Izabela Kułakowska: Do przedszkola z apaszką i zapachem mamy

  Izabela Kułakowska: Do przedszkola z apaszką i zapachem mamy

  Magdalena Baranowska-Szczepańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  O tym, jak przygotować trzylatka do pójścia do przedszkola i jak złagodzić stres związany ze zmianą codzienności rodziny z Izabelą Kułakowską, psychologiem z Instytutu Małego Dziecka im. A.Lindgren, rozmawia Magdalena Baranowska-Szczepańska
  Izabela Kułakowska

  Izabela Kułakowska ©Instytut Małego Dziecka

  W jaki sposób można przygotować dziecko, które ma iść do przedszkola do rozstania z mamą? Czy istnieje sposób, który złagodzi stres związany ze zmianą codzienności w życiu trzylatka?
  Izabela Kułakowska:
  Pójście do przedszkola to bardzo duże wyzwanie dla trzylatka. Oznacza poznanie nowych pań, dużej grupy dzieci, pojawiają się nowe zwyczaje i reguły, jest inne otoczenie. Rodzice mogą zrobić wiele jeszcze przed wrześniem, aby umożliwić dziecku łagodne przejście. Mogą stopniowo przygotowywać do tej zmiany, np. mogą trenować rozstanie z dzieckiem i pozostawianie go pod opieką osób, które dziecko zna i czuje się bezpiecznie. Rodzice mogą wzmacniać samodzielność dziecka podczas codziennych czynności, podczas posiłku, mycia, ubierania i rozbierania się, korzystania z toalety.
  Te różne umiejętności samoobsługi na pewno pozwolą maluchowi czuć się bardziej komfortowo w przedszkolu. Ważne, aby dzieci umiały także komunikować swoje potrzeby nauczycielce, np. że chce im się pić, jeść. Warto dbać o to, by dziecko umiało się zająć sobą czy zabawą przez kilka minut.

  Dlaczego?
  To ważna umiejętność, ponieważ dziecko w dużej grupie nie zawsze będzie miało możliwość ciągłego kontaktu z dorosłym. Zachęcam, by korzystać z wszelkich form spotkań adaptacyjnych przed wrześniem, np. „drzwi otwartych”, odwiedzin w ogrodzie czy cyklu specjalnych zajęć dla maluszków z rodzicami. Dzieci i rodzice mogą wówczas zobaczyć przedszkole, salę dziecka, zabawki, plac zabaw, a przede wszystkim panie nauczycielki i przyszłą grupę.

  Wiele dzieci w pierwszych dniach przedszkola przychodzi z ulubioną przytulanką. Czy to dobry sposób na przełamanie strachu?
  Tak, warto przygotować razem z dzieckiem wcześniej „emocjonalną wyprawkę”, czyli np. ulubioną przytulankę, zdjęcie rodziny albo przedmiot należący do mamy lub taty, na przykład apaszkę z zapachem mamy czy breloczek od taty. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu, opowiadać, co tam się będzie działo, jak będzie wyglądał dzień, jakie tam będą zwyczaje.

  Płacz, odrywanie od mamy i taty na pożegnanie - to sceny, do których zwykle w pierwszych dniach września dochodzi w przedszkolnych przebieralniach. Czy lepiej będzie znikać potajemnie czy jednak nauczyć dziecko pożegnań?
  Absolutnie nie powinno się znikać bez pożegnania. Ta strategia tylko na początku wydaje się korzystna, tak naprawdę dziecko traci zaufanie do rodzica, zaczyna go pilnować, żeby nie uciekł. Często dzieci kurczowo trzymają rodziców i pożegnanie jest jeszcze trudniejsze. Na pewno ważne jest, żeby pożegnanie nie przebiegało w atmosferze pośpiechu. Dla dziecka istotne jest, żeby rodzic pobył z nim kilka minut w przedszkolu, porozmawiał, może przeczytał jakąś książeczkę. W tej chwili wiele przedszkoli oferuje w szatni czy w sali specjalne miejsce dla rodziców. Bardzo zachęcamy przedszkola, aby wprowadzać „okienko do machania”. Dziecku jest dużo łatwiej, gdy widzi, jak rodzic stopniowo się oddala, a nie nagle znika, a ono może mu machać w towarzystwie swojej pani, nawet jeszcze popłakując. Na pewno też rodzic nie powinien przedłużać rozstania, gdy powie dziecku, że już musi wyjść. Dobrze jest się ciepło, ale stanowczo pożegnać. Powinien też jak najbardziej konkretnie i prawdziwie powiedzieć dziecku, kiedy po nie przyjdzie. Jeżeli powie, że po obiedzie, to powinien wiedzieć, kiedy kończy się obiad, aby nie narażać dziecka na niepotrzebną tęsknotę.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo