Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestując w innowacje firma dużo zyskuje na podatkach

AIP
Tomasz Hołod / Polska Press
Wspieranie innowacyjnej gospodarki ze strefy postulatów wkracza teraz na etap faktów. Rząd likwiduje główną barierę, która zdaniem przedsiębiorców blokowała inwestowanie z nowoczesne technologie i wprowadza od początku 2018 r. ulgi podatkowe na niespotkaną do tej pory skalę.

W ostatnim rankingu innowacyjności European Innovation Scoreboard, opublikowanym w 2017 roku przez Komisję Europejską, Polska plasuje się dopiero na 25 miejscu w Unii Europejskiej. Jako kraj wyprzedzamy pod tym względem jedynie Chorwację, Bułgarię i Rumunię. Nasza gospodarka osiąga poziom niecałych 55 proc. unijnej średniej innowacyjności. Od 2010 roku udało nam się poprawić ten wynik o niecałe 2 punkty procentowe. Dla porównania, najbardziej innowacyjni w UE Szwedzi mają gospodarkę na poziomie 143 proc. średniej, a europejscy liderzy, Szwajcarzy, mogą pochwalić się wynikiem ponad 164 proc.

– Polska od wielu lat ma ambicje dogonienia, a nawet wyprzedzenia Europy pod kątem innowacyjności. To będzie długi wyścig, wymagający nie tylko zaangażowania biznesu, ale przede wszystkim sprzyjających warunków w całej gospodarce, administracji i prawie – mówi Robert Błażyca z agencji rekrutacyjnej Devire, która zajmuje się m.in. rekrutacją w sektorze badań i rozwoju.
Ma to ułatwić zmienione od początku 2018 r. prawo. Jak zwraca uwagę ekspert, można mieć nadzieję, że szybko ono przyspieszy postawy innowacyjne firm gdyż spełnia największe oczekiwania przedsiębiorców. Największym hamulcem w rozwoju sektora był bowiem dotąd brak sensownych zachęt podatkowych i wsparcia w postaci dotacji, można mieć uzasadnione nadzieje. Aż 39 proc. ankietowanych przez Deloitte przedsiębiorstw wskazywało ten właśnie aspekt jako warunek większego zaangażowania w badania i rozwój (B+R).

Ustawa podwyższa kwotę maksymalnego odliczenia wszystkich kosztów kwalifikowanych na działalność B+R od podstawy obliczenia podatku do 100 proc., a dla przedsiębiorców mających status centrum badawczo-rozwojowego do 150 proc. (dotychczas 50 proc. kosztów osobowych, 50 proc. kosztów, jeżeli podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą oraz 30 proc. kosztów dla pozostałych przedsiębiorców).

Przewiduje także rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych o należności z tytułu umów o dzieło oraz umów zlecenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne opłacane z tytułu tych należności, koszty nabycia sprzętu specjalistycznego, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, które nie są środkami trwałymi a także koszty zakupu usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej.

Przedsiębiorstwa, które zyskają status centrum badawczo-rozwojowego ponadto zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego.

Trzeba pamiętać, że stawianie na badania i rozwój to nie tylko domena branży produkcyjnej. – W centra badawczo-rozwojowe inwestuje coraz więcej firm z sektora IT. Podobnie jest z branżą medyczną, w której coraz częściej pojawiają się globalne działy odpowiedzialne za badania i rozwój – wskazuje Robert Błażyca.

Dodatkowo do 2020 roku na działalność badawczo-rozwojową Polska może liczyć na prawie 10 mld euro dofinansowania z UE, a wydatki na R&D mogą sięgnąć, jak szacuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - około 2 proc. PKB.

Wśród lokomotyw, na których opiera się ogólna ocena innowacyjności Polski, w ciągu ostatnich siedmiu lat największe postępy zrobiliśmy między innymi w obszarach: penetracja szerokopasmowego Internetu (wzrost o44 proc.) oraz liczba osób z wyższym wykształceniem (wzrost o 42 proc.). Ponadto aż 60 proc. dużych przedsiębiorstw deklaruje, że zamierza skorzystać z nowych uprawnień jakie stworzyło zmienione prawo.

W ich ślady z pewnością pójdą też mniejsze podmioty. One też mają wiedzę o tym jak ważnym sposobem na pokonanie konkurencji jest inwestowanie w innowacje. Dowodem na to są choćby statystyki, opublikowane w styczniu przez GUS. Duże firmy usługowe już prawie 6,5 proc. przychodów generują z produktów nowych lub istotnie ulepszonych. W przedsiębiorstwach przemysłowych ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i przekracza 10 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwestując w innowacje firma dużo zyskuje na podatkach - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski