Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN po gali boksu z udziałem neofaszystów: Takie postawy są nieakceptowalne

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Neofaszyści wzięli udział w turnieju bokserskim
Neofaszyści wzięli udział w turnieju bokserskim tumblr.com
- Możemy ubolewać nad faktem, że ważne święto państwowe może być wykorzystywane jako podłoże do szerzenia postaw i poglądów nieakceptowalnych, którymi są propagowanie totalitaryzmów czy postaw skrajnie rasistowskich - tłumaczy dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

W ubiegłym miesiącu w stolicy Wielkopolski po raz drugi Młodzież Wszechpolska zorganizowała Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych. Jednym z punktów programu była gala bokserska "Wilczy Ring" która odbyła się 3 marca w Wielkopolskim Ośrodku Szkolenia Bokserskiego w Poznaniu. W sparingach brali udział członkowie neofaszystowskiej grupy "Szturmowy Poznań", zamieszczającej w sieci materiały o treści rasistowskiej. Honorowego patronatu imprezie udzielił m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej: Prezydenta Poznania nazwali zdrajcą rasy, później bili się dla Żołnierzy Wyklętych

- Udzielając patronatu na wydarzenia odbywające się w przestrzeni publicznej, którego w tej sytuacji nie jesteśmy organizatorem, nie mamy wpływu na to, kto bierze w nim udział. Pod zapisem "gala boksu" nie odnajdujemy informacji o osobach i organizacjach biorących w niej udział, zapisów tych nie było również w materiałach promocyjnych, co mogłoby wzbudzić nasze zaniepokojenie i wycofanie się z patronatu. Możemy tylko ubolewać nad faktem, że ważne święto państwowe może być wykorzystywane jako podłoże do szerzenia postaw i poglądów nieakceptowalnych, którymi są propagowanie totalitaryzmów czy postaw skrajnie rasistowskich - tłumaczy dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

Dodaje też, że jednoznacznie potępia on wszelkie przejawy odradzania się organizacji o poglądach nazistowskich i skrajnie rasistowskich. - Są to postawy przez Instytut nieakceptowalne - podkreśla Rafał Reczek.

Udzielając patronatu nad II Poznańskim Tygodniem Żołnierzy Wyklętych, organizowanym przez Młodzież Wszechpolską, punktem odniesienia dla IPN były wydarzenia edukacyjne i popularyzatorskie, m.in.: spotkanie z Zbigniewem Tuszewskim łącznikiem ostatniego Komendanta NSZ Stanisława Kasznicy, gra miejska "Szlakiem Wielkopolskiej Konspiracji Niepodległościowej", uroczysty apel ku czci Żołnierzy Wyklętych, spotkanie połączone z pokazem filmu z Ewy Szakalickiej reżyserki filmu "Podwójnie wyklęty" o Romualdzie Rajsie "Burym", turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży połączony z zajęciami edukacyjnymi, wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

- Trudno wyłączyć z patronatu galę bokserską, która jest wpisana w cykl wydarzeń, gdyby to była propozycja pojedynczego wydarzenia w postaci gali boksu, takiego patronatu Instytut by nie udzielił. W takiej sytuacji pozostaje pytanie, jak postąpić, nieudzielenie patronatu wiązałoby się z odrzuceniem wielu ważnych i cennych inicjatyw edukacyjnych, w które zaangażowane są dzieci i młodzież, a przecież to dla nich organizuje się tak wiele różnorakich działań, krzewiąc w nich wartości patriotyczne - uważa szef poznańskiego IPN.

POLECAMY:

Pod Poznaniem odkryto olbrzymi podziemny obiekt!

Najlepsze i najgorsze dzielnice Poznania [RANKING]

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

ZOBACZ TEŻ: Młodzież Wszechpolska: Dość kłamstw o polskich obozach i polskich pomocnikach w holokauście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski