Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie wynająć nieruchomość? Przeczytaj!

Andrzej Janas
Wynajem nieruchomości to nadal bardzo często spotykane i bardzo dochodowe źródło zarobków. Nie jest jednak - jak się niektórym wydaje - wolne od trosk i zmartwień. Właściciel nieruchomości oddaje bowiem swoją własność w ręce obcych osób, a te nie zawsze potrafią cudze szanować. Jak się zabezpieczyć, by okres wynajmu nieruchomości był pozytywny i spokojny zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony?

Pierwszą i podstawową sprawą, o której powinniśmy pamiętać wynajmując dom, mieszkanie czy biuro jest dobrze skonstruowana umowa. To właśnie umowa określa jakie prawa i obowiązki przysługują zarówno wynajmującemu, jak i najemcy oraz jakich konsekwencji mogą się spodziewać w przypadku złamania jej warunków.

Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
TAŃSZE MIESZKANIE - JAK MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ
WYNAJEM MIESZKANIA JEST BARDZO DROGI

- Prawidłowo skonstruowana umowa najmu powinna przede wszystkim zawierać dane stron umowy wraz z numerami dowodów osobistych, PESEL i NIP oraz dokładne informacje o przedmiocie najmu (czyli adres, powierzchnia) i o prawie własności przysługującym wynajmującemu (jako załącznik kopia aktu notarialnego plus aktualny odpis z księgi wieczystej) - radzi Rafał Stec, właściciel KNC Global Real Estate, jednego z największych biur obrotu nieruchomościami w Polsce. - Bardzo ważne, by w umowie określić czas wynajmu, wysokość czynszu oraz opłat wynikających z bieżącej eksploatacji, takich jak energia elektryczna, gaz, telefon, kablówka, internet oraz terminy ich płatności.

Bardzo często spotykaną i dobrą praktyką jest wpłata kaucji, która w przypadku ewentualnych strat lub zniszczeń będzie pełnić rolę ich rekompensaty. Zazwyczaj właściciele żądają kaucji w wysokości miesięcznego czynszu, ale nie jest to wysokość obowiązkowa - równie dobrze mogą się zabezpieczać na wyższą kwotę. Jeśli w chwili rozwiązania umowy w lokalu nie będzie żadnych strat, kaucja ta jest zwracana w całości.

- Warto także, na wypadek ewentualnych sporów w przyszłości, sporządzić listę pozostawianych w lokalu sprzętów i urządzeń, a nawet ich dokumentację zdjęciową - dodaje Rafał Stec.

W umowie można sobie zapewnić prawo do inspekcji nieruchomości. Nie można co prawda bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności.

Bardzo ważne, by podpisując umowę sprawdzić tożsamość osoby, z którą ją podpisujemy. Czyli sprawdzić czy osoba, która podaje się za właściciela mieszkania, rzeczywiście nim jest (np. poprosić o akt własności lokalu) oraz potwierdzić tożsamość najemcy (np. poprzez dwa dokumenty tożsamości). Mamy do tego pełne prawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski