Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN: Zagadkowe zdjęcia czekają na rozszyfrowanie

Krzysztof M. Kaźmierczak
Krzysztof M. Kaźmierczak
W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku pokazane zostaną zagadkowe zdjęcia znalezione przez IPN w archiwach Służby Bezpieczeństwa.

W zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej są tysiące bezimiennych fotografii. Nie wiadomo kto na nich jest, ani kto, kiedy i gdzie je wykonał. To fotografie należące w większości do ofiar prześladowań, zabierane podczas aresztowań i rewizji.

Część zdjęć wyraźnie wskazuje na to, że zarekwirowano je żołnierzom wojennego oraz powojennego podziemia. Widoczni są na nich uzbrojeni partyzanci.

Znaczna część bezimiennych fotografii pochodzi ze ślubów i innych uroczystości rodzinnych. Na wielu widoczne są wyłącznie małe dzieci - takie fotografie często żony przekazywały na pamiątkę ukrywającym się lub więzionym przez władze PRLmężom.

Nie brakuje także zdjęć z kościelnych, państwowych oraz harcerskich uroczystości. W większości przypadków nie można nawet określić w jakim mieście zostały wykonane. Niektóre bez wątpienia wykonano za granicą, o czym świadczą widoczne na nich obcojęzyczne, głównie rosyjskie, napisy. Być może zabrano je wywiezionym w głąb Związku Radzieckiego, którzy wracali po wojnie do Polski.

Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości określenia do kogo należały te zdjęcia

- Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości określenia do kogo należały te zdjęcia zanim trafiły organów bezpieczeństwa PRL oraz kto jest na nich przedstawiony. Pokazanie ich to raczej już jedyna szansa na to, by fotografie te przestały być bezimienne. Mamy nadzieję, że oglądający je pomogą wyjaśnić kto na nich jest widoczny. Chcemy poznać historie tych fotografii - mówi dr Bartosz Kuświk z oddziału IPN w Poznaniu.

44 zdjęcia wybrane spośród wielu bezimiennych będzie można zobaczyć bez zaglądania do archiwum. Będą prezentowane przez cały czerwiec w Poznaniu, w parku przy Zamku Cesarskim przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru. Otwarcie wystawy w poniedziałek 4 czerwca br. o godz. 11.30 .

Wszystkie fotografie z wystawy oraz dodatkowo zdjęcia, które na niej się nie zmieściły prezentujemy na stronie Głosu Wielkopolskiego (patrz linki wyżej). Zapraszamy do ich rozszyfrowywania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski