Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie kursować MPK Poznań 6 stycznia? Gdzie będzie można zrobić zakupy i gdzie udać się po pomoc medyczną w Trzech Króli?

AM
Już od 10 lat obchodzone 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego inaczej nazywane świętem Trzech Króli jest w Polsce dniem wolnym od pracy
Już od 10 lat obchodzone 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego inaczej nazywane świętem Trzech Króli jest w Polsce dniem wolnym od pracy Waldemar Wylegalski
Zbliża się święto Trzech Króli, a wraz z nim, jak co roku, zmiany w funkcjonowaniu handlu, komunikacji czy urzędów. Sprawdziliśmy, jak 6 stycznia będzie kursować MPK w Poznaniu, gdzie tego dnia należy szukać pomocy lekarskiej w nagłych sytuacjach, a także, czy 6 stycznia będą działały urzędy i poczty.

Zamknięte będą duże sklepy

W środę, 6 stycznia 2021 r. ze względu na dzień ustawowo wolny od pracy, wszystkie markety i dyskonty będą zamknięte. Otwarte mogą być jedynie lokalne sklepy, w których za ladą staną właściciele. Zakupy w każdym ze sklepów będzie można robić bez przeszkód dopiero w czwartek, 7 stycznia.

Uczniowie klas I-III wrócą po feriach do szkół

od 16 lat

Rozkład MPK na 5 i 6 stycznia

We wtorek na wszystkich dziennych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązuje roboczy rozkład jazdy. W nocy z 5 na 6 stycznia (z wtorku na środę) linie nocne mają funkcjonować według rozkładu jazdy na noce z soboty na niedzielę. Na liniach 239, 243 i 251 kursy do Starzyn, Wir i Plewisk wykonywane będą również zgodnie z rozkładem jazdy na noce z soboty na niedzielę.

W święto Trzech Króli na wszystkich dziennych liniach autobusowych i tramwajowych będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy. W nocy z 6 na 7 stycznia (z środy na czwartek) linie nocne będą funkcjonować według rozkładu jazdy z niedzieli na poniedziałek (tzw. „pozostałe noce”). Nie będzie wtedy kursować linia 201, pojawi się natomiast linia 231.

Jak pracują urzędy?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Urząd Miasta Poznania będą 6 stycznia nieczynne. Wszystkie pilne sprawy możemy załatwić we wtorek, 5 stycznia, a następnie w czwartek, 7 stycznia.

Czytaj też: Radny A. Rataj chce wyjaśnień w sprawie kontroli jakości powietrza dronami. Kiedy i z jakim skutkiem je przeprowadzano?

Wszystkie placówki pocztowe będą tego dnia zamknięte, również całodobowy Urząd Pocztowy numer 2 przy ul. Głogowskiej będzie w środę nieczynny. Udać się tam możemy do wtorku, 5 stycznia do godziny 23.59, a później dopiero po godzinie 7.00 rano w czwartek, 7 stycznia.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ będzie w święto Trzech Króli nieczynny. Czynna będzie infolinia NFZ (numer 800 190 590), na którą można dzwonić przez całą dobę również w święta.

Gdzie kupić leki?

Jeśli w święto pilnie potrzebujemy jakiegoś leku kupimy go w jednej z dyżurujących aptek lub w aptece całodobowej. W Poznaniu jest ich sześć:

  • Apteka „Dbam o Zdrowie” ul. 23 Lutego 18, tel. 800 110 110
  • Apteka „Dom Leków Na Gwarnej” ul. Gwarna 5/2, tel. 61 852-52-44
  • Apteka „Wielkopolska” al. Solidarności 36, tel. 61 657-70-02
  • Apteka „Dr. Max” ul. Głogowska 120, tel. 61 865-41-00
  • Apteka „Dr. Max” ul. Marcelińska 80, tel. 61 628-28-17
  • Apteka „Pamiątkowa” os. Czecha 79 (wieżowiec), tel. 61 833-36-90

Pomoc medyczna w nagłych wypadkach

W dni świąteczne nieczynne są poradnie lekarzy rodzinnych i specjalistów. W nagłych wypadkach przez całą dobę można zgłosić się do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Poznaniu jest ich siedem:

  • Centrum Medycznego HCP, przy ul. 28 Czerwca 1956 r. 194 (numer telefonu 61 227 41 88);
  • Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Juraszów 7/19 (nr tel. 61 821 22 07);
  • Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej 3 (tel. 61 873 90 81);
  • Szpitala dziecięcego przy ul. Krysiewicza 7/8 (tel. 61 850 63 22);
  • Szpitala Miejskiego im. F. Raszei przy ul. Mickiewicza 2 (tel. 61 307 12 75);
  • POSUM przy Al. Solidarności 36 (tel. 61 647 77 15);
  • Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 (tel. 61 669 82 07).

Pacjent może iść do dowolnie wybranego punktu, niezależnie od miejsca zamieszkania (wyjątkiem są wizyty domowe). W cięższych przypadkach można udać się na Szpitalne Oddziały Ratunkowe (Centrum HCP, Szpital Wojewódzki, Szpital Miejski im. J. Strusia).

ZOBACZ TEŻ:

Jeśli w pierwszym tygodniu stycznia liczba zakażeń koronawirusem i liczba śmiertelnych ofiar epidemii znów nie zaczną gwałtownie rosnąć, 18 stycznia może zostać odwołanych część obostrzeń wprowadzonych w związku z narodową kwarantanną. Jak jednak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, na pewno po feriach nie przestaną obowiązywać wszystkie obostrzenia wprowadzone od 28 grudnia. - Jeśli liczba zakażeń będzie stabilna, to myślę że po 17 stycznia będziemy wracali do przedstawionej wcześniej podstawowej logiki wprowadzania poszczególnych etapów - powiedział w Radiu Zet Adam Niedzielski.- Musimy obserwować to, co dzieje się wokół Polski i jakie jest ryzyko trzeciej fali. Widzimy wokół nas, że trzecia fala. Musimy być jak najostrożniejsi przed szkodą. Określanie dziś tego, co się dzieje za miesiąc byłoby przedwczesne. Od naszego zdyscyplinowania będzie zależał zakres restrykcji po 17 stycznia - mówi premier Mateusz Morawiecki.Które obostrzenia mogą zostać zniesione po 17 stycznia, a które pozostaną? Zobacz na kolejnych slajdach wstępne plany rządu. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Te obostrzenia znikną po feriach? Oto wstępne plany rządu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski