Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Jaśkowiak o żołnierzach, którzy zginęli w walkach o Poznań w 1945 r.: "Jesteśmy im winni hołd i szacunek"

RED
Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, który brał udział w uroczystościach zaapelował, by nie umniejszać roli wszystkich tych, którzy 75 la temu oddali życie za naszą wolność.
Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, który brał udział w uroczystościach zaapelował, by nie umniejszać roli wszystkich tych, którzy 75 la temu oddali życie za naszą wolność. Facebook.com/PrezydentJaskowiak/
W czasie oficjalnych obchodów w 75. rocznicę wyzwolenia Poznania Jacek Jaśkowiak zaapelował, by oddać hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do wyzwolenia miasta, a ich walka zakończyła okres niemieckiej okupacji, zarówno polskim żołnierzom, jak i radzieckim.

Obchody rocznicy zakończenia walk o Poznań to wyjątkowe święto. Deszcz i silny wiatr nie odstraszyły poznaniaków, którzy tego dnia wzięli udział w uroczystych obchodach, a także przyszli zobaczyć rekonstrukcję Bitwy o Poznań lub wzięli udział w pikniku historycznym na Cytadeli.

23 lutego 1945 roku skapitulował niemiecki garnizon broniący się na poznańskiej Cytadeli. O godzinie 10 z tej okazji zostały złożone kwiaty na kwaterach cmentarza na Miłostowie, na którym spoczywają żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy, a w samo południe – tradycyjnie na Cytadeli. Na tutejszym cmentarzu złożono kwiaty nie tylko na grobach Rosjan poległych w walce o Poznań, ale też mieszkańców, którzy wzięli udział w walkach z niemieckim garnizonem, nazwanych później cytadelowcami. Poległych uczczono minutą ciszy.

Sprawdź też:

Data 23 lutego 1945 r. do dziś budzi w Poznaniu kontrowersje. Już w 2018 roku z tego powodu pod znakiem zapytania stanęła organizacja widowiska Bitwy o Poznań. Wiele osób zwraca, że wyzwolenie Poznania spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną nie przyniosło mieszkańcom wolności, bo po II wojnie światowej Poznań jak i cała Polska znalazł się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Z tego powodu wojewoda wielkopolski chciał zmienić nazwę ulicy 23 lutego w ramach walki z dekomunizacją. Jego decyzję w tej sprawie uchylił dopiero wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj też: Poznań: Zostaje ulica 23 Lutego. Sąd oddalił skargę kasacyjną wojewody

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, który brał udział w uroczystościach zaapelował, by nie umniejszać roli wszystkich tych, którzy 75 la temu oddali życie za naszą wolność.

"W Bitwie o Poznań, która zakończyła okrutny, najgorszy w historii naszego miasta okres niemieckiej okupacji, zginęło ok. 6 tys. żołnierzy radzieckich. Jesteśmy im winni hołd i szacunek, niezależnie od negatywnych emocji wywoływanych nieakceptowalnymi wypowiedziami różnych polityków, także rosyjskich." - napisał na swoim profilu prezydent Poznania.

Zobacz też:

W niedzielę poznaniacy mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wyglądały walki o Poznań sprzed 75 lat. Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta przygotowała rekonstrukcję wydarzeń z 23 lutego 1945 roku, gdy skapitulował niemiecki garnizon broniący się na poznańskiej Cytadeli. W tym roku jednak miejscem inscenizacji był teren WTKKF Winogrady. Zobacz zdjęcia ---->

Bitwa o Poznań 2020: Rekonstruktorzy odtworzyli walki o Pozn...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski