Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje: Gminy na zachód od Poznania przeżywają renesans

Monika Kaczyńska
Na os. Leśnym mieszkają już tysiące osób
Na os. Leśnym mieszkają już tysiące osób archiwum
Poznaniacy, podobnie jak mieszkańcy innych wielkich miast, coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do ościennych gmin. W dwóch poprzednich dekadach karierą robiło Tarnowo Podgórne. Tam lokowały się firmy, wraz z nimi wyrastały inwestycje mieszkaniowe. Wiele wskazuje na to, że hitem obecnej dekady będzie gmina Dopiewo, także położona na zachodnich krańcach Poznania.

W planie zagospodarowania przestrzennego gminy tysiąc hektarów przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe. Oznacza to dla gminy, w perspektywie najbliższych lat, przypływ kilkudziesięciu tysięcy nowych mieszkańców.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Coraz większym powodzeniem cieszą się podpoznańskie inwestycje
https://gloswielkopolski.pl/nieruchomosci-mieszkanie-pod-choinke/ar/c3-480158

Biorąc pod uwagę, że całe dziesięciolecia Dopiewo było gminą przede wszystkim rolniczą, fakt, że tereny przeznaczane wcześniej na uprawy zostały przekwalifikowane, oznacza daleko idące zmiany.

- Gmina jest jednym z liderów w strefie podmiejskiej Poznania - twierdzi prof. Tomasz Kaczmarek, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych UAM. - W latach 1999-2009 liczba ludności zwiększyła się o 70 proc.

Te zmiany zapoczątkowała pierwsza poważana inwestycja mieszkaniowa na terenie gminy - była to Osada Leśna w Dąbrówce. Deweloper - spółka Linea zaproponował tam domy jednorodzinne. Lokalizacja niezbyt odległa od Poznania, jednocześnie blisko lasu zyskała szybko zwolenników. Zaczęli się tam przeprowadzać przede wszystkim młodzi, aktywni mieszkańcy Poznania. Obecnie na osiedlu Leśnym mieszka około 2500 osób.

Osiedle to jednak nie tylko domy, ale także pełna infrastruktura - centrum handlowe, przychodnia, szkoły i przedszkole. To sprawia, że osiedle nie jest dla jego mieszkańców wyłącznie sypialnią.

- Przenoszenie się klasy średniej na przedmieścia to zjawisko obserwowane w Europie od kilkudziesięciu lat - zwraca uwagę dr Krzysztof Bondyra, socjolog z UAM. - Nic dziwnego, że choć z opóźnieniem to zjawisko następuje i u nas. Między innymi rozwój technologii sprawia, że całkiem znaczna grupa ludzi przynajmniej część czasu pracuje w domu. To oznacza, że osiedla muszą spełniać także inne funkcje, nie tylko miejsca, do którego przyjeżdża się na nocleg.

Wydawać by się mogło, że w tym kontekście względy komunikacyjne odgrywają drugorzędną rolę. Tak się jednak nie dzieje. Łatwy dojazd zarówno do metropolii, jak i do innych części gminy. O ile dotąd zachodnia część Poznania i tak uchodziła za nieźle skomunikowaną, to po oddaniu do użytku pod koniec listopada fragmentu zachodniej obwodnicy Poznania, będącej częścią drogi ekspresowej S11, łączącej węzły Swadzim i Dąbrówka, dodatkowo sytuację bardzo poprawiła.

W dalszej kolejności powstaną dwa kolejne fragmenty - Swadzim - Rokietnica i Rokiet-nica - Złotkowo.
Tym samym założenie dewelopera - urokliwa, podmiejska lokalizacja, z łatwym i szybkim dojazdem do centrum Poznania zostało spełnione w jeszcze większym stopniu.

Każda taka inwestycja drogowa sprawia, że zainteresowanie terenami budowlanymi w okolicy rośnie, a także idą w górę ceny istniejących już nieruchomości.

Na fali tego zainteresowania Linea zaplanowała kolejną, zlokalizowaną nieopodal inwestycję - Nową Osadę Leśną Ruczaj. Będzie to oddzielne osiedle, jednak funkcjonalnie połączone z już istniejącym. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie mieszkańców Poznania i okolic w ten rejon będzie w najbliższym czasie rosło.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski