Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestować czy oszczędzać?

Milena Kochanowska
Archiwum
Inwestować czy oszczędzać? Na pytania odpowiada Michał Wojciechowski z PKO Banku Polskiego w Poznaniu. Sprawdź, co lepsze!

Jaka jest różnica pomiędzy oszczędzaniem i inwestowaniem?
– Oszczędzanie w formie produktów bankowych ma nam umożliwić ochronę naszego kapitału przed inflacją, dlatego też oprocentowanie większości lokat zbliżone jest do poziomu inflacji, chociaż jest jak wiemy coraz niższe. Jeżeli chcemy pomnażać zgromadzone oszczędności powinniśmy więc zainteresować się alternatywnymi do lokat produktami, a wobec tego zdecydować się raczej na inwestowanie.


Czy fundusze inwestycyjne są bezpieczne?

– Tego rodzaju fundusze inwestują w różne instrumenty finansowe i nie można ich traktować jednakowo. Te akcyjne oferują wysokie potencjalne zyski, ale są bardzo ryzykowne. Fundusze dłużne, inwestujące przede wszystkim w obligacje, umożliwiają osiągnięcie mniejszych zysków, ale ich ryzyko jest również znacznie mniejsze.

Czy mogę kupić fundusz dla niepełnoletniej córki z zaznaczeniem, żeby była żona nie mogła dokonywać wypłat?
– Nie. Osoba małoletnia może być właścicielem jednostek uczestnictwa większości funduszy, ale rodzic będący przedstawicielem ustawowym dziecka, czyli na przykład rodzic niepozbawiony praw rodzicielskich, może dysponować jednostkami uczestnictwa funduszu w zakresie zwykłego zarządu. Nie może więc w sposób nieograniczony korzystać z pieniędzy wpłaconych na rzecz dziecka, ale też nie może być z wypłat całkowicie wykluczony.

Ostatnio doradca bankowy oferował mi lokatę strukturyzowaną. Czy to jest bezpieczna lokata?
– Większość produktów strukturyzowanych daje gwarancję ochrony kapitału w dniu zapadalności lokaty, czyli na koniec umownego okresu jej trwania. Jeśli będziemy chcieli zrezygnować z lokaty wcześniej, możemy prócz odsetek stracić również część kapitału. Zakładając standardową lokatę, nie narazimy się w razie czego na opłaty likwidacyjne, ale też potencjalny zysk z odsetek będzie znacznie niższy.

Mam pieniądze na funduszu. Powinienem je wycofać, czy lepiej poczekać?
– Jeśli jest pan niezadowolony z osiąganego zysku, zawsze można rodzaj inwestycji zmienić. Mamy różne rodzaje funduszy: fundusz rynku pieniężnego, obligacji, oparty o akcje czy surowce. Jeżeli inwestycja ma charakter długoterminowy a fundusz oparty jest o akcje warto rozważyć jej kontynuację, bo w ostatnich miesiącach takie inwestycje były korzystne.

Wiem, że powinienem oszczędzać. Czy lokata, która ma obecnie bardzo niskie oprocentowanie to dobry pomysł?
– Jeśli z pieniędzy trzeba będzie korzystać w razie utraty pracy lub będą służyły do comiesięcznego uzupełniania budżetu, to powinna być to inwestycja o małym stopniu ryzyka: konto oszczędnościowe, lokata, fundusz rynku pieniężnego. W innym przypadku można rozważyć bardziej ryzykowne inwestycje.

Za sześć lat przechodzę na emeryturę, z moich wyliczeń wynika, że będzie ona bardzo niska. Obecnie mam dość duże dochody i chcę, aby procentowały na przyszłość. Jak je wykorzystać?

– Część z tych dochodów powinna pani odkładać co miesiąc na emeryturę. Sześć lat to niezbyt długo, ale jest to wystarczający okres, żeby oszczędności zainwestować, najlepiej w co najmniej dwa różne fundusze inwestycyjne. Analitycy uważają, ze w fundusze "agresywne" nie powinno się inwestować więcej, niż 20-30 proc. oszczędności.

Właśnie urodziło nam się dziecko, któremu chcemy zabezpieczyć start w dorosłość. Jak to zrobić?
– To inwestycja długoterminowa. Przy takiej inwestycji i regularnych wpłatach warto korzystać z produktów bankowych, na których można więcej zarobić. Wiążą się one co prawda z większym ryzykiem, ale znacznie ogranicza je długi czas i systematyczne wpłacanie składek.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski