Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Jaśkowiak: Upominam się o ziemię nad Maltą, jak kiedyś Cyryl Ratajski

Karolina Koziolek
Jacek Jaśkowiak: Upominam się teraz o ziemię nad Maltą, jak kiedyś Cyryl Ratajski
Jacek Jaśkowiak: Upominam się teraz o ziemię nad Maltą, jak kiedyś Cyryl Ratajski Grzegorz Dembiński
Z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, o raporcie podsumowującym relacje majątkowe miasta i Kościoła oraz o tym, czy czuje się bohaterem, rozmawia Karolina Koziolek

Prawicowe media zrobiły z Pana wroga Kościoła, lewicujące robią z Pana bohatera. Czy czuje się Pan rewolucjonistą?
Jacek Jaśkowiak: Absolutnie nie. Porządkuję pewne tematy, a ludzie mają tendencję do szufladkowania, lubią mówić o kimś "rowerzysta" czy "antyklerykał". Dziwi mnie podejście części Kościoła, która ten raport odebrała jako atak na Kościół i arcybiskupa. Rozmowa o finansach i pilnowanie pieniędzy mieszkańców Poznania jest moim obowiązkiem. Upominam się o ziemię nad Maltą, jak kiedyś Cyryl Ratajski. Polacy podróżują, widzą, jak różne sprawy funkcjonują w innych krajach. Polska podlega przemianom. Ja tylko z wyprzedzeniem diagnozuję pewne kwestie.

CZYTAJ TEŻ: Relacje miasta i Kościoła, czyli gra o miliony

Zależy Panu na byciu w awangardzie?
Jacek Jaśkowiak: Nie nazywajmy tego w ten sposób. W biznesie, z którego się wywodzę, najważniejsze nie jest to, by być najlepszym, ale by w pewnych obszarach - pierwszym. To samo przenoszę teraz na grunt społeczny. Tak jak w roku 2010 zauważyłem potrzebę doskonalenia transportu publicznego czy fatalny wpływ galerii handlowych na centra miast, tak teraz uważam, że należy uporządkować relacje miasto - Kościół.

Pana przeciwnicy uważają, że za Pana działaniem kryje się inna motywacja. Twierdzą, że zależy Panu na popularności, jaką zawsze daje poruszenie tematów związanych z Kościołem. Na ile chodzi o PR i gazetowe okładki?
Jacek Jaśkowiak: Jak Pani zapewne wie, wcale nie jest łatwo umówić się ze mną na wywiad. To nie ja dzwonię do redakcji, wręcz regularnie odmawiam wywiadów. Gdybym się na nie wszystkie godził, połowę czasu pracy spędzałbym na ich udzieleniu. Usłyszałem zarzuty, że unikam dziennikarzy. Jak widać, zaistnienie w mediach nie jest moją motywacją.

Zaistnieć w mediach można niekoniecznie, zgadzając się na wywiady, ale angażując się w inicjatywy, które są medialne, np. raport o majątku kościelnym. Nie uważa Pan?
Jacek Jaśkowiak: Wykonuję swoją pracę najlepiej, jak potrafię. Porządkuję tematy związane z funkcjonowaniem taksówek czy estetyką Starego Rynku, przywracam rzekę miastu. Realizuję swój program wyborczy dla mieszkańców, nie dla mediów.

O majątku kościelnym nic w programie nie było w czasie kampanii. Coś się zmieniło?
Jacek Jaśkowiak: Jak to? Sygnalizowałem, że będę chciał uporządkować chaos przestrzenny w mieście. A rozmowa o kościelnym majątku nie jest niczym innym jak ochroną Poznania przed chaotyczną zabudową. Wymiana działek ma ją usystematyzować. To jest porządkowanie przestrzeni publicznej. Ja widzę tu bezpośredni i bardzo czytelny związek.

W liście do arcybiskupa napisał Pan, że martwi Pana brak symetrii między Kościołem a miastem. Gdzie Pan ją dostrzega?
Jacek Jaśkowiak: W liście do arcybiskupa podałem kilka przykładów odnoszących się do czynszu za pomieszczenia wynajmowane przez szkoły katolickie i miejskie. Dotyczy to również VIII LO oraz szkoły baletowej. Miasto jest obciążane czynszami wyliczanymi według rynkowych stawek, a szkoły kościelne płacą symbolicznie. Choć mamy tu chlubne wyjątki, jak parafia na os. Starze Żegrze. Udostępnia ona nieodpłatnie nieruchomość na rzecz jednego z oddziałów Przedszkola nr 188 dla dzieci z uboższych rodzin. Wiem to od prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, który jest tamtejszym parafianinem. Zresztą za jego pośrednictwem otrzymałem od proboszcza tej parafii książkę z dedykacją. To pozycja filozoficzna autorstwa ks. Michała Hellera, pt. "Logos Wszechświata - zarys filozofii przyrody".

Był w tym jakiś podtekst?
Jacek Jaśkowiak: Jeszcze nie przeczytałem, więc trudno powiedzieć. Sądzę, że był to gest życzliwości. Spotkałem się z księdzem proboszczem na zakończeniu roku szkolnego i odbyliśmy bardzo ciekawą rozmowę. Z okazji niedawnych imienin życzenia złożył mi zarówno prezydent Wiśniewski, który jest na urlopie, jak i - za jego pośrednictwem - ksiądz proboszcz.

Uznał Pan to za dowód poparcia?
Jacek Jaśkowiak: Dostałem wiele wyrazów wsparcia. Nie tylko od mieszkańców, ale także od osób duchownych. Jednym z gestów życzliwości był prezent w postaci ciekawej książki "Watykan od wewnątrz" autorstwa Thomasa J. Reese z 1996 r. To jezuita, doradca prezydenta Baracka Obamy, który wiele lat spędził w Watykanie i przeprowadził rozmowy z kardynałami. Książka opisuje reformy przeprowadzone przez Jana Pawła II w zakresie finansów Stolicy Apostolskiej i diecezji rzymskiej. To był czas afery związanej z Bankiem Watykańskim. Wtedy Jan Paweł II wprowadził transparentność finansową i do zbadania sprawozdań finansowych zatrudnił firmy konsultingowe. Oddzielił finanse Stolicy Apostolskiej od finansów diecezji rzymskiej. Potem mówiło się, że "Piotr zabrał Pawłowi". W książce pokazano, jak działa struktura Watykanu - to przecież 1400 osób w administracji. Autor informuje o ich pensjach, podaje dane dotyczące aktywów i pasywów. W 1996 roku pensja kardynała kurialisty wynosiła ok. 11 tys. zł. Rozmawiałem o tym z byłą ambasador Polski w Watykanie Hanną Suchocką i dowiedziałem się, że obecnie to około 20 tys. zł.

Pan mówi o wewnętrznych finansach Kościoła, a to, co Pan robi w Poznaniu, dotyczy spraw między miastem a Kościołem. Gdzie tu analogia?
Jacek Jaśkowiak: Nie jest bezpośrednia, ale lektura tej książki utwierdziła mnie w przekonaniu, że przygotowany przez nas raport to właściwa decyzja. Transparentność była postulowana w Kościele już przez Jana Pawła II! W programie "Debata dnia" w I Programie Polskiego Radia rozmawiałem z prof. Henrykiem Krzyżanowskim z AKO. Profesor powiedział na antenie, że jego proboszcz informuje o finansach parafii. Widać , że transparentność finansowa jest obecna i na poziomie Stolicy Apostolskiej i - przynajmniej części - parafii, ale brakuje jej na poziomie kurii diecezjalnych.

Raport powstał między innymi dlatego, że dowiedział się Pan, ile miasto płaci za dzierżawę ziemi pod kolejkę "Maltanka". Czy czytając dokument, znalazł Pan inne powody do oburzenia?
Jacek Jaśkowiak: Najbardziej zdumiał mnie fakt dysponowania miejskimi działkami przez spółkę kościelną Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha. Okazało się, że spółka zawierała umowy notarialne z deweloperami, oferując im miejskie działki. Miejski budżet mógłby na takich wymianach stracić wiele milionów, bo w przetargu miasto uzyskałoby za nie o wiele wyższe kwoty. Kościelna spółka chciała uzyskać atrakcyjny teren w centrum miasta, na placu Wiosny Ludów, oddając miastu tzw. rezerwat traszek ratajskich, czyli miejsce, gdzie nie da się ani budować, ani inwestować. Podobnie z terenem na Naramowicach, na os. Łokietka. Dotarły do mnie głosy tamtejszej rady osiedla, że jeden z tamtejszych ostatnich terenów zielonych, po przekazaniu Kościołowi byłby sprzedany deweloperowi. Odniosłem wrażenie, że kilku prawników działających z ramienia tej spółki podpięło się pod dobry interes, polegający na wyciąganiu atrakcyjnych działek od miasta.

Z Pana raportu wynika, że najwięcej roszczeń wobec miasta ma właśnie Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha, wcale nie kuria, o której sprawach jest najgłośniej. Wydawnictwo św. Wojciech jest obecnie głównym kościelnym graczem?
Jacek Jaśkowiak: Zgadza się. Nastąpiła pewna ekspansja działalności tej spółki. Duże naciski prawników wydawnictwa i deweloperów na Wydział Gospodarki Nieruchomościami sprawiały wrażenie, że poczuli się już właścicielami obiecanych im działek.

Miasto pozwoliło na zbyt wiele? Kto zawinił?
Jacek Jaśkowiak: W mojej ocenie DiK św. Wojciecha powinna zajmować się prowadzeniem działalności wydawniczej, a nie deweloperskiej. Najbardziej smutne jest to, że tereny dziś należące do DiK św. Wojciecha zostały nabyte ze składek mieszkańców i - wbrew ustaleniom - nigdy nie zostały im oddane. Już prezydent Cyryl Ratajski starał się o ich odzyskanie, ale bez sukcesu. Nie mam pretensji do deweloperów. Oni po prostu chcieli nabyć grunt taniej, z pominięciem przetargu. Co innego władze miasta. Z dat na dokumentach wynika, że - w okresie wyborczym - ze strony Ryszarda Grobelnego lub Mirosława Kruszyńskiego, ze wskazaniem na tego drugiego, padły deklaracje o przekazaniu atrakcyjnych gruntów. Proszę zauważyć, że poparcie polityczne, udzielone przez Kościół mojemu poprzednikowi na ostatniej prostej kampanii wyborczej zazębia się z tymi deklaracjami w czasie. Zasłanianie się przez poprzednie władze niepamięcią, kto składał obietnice, nie brzmią dla mnie wiarygodnie.

Czy boi się Pan piętnowania z ambony?

Jacek Jaśkowiak: Nie. Smuci mnie jedynie, gdy widzę, co hierarchowie Kościoła uczynili w stosunku do Bronisława Komorowskiego, po podpisaniu ustawy o in vitro. Widzę, jak bardzo takie działania zniechęcają do Kościoła młodych ludzi. Z książki "Watykan od wewnątrz" wiem o przypadkach wykorzystywania przez biskupa czy wręcz papieża swojej pozycji do sponiewierania strony, która nie chciała zaakceptować określonych żądań. Tak bywało w historii Kościoła katolickiego na przestrzeni wieków. Wierzę jednak, że żyjemy w innych czasach i Kościół jest obecnie dobrze kierowaną strukturą, chociaż istotą religii katolickiej jest dla mnie homini errantes, czyli "ludzie błądzą". Wszyscy popełniamy błędy. Dotyczy to polityków, ale również duchownych czy biskupów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jacek Jaśkowiak: Upominam się o ziemię nad Maltą, jak kiedyś Cyryl Ratajski - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski