reklama

IV RP ma być zupełnie nie do zatrzymania. "Tym razem po prostu ma boleć"

Witold GłowackiZaktualizowano 
Grzegorz Jakubowski
Ekipa PiS nie będzie dzielić włosa na czworo. Kampanijne maski trafiły do szafy. Prezydent otwarcie złożył hołd prezesowi PiS i smoleńskim naukowcom. Sejmowa większość pacyfikuje speckomisję i TK.

- Liczę na to, że nie powtórzymy błędów z 2005 roku. Tym razem po prostu ma boleć - i to od samego początku. Nie będziemy zwalniać ani na chwilę, słuchać lamentów liberalnych mediów, będziemy robić swoje, nie tracąc ani jednego dnia. Na początek Trybunał, służby i media publiczne. Potem po kolei wszystko - tak niedługo po ogłoszeniu wyniku wyborów przedstawiał swą wizję pierwszych tygodni nowych rządów jeden z polityków PiS. Wtedy te słowa wydawać się mogły raczej życzeniową projekcją człowieka czekającego przez długie 8 lat na wznowienie projektu IV RP, zdecydowanie zbyt mocno odbiegającą od nowego wizerunku PiS.

Ale polityczna rzeczywistość zdaje się potwierdzać właśnie tę wizję. W ostatnim tygodniu spadały kolejne kampanijne maski Prawa i Sprawiedliwości. Partia Kaczyńskiego już nie musi zabiegać o „elektorat zmiany” ani o centroprawicę, grać o procenty i promile niezbędne do zyskania samodzielnej większości. Nie ma już powodów do samoograniczania. Być może właśnie dlatego w ciągu zaledwie kilku dni PiS przedstawiło skład rządu „jastrzębi” z Macierewiczem, Ziobrą i Kamińskim na czele, prezydent Andrzej Duda złożył publiczny hołd Jarosławowi Kaczyńskiemu, a w Sejmie rozpoczęło się błyskawiczne przejmowanie państwa przez obóz IV RP.

Służby i Trybunał Konstytucyjny. To, że będą to priorytety PiS na początku kadencji, było dość oczywiste. Ale tempo, w jakim partia Jarosława Kaczyńskiego zabrała się za obie kwestie, zadziwia. Już pierwszym posiedzeniu sejmu PiS zerwał ze zwyczajem, za sprawą którego parlamentarna opozycja dysponowała realnymi możliwościami kontrolowania części działań służb specjalnych Do tej pory komisja ds. służb liczyła 9 członków, obowiązywała w niej też zasada rotacyjnego przewodnictwa - szef komisji był wymieniany co sześć miesięcy, co dawało opozycji szanse realnej kontroli poczynań służb. Rzecz w tym, że szef komisji wraz z m.in. odpowiednimi ministrami, szefem BBN i szefami samych służb wchodzi w skład kolegium ds. służb specjalnych - koordynującego ich działania na poziomie państwowym.

Po zmianach - przegłosowanych już w piątek przez PiS - komisja będzie liczyć tylko siedmiu członków (co oznacza tylko trzy miejsca dla opozycji, prawdopodobnie „nie zmieści się” przedstawiciel PSL) a przewodniczący (oczywiście z PiS) zostanie wybrany na całą kadencję. W ten sposób przedstawiciel opozycji nie znajdzie się w składzie kolegium ds. służb specjalnych a PiS będzie miał pełną kontrolę nad działaniami sejmowej komisji. Opozycja nie będzie miała żadnego wglądu w sporą część działań służb.

Prawo i Sprawiedliwość próbowało - także podczas pierwszego posiedzenia sejmu - zmienić skład Trybunału Konstytucyjnego. Do Sejmu w czwartek w godzinach wieczornych trafił projekt ustawowego unieważnienia wyboru pięciu sędziów TK i wygaszenia kadencji prezesa i wiceprezesa TK. Chodzi o pięcioro sędziów, których wybrał do TK poprzedni Sejm. PiS zawarł też w projekcie przepis, według którego nowy sędzia TK, który nie został zaprzysiężony przez prezydenta w ciągu 30 dni od wyboru, zostać uznany za „zrzekającego się stanowiska”. Po dostrzeżeniu przez media projekt został jeszcze w piątek wycofany z Sejmu. - Wprowadzimy drobne poprawki techniczne. Te poprawki nie zmienią meritum projektu - nie pozostawiał jednak złudzeń Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Projekt może wrócić do Sejmu już podczas następnego posiedzenia. Jego przegłosowanie dałoby PiS możliwość wprowadzenia do TK pięciu sędziów, co mogłoby znacząco wpłynąć na przyszłe orzecznictwo Trybunału.
Choć była to kwestia już nieco niższej rangi, bardzo symboliczny był także wybór przez PiS-owską większość na szefa senackiej komisji finansów Grzegorza Biereckiego, byłego zarządcy Krajowej SKOK, która przez dwie dekady nadzorowała cały system SKOK-ów. W ostatnich latach SKOK-i popadły w poważne tarapaty a Bankowy Fundusz Gwarancyjny musiał wypłacić klientom dwóch upadłych SKOK-ów ponad 3 mld złotych. Po liście szefa KNF do premier i szefów służb ws likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, której beneficjentem (majątek Fundacji był wart ok 77 mln zł) stała się spółka Biereckiego, on sam został zawieszony jako członek klubu PiS. Musiał też w ostatnich wyborach startować spoza list tej partii. Ale Jarosław Kaczyński nie wystawił żadnego konkurencyjnego kandydata w jego senackim okręgu, osobiście też wsparł w kampanii Biereckiego. A teraz Bierecki już jawnie dostał głosy PiS.

Także prezydent zagrał w ostatnim tygodniu w otwarte karty. Podczas piątkowej uroczystości desygnowania Beaty Szydło na premiera, prezydent Andrzej Duda natychmiast po złożeniu dość zdawkowych gratulacji nowej szefowej rządu przeszedł do laudacji na cześć znacznie ważniejszego dla uczestników tej ceremonii gościa. - Z całą pewnością jest Pan wielkim politykiem, z całą pewnością jest Pan wielkim strategiem, ale ja muszę dodać jeszcze jedno (...) - jest Pan wielkim człowiekiem - tak zwrócił się wprost do stojącego w protokolarnym porządku (choć wbrew niemu) nawet przed marszałkiem Sejmu Jarosława Kaczyńskiego. Pochwałom prezesa nie było końca, prezydent cieszył się też, że Jarosław Kaczyński jest „wielkim patriotą, absolutnie przekonanym do realizacji swojej idei budowy silnej Polski, idei tej, którą ma PiS, by mimo oczywistych, jak u każdego człowieka własnych ambicji, oddać pałeczkę władzy w ręce ludzi, z którymi dotychczas pan blisko współpracował”. Trudno o lepszą charakterystykę realnej hierarchii w obozie władzy, niż ta, którą otwarcie przedstawił Duda.

Prezydent Andrzej Duda zadbał też o środowisko, które w trakcie kampanii i bezpośrednio po niej nieco zaniedbywał. Wystosował list do uczestników Konferencji Smoleńskiej, w którym stwierdził, że „raporty MAK i komisji Millera to tylko hipotezy, które nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą dostępnej dokumentacji zdjęciowej i filmowej”. Nie szczędził też ciepłych słów uczestnikom konferencji - „badaczom, którzy - działając poza oficjalnymi strukturami polskiej nauki, w nieprzychylnej, medialnej atmosferze, z ograniczonym dostępem do materiałów i dowodów - podjęli trud samoorganizacji obywatelskiej w zgodzie z etosem uczonego i obywatela, należy się wdzięczność i szacunek. Uważam też, że podjęte przez Państwa prace trzeba kontynuować” - napisał prezydent.

Być może najpoważniejsze dla Polski skutki spośród wszystkich ruchów wykonanych w ostatnich dniach przez nową władzę, będą miały reakcje dwóch ministrów in spe na krwawe zamachy w Paryżu. Przyszły minister ds. europejskich Konrad Szymański stwierdził wprost, że Polska wycofa się ze zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców. „Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania” - napisał w artykule dla portalu wPolityce.pl Szymański. Z kolei przyszły minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił w wywiadzie dla radia RMF, że „absolutnie nie jesteśmy w stanie przyjmować żadnych fal emigracyjnych, dlatego że my nie mamy rynku pracy. Natomiast w przypadku uchodźców mówimy od wielu tygodni, że będziemy się zachowywać niezwykle ostrożnie.”

Prezydent, rzad, parlamentarna większość, partia - wszystkie ręce na pokład. IV RP będzie w Polsce wprowadzana w szybkim tempie, i według logiki rewolucji - bez oglądania się na skutki uboczne, według zasady „gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”. Za sprawą dwóch przyszłych ministrów podobnie zdaje się wyglądać wejście IV RP na mapę Europy.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Materiał oryginalny: IV RP ma być zupełnie nie do zatrzymania. "Tym razem po prostu ma boleć" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 160

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nieuSSkitroLL

...

S
Spostrzegawczy

Prawda jest taka , że PO nigdy nie dogoni PIS ani w ilości ani w skali afer. Zwłaszcza, że teraz nie ma zbyt wielu do nich okazji. Za to PIS rządzi raptem kilka dni, a już a na koncie kilkanaście. No, no obywatele to docenią.

p
poznaniak

Do szanownych platformersow! Walke o odzyskanie wladzy i "normalna" Polske prowadzcie zawsze pod
znakiem pedalskiej teczy.Tej z Placu Zbawiciela w Warszawie!

w
w

swej rozpaczy :)

m
mario

Szefem komisji był i poseł z SLD ( zdaje się, że Wziątek) jak i Artur Dębski.
Sprawdź, a potem pisz.

B
Były PISowiec

Przyjrzyjcie się nowym aferom i wpadkom PIS uzyskanym w rekordowo krótkim czasie, a co chwila będą wypływały kolejne.

Afery Dudy -
1. Blokowanie etatu na UJ
2. Brak zgody rektora na drugą pracę,
3. Wyjazdy do niej na koszt podatników,
4. Duda pseudo pomoc.
5. Afera londyńska
6. Wpadki Kancelarii prezydenta
7. Zablokowanie wyjazdu Polski na szczyt UE na Malcie.
8. Ułaskawienie Kamińskiego i innych bandytów.
9. Bycie prezydentem wszystkich PISowców.
10. Zamach na TK.

Afery PIS:
1. Obsadzanie bandytów i idiotów na stanowiskach ministerialnych.
2. Brak źródeł finansowania obietnic i zwiększonego deficytu.
3. Pompowanie pieniędzy do obiegu bez potrzeby i pomysłu na ich wykorzystanie.
4. Obciążenie energetyki kopalniami i brak pomysłu na nie niszczenie gospodarki
5. Fałszowanie wyborów - działalność ROW (dostawianie krzyżyka na kartach z głosami na ZL i Korwina).
6. Obniżenie emerytur i zagrożenie ich wypłatom.
7. Dezaktywizacja Polaków.
8. Afery SKOK.
9. Afery Luksembursko-Cypryjskie.
10.Działania na szkodę obronności kraju w interesie Putina.
11.Promowanie obcego przemysłu obronnego kosztem polskich zakładów.
12.Hamowanie konkurencji i utrzymywanie płac na niższym poziomie.
13.Zamach w komisji służb specjalnych.
14.Szykanowanie PSL.

Stare afery:
1) Afera taśmowa
2) Afera Madrycka (Hofmana z kolesiami)
3) Afery samorządowe - doprowadzanie ich na skraj bankructwa, arogancja i skrajny protekcjonizm.
4) Afery Kościelnej Komisji Majątkowej
4) Afery przetargowe - zlecenia dostają w gminach i powiatach zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy
5) Afera JSW
6) Afery stoczniowe
7) Afery prywatyzacyjne lasów i rzek (pomysł Brudzińskiego)
8) Afery Elewarru
9) Afera Prokom-Asseco
10) Afera uwłaszczeniowa w spółdzielniach.
11) Afery CBA.
12) Afery Ziobro.
13) Zamach Maciarewicza.
14) Wyprowadzenie służb mundurowych z ZUS
15) Rozrost biurokracji (pięćdziesiąt tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (ze 190 do 530 mld zł )
17) Otwarcie drogi do unikania płacenia VAT-u.
18) Afera szczepionkowa.
19) Podnoszenie akcyzy na paliwo, alkohol i papierosy
20) Afery związków zawodowych
22) Afera pro kryzysowa - nakłanianie w latach 2008-2009 rządu do bezsensownego pompowania kasy w gospodarkę (bo robiła to cała UE tylko że ich gospodarkom to nie pomogło, a cała kasę przejęły banki - teraz chcą to znowu zrobić)
23) Afery pedofilskie.
24) Afery alkoholowe.
25) Afery obyczajowe.
26) Afera frankowa - zachęcenie do brania w nich kredytów w latach 2005-2007, krytyka ograniczeń w ich braniu w latach 2008-2010.
27) Afery bankowe.
28) Afery w mediach publicznych - mobbing, niekompetencja, skrajna tendencyjność.
29) Afera WSI.
30) Narażenie polskich żołnierzy przez brak wsparcia wywiadowczego w Iraku i Afganistanie.
31) Rozwalenie całego dowództwa polskich sił zbrojnych.

B
Były PISowiec

Przyjrzyjcie się nowym aferom i wpadkom PIS uzyskanym w rekordowo krótkim czasie. A co chwila będą wypływały kolejne.

Afery Dudy -
1. Blokowanie etatu na UJ
2. Brak zgody rektora na drugą pracę,
3. Wyjazdy do niej na koszt podatników,
4. Duda pseudo pomoc.
5. Afera londyńska
6. Wpadki Kancelarii prezydenta
7. Zablokowanie wyjazdu Polski na szczyt UE na Malcie.
8. Ułaskawienie Kamińskiego i innych bandytów.
9. Bycie prezydentem wszystkich PISowców.
10. Zamach na TK.

Afery PIS:
1. Obsadzanie bandytów i idiotów na stanowiskach ministerialnych.
2. Brak źródeł finansowania obietnic i zwiększonego deficytu.
3. Pompowanie pieniędzy do obiegu bez potrzeby i pomysłu na ich wykorzystanie.
4. Obciążenie energetyki kopalniami i brak pomysłu na nie niszczenie gospodarki
5. Fałszowanie wyborów - działalność ROW (dostawianie krzyżyka na kartach z głosami na ZL i Korwina).
6. Obniżenie emerytur i zagrożenie ich wypłatom.
7. Dezaktywizacja Polaków.
8. Afery SKOK.
9. Afery Luksembursko-Cypryjskie.
10.Działania na szkodę obronności kraju w interesie Putina.
11.Promowanie obcego przemysłu obronnego kosztem polskich zakładów.
12.Hamowanie konkurencji i utrzymywanie płac na niższym poziomie.
13.Zamach w komisji służb specjalnych.
14.Szykanowanie PSL.

Stare afery:
1) Afera taśmowa
2) Afera Madrycka (Hofmana z kolesiami)
3) Afery samorządowe - doprowadzanie ich na skraj bankructwa, arogancja i skrajny protekcjonizm.
4) Afery Kościelnej Komisji Majątkowej
4) Afery przetargowe - zlecenia dostają w gminach i powiatach zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy
5) Afera JSW
6) Afery stoczniowe
7) Afery prywatyzacyjne lasów i rzek (pomysł Brudzińskiego)
8) Afery Elewarru
9) Afera Prokom-Asseco
10) Afera uwłaszczeniowa w spółdzielniach.
11) Afery CBA.
12) Afery Ziobro.
13) Zamach Maciarewicza.
14) Wyprowadzenie służb mundurowych z ZUS
15) Rozrost biurokracji (pięćdziesiąt tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (ze 190 do 530 mld zł )
17) Otwarcie drogi do unikania płacenia VAT-u.
18) Afera szczepionkowa.
19) Podnoszenie akcyzy na paliwo, alkohol i papierosy
20) Afery związków zawodowych
22) Afera pro kryzysowa - nakłanianie w latach 2008-2009 rządu do bezsensownego pompowania kasy w gospodarkę (bo robiła to cała UE tylko że ich gospodarkom to nie pomogło, a cała kasę przejęły banki - teraz chcą to znowu zrobić)
23) Afery pedofilskie.
24) Afery alkoholowe.
25) Afery obyczajowe.
26) Afera frankowa - zachęcenie do brania w nich kredytów w latach 2005-2007, krytyka ograniczeń w ich braniu w latach 2008-2010.
27) Afery bankowe.
28) Afery w mediach publicznych - mobbing, niekompetencja, skrajna tendencyjność.
29) Afera WSI.
30) Narażenie polskich żołnierzy przez brak wsparcia wywiadowczego w Iraku i Afganistanie.
31) Rozwalenie całego dowództwa polskich sił zbrojnych.

....

Expose wydukane, votum zaufania przegłosowane, "nocna zmiana" na stanowiskach dowódców służb specjalnych dokonana, wniosek o przejęcie Trybunału Konstytucyjnego do dzisiejszego porządku obrad dodany.

Timur i jego drużyna ostro wzięła się za zagrabianie Polski.

 

BTW Niby na stanowisku Prezesa PSL-u pokoleniowa zmiana i w ogóle "nowy rozdział", ale jednak zapasy silikonu w tym ugrupowaniu są niewyczerpane. PSL (całe) wstrzymało się od głosowania nad udzieleniem votum zaufania dla Rządu PiS (tzn. niby Zjednoczonej Prawicy, ale "koń jaki jest, każdy widzi" ;) ).

S
Szczęść Boże
W dniu 18.11.2015 o 18:33, Gość napisał:

Czy ktoś wie jak to zakończyc póki  na dobre to szaleństwo zła i niebezpieczeństwa się nie rozkręciło?

 


Już szaleństwa PO się kończą :)

 

 

Teraz czekają przestępców wieloletnie więzienia. Szczęść Boże :)

G
Gość

Czy ktoś wie jak to zakończyc póki  na dobre to szaleństwo zła i niebezpieczeństwa się nie rozkręciło?

k
kapsel

nie zesrajcie się w tej redakcji :D śmiech na sali

N
Niezwiedziony

Przecież wszyscy wiedzą, że PO niszczyła nasz kraj poprzez zbyt wolny rozwój i się nakradła. Tylko, że tej kwestii jeszcze nic konkretnego nie wiadomo, ani gdzie i w jaki sposób to trzeba będzie dopiero ustalić. Tymczasem w terenie no szczeblu gmin i powiatów od wielu lat odbywa się powszechne grabienie warta w sumie miliardy, a od roku proces ten wybitnie przyspieszył. PSL, który to robi od lat i boi się utraty korzyści, PIS podobnie tylko, że nie rządził aż w tylu samorządach. A dokonania PIS są tu imponujące - wiele gmin i powiatów po roku ich rządów stoi na skraju bankructwa. Z drugiej strony zaprzyjaźnieni i prawi przedsiębiorcy czy samorządowcy nie odnosili do tej pory tylu korzyści - mają teraz co lokować na Cyprze Luksemburgu czy Kajmanach.

G
Gość
W dniu 17.11.2015 o 22:38, uhuioh napisał:

Jak jesteś złodziejem to już dawno nie powinno cię tu być.

Grzegorz Bierecki został głosami PiS szefem Komisji finansów publicznych w Senacie.

 

 

 "sukcesy" Biereckiego: wyprowadzenie części kapitału SKOK-ów do zarejestrowanego w Luksemburgu SKOK Holding, przejęcie majątku fundacji, która należała do SKOK-ów czy wreszcie konieczność ratowania niektórych Kas pieniędzmi z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (dotychczas ok. 3,2 mld zł).( natemat.pl)

u
uhuioh
W dniu 17.11.2015 o 11:42, Bandyta z III RP napisał:

To horror,czy my wszyscy złodzieje III  RP mamy uciekać z Polski ?Czy czekamy jak nas wsadzą? Tak fajnie sie kradło, a teraz mają być konsekwencje ? Co radzicie, co robić ?

Jak jesteś złodziejem to już dawno nie powinno cię tu być.

h
hahaha

Cóż Prezydent będzie miał co robić - sprawę w prokuraturze ma Ziobro, może warto od razu  też zamazać wyrok Lipcowi - co się chłop ma męczyć. A jeszcze pan Kaczmarek chyba też ma problemy,  warto pomóc - wie dużo może co chlapnąć. Prawie i Sprawiedliwie. Będzie można napisać jak niewielu ułaskawił. Warto poszukać kreta w kancelarii - ułaskawienie ma datę wczorajszą a wyszło dopiero dziś.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3