowanego przez medialny think-tank, Instytut Zamenhofa. Skala problemu jest niepokojąca.

Raport powstał w wyniku trwających półtora roku badań prowadzonych przez ekspertów i Instytutu oraz firmy Kantar Public, która pomogła zrealizować badanie na próbie 268 dziennikarek w Polsce. W raporcie oraz na specjalnej stronie projektu offtherecord.zamenhof.pl opublikowano autentyczne, anonimowe historie molestowanych pracownic mediów oraz dane liczbowe pokazujące skalę tego zjawiska.

Jak wskazują wyniki badań zawarte w raporcie, 59 proc. badanych dziennikarek przynajmniej raz ucierpiało w powodu molestowania seksualnego. 39 proc. doświadczyła niechcianego dotyku lub jego próby, co wywołało u nich dyskomfort, a 26 proc. było dotykanych wbrew swojej woli w sposób jednoznacznie seksualny. Co więcej, 14 proc. respondentek miało do czynienia z sugerowaniem korzyści w zamian za uległość seksualną. 13 proc. dziennikarek spotkało się z próbą zmuszenia do seksu lub innych czynności seksualnych, a 5 proc. ma za sobą doświadczenie stosunku seksualnego lub innych czynności seksualnych wbrew swojej woli.

Badania Instytutu pokazały, że sprawcami szeroko pojętego molestowania seksualnego w branży dziennikarskiej najczęściej są przełożeni lub osoby na wyższym stanowisku, niż osoba poszkodowana - taka zależność zachodziła w 65 proc. zbadanych przypadków.

- W tym projekcie chcieliśmy oddać głos kobietom i w ich imieniu, przedstawić historie molestowania, o których nigdy dotąd nie mówiły. To pierwsze w Polsce badanie molestowania seksualnego w Polsce, które - mamy nadzieję - zwróci uwagę na problem, wywoła merytoryczną dyskusję o problemie i sprawi, że wydawcy opracują standardy postępowania na wypadek takich sytuacji - komentuje Nikola Bochyńska, członkini zarządu Instytutu Zamenhofa i współtwórczyni raportu.

- Projekt stwarza przestrzeń do podzielenia się tabu, jakim jest dyskryminacja i molestowanie seksualne przez dziennikarki, które dotychczas nigdzie indziej takiej bezpiecznej przestrzeni nie miały - dodaje Natalia Żaba, współtwórczyni raportu.

Jak podkreśla prezes Instytutu Zamenhofa, Paweł Prus, wiele dużych firm medialnych - w tym nadawcy publiczni - zupełnie ignoruje przestępstwa seksualne. Dodaje też, że brakuje także wewnętrznych procedur, które pozwalają np. anonimowo zgłosić przypadek molestowania seksualnego i jednocześnie zapewnić ochronę osoby molestowanej.

- Z naszych badań wynika, że co trzecia molestowana dziennikarka zmieniła z tego powodu pracę. Wydawcy, którzy nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec problemu molestowania seksualnego, tracą z tego powodu wartościowych pracowników - mówi Paweł Prus.

Historie dziennikarek opisane w raporcie można poznać w całości na platformie offtherecord.zamenhof.pl. Zawarte są w nim także szczegółowe dane i komentarze dotyczące tego - jak się okazuje - dużego w mediach problemu.

Instytut Zamenhofa to niezależny think-tank zajmujący się badaniami, tworzeniem analiz i kształtowaniem opinii publicznej. Tworzą go ludzie mediów, dziennikarze, naukowcy, eksperci od komunikacji. Organizacja ma na celu rozwój kultury medialnej i etycznej komunikacji pomiędzy uczestnikami życia publicznego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski