Jak arcybiskup Marek Jędraszewski rozmawia z wiernymi w...

  Jak arcybiskup Marek Jędraszewski rozmawia z wiernymi w Łodzi

  Anna Gronczewska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Arcybiskup Marek Jędraszewski, poznaniak, wieloletni biskup pomocniczy w naszym mieście, a obecnie metropolita łódzki, co miesiąc spotyka się z wiernymi w katedrze i odpowiada na ich pytania.
  Arcybiskup Marek Jędraszewski.

  Arcybiskup Marek Jędraszewski.

  Co miesiąc, w piątkowe wieczory łódzka katedra zapełnia się wiernymi. Przychodzą, by spotkać się z arcybiskupem, zadać mu pytanie i wysłuchać odpowiedzi. "Dialogi w katedrze" to nowość. Takiej formy rozmowy pasterza z wiernymi nie spotka się w żadnej innej polskiej diecezji.

  Paweł Janiak, student Politechniki Łódzkiej, nie opuścił żadnego spotkania. W styczniu był na "Dialogach" poświęconych "Wierze i rozumowi", w lutym - "Wierze i cierpieniu", a w marcu "Wierze i modlitwie".

  Czytaj także:

  Seks jest boski w małżeństwie  - Wielką wartością "Dialogów" jest to, że przedstawiciel hierarchii schodzi do ludzi, jest wśród nich i podejmuje z nimi dialog - mówi Paweł. - Mierzy się z trudnymi tematami.

  Iwona Kowalik, księgowa, deklaruje, że jest osobą wierzącą, ale różnie bywało z jej gorliwością. Do tego, by przyjść do katedry, namawiała ją koleżanka. Trochę się opierała, ale w końcu poszła.

  - Jestem wdzięczna, że mnie namówiła - przyznaje Iwona Kowalik. - Dialogi dotykają podstaw wiary. Tego nie doświadczy się w codziennych spotkaniach z duszpasterzami.

  Nietypowe rekolekcje w Poznaniu. Film  Podczas spotkania, poświęconego "Wierze i modlitwie", ktoś zapytał, jak ma się modlić po przyjęciu komunii świętej. Arcybiskup odpowiedział, że to powinno być wyjaśniane na katechezie.

  - To pytanie dotyczyło podstaw. Przecież po przyjęciu komunii świętej jest czas na modlitwę uwielbienia - wspomina pani Iwona.

  Cierpienia nie można uniknąć  Katarzynie Jaworskiej, gospodyni domowej, najbardziej w pamięć zapadło pytanie na spotkaniu poświęconym "Wierze i cierpieniu". Ktoś zapytał abp. Jędraszewskiego czy można uniknąć cierpienia.

  "Seks, forsa, władza" - trwają rekolekcje wielkopostne


  « 1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryzja

  wierny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W sercu nienawiść, na piersi krzyż. Tacy są ks. wywodzący się z Poznańskiej archidiecezji. To się ciągnie za nimi gdy zostali wyświecani przez PETZA.
  Lud prosty powinien tylko i wyłącznie na...rozwiń całość

  W sercu nienawiść, na piersi krzyż. Tacy są ks. wywodzący się z Poznańskiej archidiecezji. To się ciągnie za nimi gdy zostali wyświecani przez PETZA.
  Lud prosty powinien tylko i wyłącznie na klęczkach rozmawiać z biskupem.
  Za co oni się mają?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dialogi

  lio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jakie to dialogi ? Przygotowane pytania i odpowiedzi. Kłamstwo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jestem ciekaw jak odczuwał na sobie

  Ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  spojrzenie Boga wieloletni współpracownik Jędraszewskiego biskup Paetz? Co ten bydlak odczuwał gdy wybranym studentom poznańskiego seminarium darowywał czerwone majtki?? Jaki kontakt z Bogiem miał...rozwiń całość

  spojrzenie Boga wieloletni współpracownik Jędraszewskiego biskup Paetz? Co ten bydlak odczuwał gdy wybranym studentom poznańskiego seminarium darowywał czerwone majtki?? Jaki kontakt z Bogiem miał kolega JP II niejaki abp Józef Wesołowski? Co czuł gdy w czasie mszy unosił hostię rękoma które przed chwilą macały nieletnich, dominikakich chłopców? Te dwa wymienione przeze mnie typy też w kościołach nauczali jak mamy kochać Boga. Ilu jeszcze takich dewiantów puszy się przed ołtarzami ciesząc się gdy obślinia się ich łapy. Z Bogiem można rozmawiać bez pośrednictwa i żadne piątkowe spotkania w katedrach nie zastąpią czytania bibli. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Ciekawski

  eugeniusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Wystąpienia Jędraszewskiego jako wiceprzewodniczącego Episkopatu potwierdzają zaściankowość naszego kościoła hierarchicznego.
  Znamy jego zasługi w ukrywaniu swojego kolegi Petza.
  Ale kolega...rozwiń całość

  Wystąpienia Jędraszewskiego jako wiceprzewodniczącego Episkopatu potwierdzają zaściankowość naszego kościoła hierarchicznego.
  Znamy jego zasługi w ukrywaniu swojego kolegi Petza.
  Ale kolega załatwił mu lepszą posadkę w Łodzi.
  Kochani jak do tego dołożymy Meringa który zniszczył Ks. Bonieckiego, rozpętał awanturę o Gender kompletnie nie rozumiejąc tego terminu, widzimy intelektualne dno polskich hierarchów
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomieszanie z poplataniem

  do (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Czytając ten tekst biskupa odnoszę wrażenie, że biskup tak naprawdę prowadzi "dialog" z samym sobą, targany niekończącymi się wątpliwościami co do istnienia Boga. Przytacza opowiastki, po nie dość...rozwiń całość

  Czytając ten tekst biskupa odnoszę wrażenie, że biskup tak naprawdę prowadzi "dialog" z samym sobą, targany niekończącymi się wątpliwościami co do istnienia Boga. Przytacza opowiastki, po nie dość dokładnym przeczytaniu "Słów" Sartra, przypisuje mu myśli, których tamten nie wypowiedział. Równie dobrze mógł cytować "Anię z zielonego wzgórza" i wnioski wysnuwałby te same. Jędraszewski uważa, że ani ateistów, ani ateizmu w ogóle nie ma, nie dostrzegając, że na świecie poza wierzącymi w bardzo liczne bóstwa są miliony ludzi, którzy nie tylko nie wierzą w nie, lecz mają do tego prawo, jako wolni ludzie.
  Gdyby iść tokiem rozumowania Jędraszewskiego, nauka stałaby w miejscu nie rozwijając się tak, jak wszystkie religie i wierzenia.

  pozdrawiam
  (do)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo