„Jajcarze” ze 165 zarzutami

  „Jajcarze” ze 165 zarzutami

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  „Jajcarze” ze 165 zarzutami
  Aż 165 zarzutów postawiła ostrowska prokuratura dwójce mieszkańców tego powiatu, którzy oszukiwali produkując i sprzedając masę jajową z podrobionymi znakami towarowymi.
  „Jajcarze” ze 165 zarzutami
  Według śledczych oszukali oni inne firmy na kwotę blisko 100 tysięcy złotych. Przestępczy proceder przez ponad trzy lata uprawiali 48-letni przedsiębiorca i współpracująca z nim 33-letnia kobieta. Produkcja odbywała się na terenie należących do mężczyzny zabudowań.

  - Wykorzystując odpowiednią linię technologiczną wytwarzał, pomimo nie dokonania zgłoszenia prowadzonej działalności, masę jajową. Następnie działając wspólnie z podejrzaną sprzedawał wytworzony produkt, opatrując go etykietami z podrobionymi znakami towarowymi - informuje zastępca prokuratora okręgowego Janusz Walczak.


  Z materiałów wynika, że oszuści nawiązali kontakt z właścicielami jednej z piekarń działających na terenie Ostrowa. Zapewnili, że mają w ofercie oryginalny towar, po czym od stycznia 2013 do marca 2016 roku sprzedawali własną masę jajową, wykorzystując opakowania z podrobionymi znakami towarowymi zakładu z województwa podlaskiego. W innych przypadkach nielegalnie oznaczali wprowadzany do obrotu towar znakami producenta z terenu województwa pomorskiego.

  Po zatrzymaniu przez policję wobec 48-latka i 33-latki zastosowano dozór i poręczenie majątkowe. Postawiono im łą-cznie 165 zarzutów. Prokuratorskie śledztwo jest kontynuowane i niewykluczone, że ta liczba wzrośnie. Podejrzanym grozi do ośmiu lat więzienia.

  Masa jajowa to gotowy półprodukt będący alternatywą dla wykorzystywania świeżych kurzych jaj w przemyśle cukierniczym. Może być stosowana też do produkcji makaronów, pasztetów, czy majonezów.

  To już druga w ostatnim okresie podobna sprawa w regionie kaliskim. Poprzednia dotyczyła produkcji na dużą skalę suszu jajecznego bez nadzoru sanitarnego i zezwoleń. 59-letni biznesmen Krzysztof Z. zarobił na tym 20 milionów zł. Podczas procesu przyznał się do wszystkiego. Sąd potraktował to jako okoliczność łagodzącą i skazał go na 5 lat więzienia, 50 tysięcy zł grzywny i zakaz prowadzenia podobnej działalności przez 5 lat.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Zdjęcia

  Kryminalna Wielkopolska

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange