18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwentura przepisy

Milena Kochanowska
Inwentura przepisy. Na pytania odpowiada Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.
Inwentura przepisy. Na pytania odpowiada Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.
Inwentura przepisy - W jaki sposób pracownik odpowiada za powierzone mu mienie sklepu? Na pytania odpowiada Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. To warto wiedzieć!

W jaki sposób pracownik odpowiada za powierzone mu mienie sklepu?
Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Pracownik, któremu powierzono towary stanowiące asortyment sklepu, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Z reguły wymagane jest pisemne potwierdzenie przez pracownika ilości i jakości powierzonego mienia. Jeżeli pracodawca nie udowodni prawidłowego powierzenia mienia, nie może później skutecznie dochodzić ewentualnego odszkodowania.


Czy tak zwane manko wykazane na inwenturze uprawnia pracodawcę do dokonywania samowolnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracownika?

Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Nie. Pracodawca nie może samowolnie, według własnego uznania, potrącać jakichkolwiek kwot z wynagrodzenia za pracę, bez pisemnej zgody pracownika. Ewentualne spory w tym zakresie rozstrzygają sądy pracy.


Pracodawca zastrzegł sobie w postanowieniach umowy o pracę, że jeżeli w wyniku inwentury wyniknie manko, to ja wyrażam zgodę na wszystkie przyszłe potrącenia z wynagrodzenia za pracę. Czy jest to zgodne prawem?

Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Nie. Taka pisemna zgoda pracownika na ewentualne potrącenia z wynagrodzenia za pracę jest nieważna.

Szef wydał nam polecenie służbowe wykonania inwentury po zamknięciu sklepu. Czy czas jej przeprowadzenia będzie się liczył jako nasz czas pracy?
Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. W takiej sytuacji zalicza się to jako czas pracy, ze wszystkimi konsekwencjami dla pracodawcy. Albo zapłaci państwu za godziny nadliczbowe, albo udzieli czasu wolnego. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli inwentura przypadnie w godzinach nocnych, to pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.


Wychowuję trzyletnie dziecko. Pracodawca kazał mi wziąć udział w inwenturze. Wiąże się to jednak z pracą w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy mogę mu odmówić?

Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy, pracownica opiekująca się dzieckiem w wieku do lat czterech może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Pracownik brał udział w inwenturze w wolną sobotę. Inwentura trwała dwie godziny. Jak zrekompensować mu ten czas pracy?
Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: W zamian za pracę przy inwenturze, wykonywaną w wolną sobotę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy, w terminie z nim uzgodnionym. Bez względu na to, czy inwentura trwała jedną godzinę czy też osiem godzin.


Pracodawca żąda udziału w inwentaryzacji tylko niektórych pracowników, ale umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej mają wszyscy. Czy słusznie?

Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Jeśli macie państwo wspólną odpowiedzialność materialną, powinniście wszyscy brać udział w inwenturze, by mieć możliwość zgłaszania uwag w związku z jej przebiegiem i wynikami. Jeżeli pracodawca uniemożliwia udział w inwentaryzacji pracownikowi - lub osobie przez niego wyznaczonej - może on kwestionować ustalenia dokonane podczas inwentury, gdyby na przykład szef chciał go później obciążyć kosztami wynikającymi z braku mienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski